fb pixel Pokrytecký sultán, který chce zabíjet gaye: Sám měl harém a pořádal opulentní večírky – G.cz
Vyhledávání

Pokrytecký sultán, který chce zabíjet gaye: Sám měl harém a pořádal opulentní večírky

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Kromě toho, že je brunejský sultán Hassanal Bolkiah jedním z nejbohatších lidí světa, vzbudil minulý týden kontroverze tím, že ve své malé jihoasijské zemičce zavedl trest smrti za homosexuální styk. Dlouhé dekády byl přitom znám spíš jako milovník opulentních večírků a marnivého rozhazování. Je možné, že se snaží zavedením práva šaría napravit reputaci své rodiny?

Pavla Ksiazkiewiczová
Pavla Ksiazkiewiczová 9.4.2019, 13:31

Drakonické zákony ve hře

Za homosexualitu a cizoložství ukamenování, za krádež amputace ruky - tak vypadají nové zákony Bruneje. Kritici se shodují, že zavedení této nejdrakoničtější formy práva šaría je známkou rostoucího vlivu konzervativního islámu napříč jihovýchodní Asií a náznakem toho, že stárnoucí monarcha chce zanechat náboženský odkaz, kterým se snaží kompenzovat kontroverze své rodiny. A že jich je!

Řada lidí mluví o obrovském pokrytectví nových zákonů, neboť sultánova rodina se proti těmto stejným zákonům léta proviňovala. Během osmdesátých a devadesátých let minulého století měli totiž sultán a jeho bratr princ Jefri Bolkiah pověst králů večírků. O jejich mejdanech za miliony dolarů, na které chodili významní lidé z celého světa, se staly legendárními. Dokonce si oba pánové vydržovali harém, pro který postavili speciální palác.

Princ Jefri dokonce slavně vlastnil obří luxusní jachtu, kterou pojmenoval "Kozy” (Tits) a dvě menší lodě s názvy “Bradavka 1” a “Bradavka 2” (Niple 1 & 2). Časopis Vanity Fair pak kdysi nazval bratry za "stálé společníky v hedonismu". Jejich přezdívka playbové z Bruneje byla známá po celém světě. Proslýchá se dokonce, že v absolutistickém státě vycházel známý časopis Maxim v jediném výtisku, a sice pouze pro sultána.

Uvnitř luxusního harému

Do Bruneje se sjížděly nejkrásnější dívky z celého světa, které se ucházely o místo ve čtyřicetihlavém harému prince Jefriho. Jednou z nich byla i Julian Lauren, která tu jako 18letá strávila více než rok. Začínající herečka z New Yorku sepsala své vzpomínky na toto období do knížky Some Girls: My Life in a Harem (Některé dívky: Můj život v harému). "Byl šílený a dekadentní, ale v té době se mi jeho charisma a bezhlavost líbily," vzpomínala na prince Lauren, která s ním měla údajně pohlavní styk více než stokrát a jednu dobu dokonce platila za jeho "druhou nejoblíbenější milenku".

Pracovníci paláce údajně pořádali každý den večírky, kde si sultán a princ Jefri vybírali dívky, se kterými budou mít ten večer sexuální styk. Bratři však všechna tato obvinění popřeli.

Party ze všech nejdekadentnější

Vůbec největší párty uspořádal sultán v roce 1996 ke svým padesátinám. Na oslavy trvající dva týdny přiletěli vážení hosté ze všech koutů světa. Akce zahrnovala banketní večeři pro 3000 lidí a speciální soukromý koncert Michaela Jacksona na stadionu, který byl postaven jen pro tuto příležitost. Nesmíme zapomenout ani na zápas v pólu s princem Charlesem, který se divokých oslav také účastnil. Cena za tuto dekadentní akcičku se vyšplhala na neuvěřitelných 25 milionů dolarů (908 milionů korun v dnešní době).

V té době byl kníže Jefri ministrem financí Bruneje a předsedou vládní investiční agentury (BIA). Po asijské finanční krizi v roce 1997 však byly jeho extravagantní chutě odhaleny auditem BIA. Sultán obvinil svého bratra ze zpronevěry téměř 16 miliard dolarů z královské pokladny, což se snažil Jefri vyvrátit. I tak byl ale zbaven všech funkcí a dobrovolně odešel do exilu, odkud se hájil v právní bitvě. Případ nakonec skončil mimosoudním urovnáním. Je to ale jasný důkaz toho, že je něco pekelně shnilého ve státě brunejském.

Mnozí Brunejci jsou však podle expertů ochotni nad šílenými excesy uvnitř paláce zavírat oči, protože také těží z neuvěřitelného bohatství národa. Neexistuje žádná daň z příjmů fyzických osob, obyvatelé si užívají dotované bydlení, bezplatné vzdělání a zdravotní péči, a k tomu všemu se ještě přidávají nízké náklady na palivo a elektřinu. Podle magazínu Forbes je Brunej v přepočtu na obyvatele čtvrtou nejbohatší zemí na světě. Nové zákony šaría by se tedy podle expertky Bridget Welsh z John Cabot University daly chápat jako součást "hlubšího principu kontroly státu", čímž se sultán snaží "legitimizovat využívání zdrojů, z nichž on a jeho rodina těží."

A tady čtěte, jaké písně skládaly kapely nenáviděné Margaret Thatcher

Podobné články

Doporučujeme

Další články