Odpůrci EU často ani netuší, že jejich pracovní místo existuje díky eurodotacím

Obrázek uživatele Martin Miko
13.12.2017, 09:12

Jestliže jste dělník, který volil některou z xenofobních politických stran propagující výstup z EU, tak je vysoce pravděpodobné, že Evropská unie zadotovala inovaci technologií ve firmě, kde pracujete, vaše proškolení nebo dokonce zaplatila vaši pracovní pozici. O mapu eurodotací se postaralo České centrum pro investigativní žurnalistiku a umožní vám zjistit, co všechno ve vašem městě zaplatila Evropská unie. Nejspíše budete příjemně překvapeni.

Pomazánkové máslo versus fakta

Lidé, kteří opakují nesmysly o zákazu tuzemáku a pomazánkovém másle, které propagují populisté požadující vystoupení z Evropské unie, neznají nebo nepropagují ta jasná fakta, jelikož se jim nehodí do „krámu“. Možná i to bylo jedním z důvodů, proč České centrum pro investigativní žurnalistiku spustilo interaktivní mapu všech eurodotací, které byly poskytnuty na území České republiky. Uživatelé navíc mohou veškeré použité eurodotace hodnotit a doplňovat o další detaily. Navíc je zde možnost skrz tento formulář vyjádřit podezření, zdali nešlo o zneužití dotace.

Sami autoři české mapy eurodotací vyzývají veřejnost k pomoci se zmapováním projektů, které byly financovány Evropskou unií. Dle nich totiž sami autoři vnímají tyto prostředky z EU jako něco samozřejmého a sami si neuvědomují, že díky tomu vznikají nové projekty. Mapa si však neklade za cíl pouze chválit, ale i vyhledávat různé podvody a korupční aféry, které se kolem eurodotací rovněž vyskytují.

EU možná zasponzorovala firmu, ve které pracujete

Vznikla tak nová platforma, do které mohou občané zasahovat svými názory a připomínkami k projektům, za kterými stojí eurodotace, a byly realizovány v jejich městě či kraji. Může se jednat v podstatě o cokoliv, od rekonstrukce dětského hřiště až po rekonstrukci minipivovaru.

Zjistěte si, kde EU ve vašem okolí pomohla a nejspíše budete překvapeni. S velkou pravděpodobností totiž eurodotaci využila škola, kde studujete nebo firma, kde jste zaměstnaní.

A zde se řeší, kam směřují miliardy eur z rozpočtu EU.


Komentáře