OD Bílá labuť slaví 80 let: Nejstarší funkční neon začal na místě bývalého šantánu svítit 3 dny po okupaci – G.cz
Vyhledávání

OD Bílá labuť slaví 80 let: Nejstarší funkční neon začal na místě bývalého šantánu svítit 3 dny po okupaci

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Dříve, než byla Praha obestavěna hypermarkety a obřími nákupními centry, mohli obyvatelé české metropole nakupovat přímo v centru v obchodních domech. Tím nejmodernějším byla až do 70. let Bílá labuť.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 18.3.2019, 09:56

Od piva a tanečnic k prodavačkám

Už 80 let svítí na skleněném paláci v ulici Na Poříčí neon ve tvaru labutě. Stejnojmenný obchodní dům byl slavnostně otevřen 18. března 1939, už tři dny po začátku německé okupace a vyhlášení Protektorátu Čechy a Morava. To místo ale žilo dávno předtím, než na něm architekti Josef Hrubý a Josef Kittrich vztyčili funkcionalistické a v rámci jejich společné kariéry asi nejvýznamnější dílo.

Na adrese budovy, která byla až do poloviny 70. let (pak ji předběhli Kotva na náměstí Republiky a Máj na Národní třídě) vůbec nejmodernějším obchodním domem na našem území, kdysi stával zájezdní hostinec a pivovar. Podle jedněch z majitelů nesl původně název U Podušků. Protože ale fasádu jednopatrového domu zdobila soška okrasného vodního ptáka, která se stala symbolem místního podniku, byla nemovitost překřtěna na U Bílé labutě. V domě byl také šantán, který se už v 80. letech 19. století odstěhoval do Ostrovní ulice, vyhlášený kabaret tu ale zůstal až do roku 1937. Od roku 1910 tu bylo taktéž provozováno kino Invalidů.

Ve 30. letech 20. století to celé koupil Jaroslav Brouk, podnikatel a spolumajitel obchodního domu Brouk a Babka. Díky němu a jeho financím vznikla na svou dobu v mnoha věcech unikátní stavba. V celém objektu byla instalována kovová okna, přičemž v prodejních sálech bylo použito ojedinělých patentních překlápěcích oken systému IPPEN. V OD zároveň fungovaly tzv. pneumatické pokladny, které tu byly použity vůbec poprvé v rámci celé Evropy. Každé oddělení bylo speciálním potrubím spojeno s centrální pokladnou v pátém patře.

První návštěvníci OD Bílá labuť byli u vytržení z dosud neviděných eskalátorů, klimatizace či vytápění vedeným stropem. Neon ve tvaru a barevnosti bílé labutě je zároveň podle všeho nejstarší stále funkční světelnou ozdobou svého typu na našem území.

A tady si přečtěte o tom, jak před 65 lety vypadal začátek pravidelného vysílání ČT.

Podobné články

Doporučujeme

Další články