fb pixel Newyorská burza, březen 1929: Jak Roosevelt předepsal Spojeným státům antidepresiva – G.cz
Vyhledávání

Newyorská burza, březen 1929: Jak Roosevelt předepsal Spojeným státům antidepresiva

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Všichni víme, co se stalo na podzim roku 1929, jak chudí lidé jedli polévky z vyvařených ponožek a burzovní makléři na Wall Street skákali z oken na ulici. Z čehož se na Manhattanu stal postupem času takový dobrý zvyk. Možná ale nevíte přesně, co se stalo, že tahle noční můra skončila. Nebo spíš, kdo se stal. Pojďme si připomenout, jak Franklin Delano Roosevelt předepsal Americe léky na „great depression“.

Jan Studnička
Jan Studnička 5.3.2020, 12:21

Dobrej týpek, tenhle Roosevelt

FDR byl fascinující osobou. Měl ohromný smysl pro humor, byl to velký politický hráč, strašně rád lhal a blafoval a ještě si dělal z lidí srandu. A nemusel to ani dělat před lidmi, jen tak pro sebe si střílel z lidí. „Hrál hru pro samotnou hru,“ napsal o něm Dan Carlin. O Rooseveltovi asi víte to, že trpěl obrnou a strávil velkou část dospělosti na vozíku. Možná ale nevíte, že si pořídil takovou podivnou kovovou konstrukci, díky které se mohl postavit na nohy a neohrabaně se přesouvat na krátké vzdálenosti. Jeho současníci o něm psali, že svůj hendikep nikdy nezakrýval, ale měl takové zvláštní kouzlo osobnosti, že vás donutil na něj úplně zapomenout. Najdete jenom minimum fotek, na kterých FDR vypadá jako „vozíčkář“. Většinou vypadá, že sedí, protože sedět prostě chce.

Roosevelt se nechal zvolit do Oválné pracovny čtyřikrát. Ano, čtyřikrát. Kvůli němu se pak zavedl zákon, který zakazuje americkým prezidentům kandidovat více než dvakrát. A během svých čtyř volebních období stihl vyvést Spojené státy z hospodářské krize, vybudovat sociální systém, který má Amerika dodnes, vytvořit nejsilnější armádu historie světa, postavit Pentagon, vyhrát válku a umřít ve své funkci.

A do toho stihl mít minimálně šest potvrzených aférek s nejrůznějšími ženami. Ale pojďme se vrátit na začátek jeho prezidentování.

Lidé žerou hlínu

Velká hospodářská krize byla zlá. Jakože hodně zlá. Nebylo to jenom o tom, že spousta lidí přišla o spoustu peněz, ale spousta lidí přišla úplně o všechno a k tomu všichni přišli o spoustu peněz. Problém byl, že známky blížícího se krachu tam byly už dlouho předem, ale buď je nikdo neviděl, nebo se tvrdilo, že je nikdo nevidí. Ještě dva týdny před Černým úterkem, v polovině října 1929, banky ujišťovaly všechny o „výborném zdraví“ americké ekonomiky.

Zkrátka se všichni chovali jako Hitler poslední dva dny v bunkru. „Všechno je v pořádku, vyhráváme. Pojďme přesunout tuhle neexistující tankovou divizi sem.“

Spojené státy se propadly do středověku. Lidé si měnili zeleninu na ulicích, rvali se o odpadky, různá města zakládala svou vlastní měnu (dřevěné dolary, losí kůže), protože banky padaly skoro tak často jako podvyživení horníci. Společnosti ničily celé bloky budov, aby nemusely platit daň z nemovitostí, společnosti vykořisťovaly, koho našly…

A pak 4. března 1933 vjel FDR do Oválné pracovny.

Hrdina od krbu

Hned první den ve své funkci pronesl FDR velký proslov ke svému národu. Jako ve všem (kromě chození), i v tomhle byl Roosevelt mimořádně dobrý, takže 4. březen je všeobecně považován za obrat Velké hospodářské krize. Mimochodem, během roku udělal těchto proslovů třicet. Říkalo se jim rozhovory od krbu a dodnes by se z nich dal učit politický marketing. Každopádně! S novou důvěrou v prezidenta začali Američané znovu věřit ekonomice. A prezident sám se pustil do práce. Projekt, který oznámil už jako prezidentský kandidát, se jmenoval New Deal.

Hned na další den vyhlásil takzvaný bankovní svátek a následovaly bankovní prázdniny. Až do 9. března. A na konci prázdnin protlačil přes Kongres „Emergency Banking Act“, který nařídil zachránit všechny banky, jež jsou schopné přežít a zbytek okamžitě zlikvidovat. Zakázal vyvážet zlato a stříbro ze Spojených států a odpoutal dolar od zlatého standardu, tedy i od klesání zlatého standardu. Zároveň zakázal soukromé vlastnictví zlata, a tím pádem mohla vláda plně kontrolovat jeho cenu.

Oh yeah, jestli vám to ještě nedošlo, dnešní Američané by o Rooseveltovi řekli, že je to podělanej komunista. Následovaly zásahy do zemědělství, do průmyslu… FDR reguloval ceny, upravoval mzdy, zasahoval do konkurenčního boje a podobně. A pomalu, ale jistě vyváděl své milované Spojené státy ven z krize. Stáhl nezaměstnanost o desítky procent a znovu nastartoval ekonomiku.

A Amerika mu řekla: „Díky, teď můžeš vládnout až do smrti!“ A Roosevelt na to: „Boží, díky!“ A kdyby neumřel, tak vládne dodnes.

Konec.

Podobné články

Doporučujeme

Další články