fb pixel Nejznámější oběť druhé světové války: Jak to bylo doopravdy s Annou Frankovou? – G.cz
Vyhledávání

Nejznámější oběť druhé světové války: Jak to bylo doopravdy s Annou Frankovou?

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Druhá světová válka byla nejkrvavějším konfliktem v dějinách, přišly při něm o život desítky milionů lidí. Jednou z nejznámějších obětí byla bezesporu mladá židovská dívka Anna Franková, jejíž útrapy zná téměř celý svět díky deníku, který si během nacistického běsnění a ukrývání před ním, vedla. Právě před 77 lety byla převezena do vyhlazovacího tábora v Osvětimi.

Václav Roman
Václav Roman Aktualizováno 3.9.2021, 08:59

Deník Anny Frankové

Anna Franková přišla na svět 12. června 1929 ve Frankfurtu nad Mohanem v rodině židovského bankovního úředníka Otty Franka. Byl to právě on, kdo deník po skončení války vydal. Jako jediný z rodiny totiž přežil hrůzy holokaustu.

Když byly Anně 4 roky, dostal se k moci Adolf Hitler a Frankovi se rozhodli prchnout ze země. Anna měla ještě starší sestru Margot. Útočiště hledala čtyřčlenná rodina v Nizozemsku, ale nakonec si ji válka našla i zde.

Bitva o Nizozemsko neměla dlouhého trvání, odbyla se za necelý týden. Nizozemsko, aby zabránilo zbytečnému krveprolití, kapitulovalo dne 15. května 1940 a pro Židy nastaly těžké časy. Začalo to omezováním práv, končilo transporty do koncentračních táborů.

Frankovi se nechtěli dostat do spárů Gestapa, a tak si připravili úkryt v zadním traktu amsterodamského domu, kde sídlila firma Opekta, a když začala být hrozba transportů aktuální, tajně se do něj uchýlili. Doma nechali nepořádek, aby to vypadalo, že odešli ve spěchu. Nezapomněli připravit ani falešné stopy, z kterých mělo vyplynout, že zamířili do Švýcarska.

Ukrývání pro rodinu Frankových započalo 5. července 1942. Ještě předtím, dne 12. černa 1942, dostala Anna ke svým třináctým narozeninám malý zápisník, jenž se mladá dívka rozhodla využít jako deník. Jeho stránky začala plnit svými zápisky ještě před tím, než se celá její rodina uchýlila do úkrytu. Se psaním pokračovala po celou dobu ukrývání v tajné místnosti, které se nakonec protáhlo na více než dva roky.

Poslední zápis v deníku nese datum 1. srpen 1944, což jsou tři dny před tím, než byl úkryt prozrazen. Co se tehdy stalo? Kdo zradil Annu Frankovou a poslal ji na smrt, se snaží odhalit umělá inteligence.

Dne 4. srpna 1944 do tajné místnosti vtrhlo Gestapo. Nebylo úniku, všichni z úkrytu byli zatčeni a posláni do koncentračního tábora. Sestry Anna a Margot byly transportovány do Bergen-Belsenu, kde na jaře 1945 zemřely na tyfus. Zhruba o měsíc později byl tento koncentrační tábor osvobozen Rudou armádou.

Deník Anny Frankové našly na podlaze dvě zaměstnankyně Opekty, které pomáhaly Frankovým v době, kdy se zde ukrývali. Po válce deník předaly jedinému přeživšímu z rodiny, kterým byl Otto Frank.

A zde si můžete přečíst o tom, jak se dostali nacisté k moci.

Podobné články

Doporučujeme

Další články