fb pixel Největší podvod v historii televize: Pořad Bingo sledovaly 3 miliony diváků týdně – G.cz
Vyhledávání

Největší podvod v historii televize: Pořad Bingo sledovaly 3 miliony diváků týdně

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Populární loterie Bingo, kterou jsme měli tu čest sledovat v polovině 90. let na TV Nova, patří dnes už ke klasice v oblasti televizní zábavy. I když jsme ji měli možnost sledovat pouze mezi lety 1994 až 1996, tak se do historie televizních soutěží zapsala především kvůli zmanipulovanému losování výher, jež řídili počítačoví hackeři. Obviněný programátor Pavel Fantyš dokázal před zákonem unikat přes 20 let, a nakonec byl dopaden v listopadu 2017.

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 17.7.2023, 12:29

Bingo byl podraz na lidi

Když se v roce 1994 na TV Nova poprvé objevila televizní loterie Bingo, lidé byli nadšeni. Jednalo se totiž o novinku, která doposud neměla obdoby. Soutěžící si kupovali stírací losy a těm, jimž se podařilo dostat se do televizního losování, se pak naskytla možnost otevírat skříňky, ve kterých se nacházely statisícové výhry. Během poměrně krátké doby se ukázalo, že systém je nedokonalý. A vzhledem k tomu, že jeden z podvodníků měl přístup do počítačového programu, tak nebylo o čem přemýšlet.

Podvodníci to vymysleli následovně. Koupili si losy a nastrčený člověk dopředu navolil čísla losů. V televizi pak následně byla „náhodně“ vygenerovaná čísla vylosována. Když dorazili do televizního studia, tak podvodníci předem věděli, jakou skříňku mají otevřít, aby získali co nejvyšší výhru. Podvodníci do Binga za úplatu a mlčenlivost posílali své kamarády, pak známé. Ale když jim došli, tak i cizí lidi, což byl kámen úrazu. Tímto způsobem se podařilo nastrčeným výhercům postupně „vyhrát“ přes 27 milionů korun. To byla v roce 1994 poměrně slušná částka, když si spočítáte, že průměrná mzda byla v té době okolo 7 tisíc korun.

O podvodu dlouhou dobu nikdo nic netušil. A to ani diváci, vedení TV Nova nebo štáb či moderátor Jan Rosák. Lidem se však prý zdálo podezřelé, že se výherci z vysokých částek vůbec neradují. Není se čemu divit, když z pohádkové výhry obdrželi jen deset tisíc korun, což odpovídá zhruba dnešním 40 tisícům.

Nic bohužel netrvá věčně. O podivných okolnostech v souvislosti s hrou Bingo jako první informovaly Lidové noviny. I proto se Ministerstvo financí na základě pochybností rozhodlo změnit pravidla soutěže, a to na základě zákona. Následně se losování odehrávalo za přítomnosti policie. To samozřejmě vyvolalo nedůvěru v soutěž a lidé o ni ztratili zájem. V březnu 1996 tak skončilo původní Bingo, jak ho diváci znali. Nutno podotknout, že se jednalo pravděpodobně o jeden z nejznámějších telepodvodů 90. let, který týdně sledovaly 3 miliony diváků. Za losy se celkem utratilo neuvěřitelných 1,6 miliardy korun českých!

Tím příběh Binga samozřejmě nekončí. Jeden z organizátorů podvodu Pavel Fantyš, který zmanipuloval celé losování, uprchl do ciziny, aby se vyhnul vězení. Následujících 22 let se mu úspěšně dařilo unikat zákonu. Nakonec byl na podzim roku 2017 dopaden Interpolem v USA, a následně převezen do České republiky. Po dopadení však Fantyš policii prozradil, že nebyl hlavním organizátorem podvodu, a že z celého manipulování soutěže vlastně neměl žádný zisk. Pavel Fantyš byl odsouzen na pět let.

Podobné články

Doporučujeme

Další články