fb pixel Nejkontroverznější spis v historii Česka: Kubiceho zpráva podlomila důvěryhodnost ČSSD a zamíchala výsledky voleb – G.cz
Vyhledávání

Nejkontroverznější spis v historii Česka: Kubiceho zpráva podlomila důvěryhodnost ČSSD a zamíchala výsledky voleb

+ DALŠÍ 1 FOTKA

Málokterému českému policistovi se v minulosti podařilo vzbudit takový rozruch na české politické scéně jako právě Janu Kubicemu. Ten proslul tím, že pár dní před volbami do Poslanecké sněmovny přišel se zprávou, ve které bylo podrobně popsáno napojení organizovaného zločinu do státní správy. To bylo následně označováno jako Kubiceho zpráva. Od této události uplynulo už neuvěřitelných 17 let.

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 29.5.2023, 09:36

Policie ČR versus politici

Tajná zpráva plukovníka a zároveň šéfa zvláštního policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho šokovala celé Česko přesně před 17 lety. 29. května 2006 ji předal Kubice poslancům ze sněmovního branného výboru. Netrvalo příliš dlouho a zpráva pronikla do médií, což způsobilo poprask na celé politické scéně. A světe div se, stalo se tak celé 4 dny před volbami do Poslanecké sněmovny. Od té doby známe tento dokument, který popisuje napojení organizovaného zločinu na státní správu, jako takzvanou Kubiceho zprávu. Tu získali novináři od poslance Pavla Severy (KDU-ČSL), jenž pak za to zaplatil pokutu 25 tisíc korun.

A co všechno jste si mohli v tomto tak tajném dokumentu přečíst? Primárně se zaobíral třemi největšími kauzami, konkrétně vraždou kontroverzního podnikatele Františka Mrázka, jenž měl dobré vztahy s vysokými úředníky a předními českými politiky, vyšetřováním podvodů při obchodech s ropnými produkty, v rámci kterých bylo i několik neobjasněných vražd, a také korupčním skandálem s biolihem. Nicméně činnost Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) měla být omezována policejním prezidiem, Ministerstvem vnitra i samotným předsedou vlády, kterým byl v té době Jiří Paroubek. Kubice se nebál obvinit bývalého šéfa Úřadu vlády Pavla Přibyla, jenž měl velmi dobré vztahy například se Stanislavem Grossem (ČSSD). Nakonec se Kubiceho obvinění nikdy nepotvrdilo.

Ve zprávě například stálo, že u českého podnikatele Tomáše Pitra byly při domovní prohlídce nalezeny dokumenty, které nasvědčují tomu, že za vraždou „kmotra“ Mrázka stojí jakýsi Kočka, což si média spojila logicky s českým podnikatelem Václavem Kočkou starším, jenž se zná s Jiřím Paroubkem. Rovněž se uvažovalo o tom, že by za vraždou mohl být i Václav Kočka mladší, který podle zjištění novinářů měl obchodní styky s osobou z ruské mafie.

Po zveřejnění Kubiceho zprávy se tehdejší premiér Jiří Paroubek samozřejmě bránil tím, že se jednalo o dlouhodobě připravované spiknutí, které má na svědomí opoziční ODS. Podle všech indicií totiž měli politici ČSSD bránit policii ve vyšetřování citlivých kauz a zveřejněním spisu 4 dny před volbami tak byly ohroženy jejich snahy ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2006. A tak se také stalo. Volby vyhrála ODS, z čehož obvinil Paroubek právě Kubiceho. Vinil jej z ovlivňování volebních výsledků a ze lži. Nakonec se Paroubek za své chování omluvil. Svou spojitost s Kubiceho zprávou odmítl i tehdejší předseda ODS Mirek Topolánek, avšak podle novináře Štěpána Kotrby z Britských listů prý mohla existovat nějaká spojitost s Markem Dalíkem a Kubicem.

O Kubicem, který byl dříve znám jako vedoucí pracovník v podniku Vodní stavby a následně i jako řidič taxi, se po zveřejnění spisu hovořilo jako o muži, jenž musel udělat bezprecedentní krok v zoufalé situaci, což se mu možná v budoucnosti vyplatilo. V roce 2011 vystřídal Radka Johna na pozici ministra vnitra v Nečasově vládě. To se samozřejmě nelíbilo mnohým politikům z ČSSD, kteří ho pokládali za nevzdělaného a nedůvěryhodného. Kubice měl za sebou přitom skoro 13 let praxe v pozici ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a u policie byl od roku 1989. A proč od ní v roce 2008 odešel? Bylo to poté, co Ivan Langer, tehdejší ministr vnitra, dosadil na post šéfa kriminálky Jiřího Houbu, což Kubice komentoval slovy: „To pro mě bylo nepřekousnutelné. Opravdu nemám zapotřebí, abych po dvaceti letech od revoluce sloužil pod estébákem. To prostě ne.“

Jan Kubice v současnosti veřejně aktivní není. Je spoluvlastníkem bezpečnostní a zpravodajské agentury, která se mimo jiné věnuje bezpečnostnímu poradenství. To asi moc překvapující není, s jeho zkušenostmi.

Podobné články

Doporučujeme

Další články