Nejemotivnější video 20. století: Připomeňte si setkání Nicholase Wintona s dětmi, které zachránil před holokaustem – G.cz
Vyhledávání

Nejemotivnější video 20. století: Připomeňte si setkání Nicholase Wintona s dětmi, které zachránil před holokaustem

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Před 4 lety zemřel ve věku úctyhodných 106 let britský makléř Sir Nicholas George Winton, kterého celý svět zná díky jeho úžasnému životnímu příběhu, jehož součástí je i záchrana stovek československých dětí před deportací do koncetračních táborů. Připomeňme si ho pravděpodobně nejemotivnějším videem 20. století.

Martin Miko
Martin Miko 1.7.2019, 14:57

Zachránce, který dojal svět

Zachránil 669 československých dětí a jeho životní příběh dodnes fascinuje celý svět. Sir Nicholas Winton zemřel před 4 lety ve věku úctyhodných 106 let. Největší činy ve svém životě ale "provedl" už na konci 30. let, když postupně pomohl stovkám židovkých dětí, které by bez něj nepřežily. Svůj čin však pokládal za samozřejmost, kterou by v jeho kůži udělal každý. Poslední z transportů do Británie se konal 2. srpna 1939.

Záchrana židovských dětí začala v roce 1938, když se k moci dostávali nacisté a Winton vycítil, že se blýská na horší časy. V prosinci 1938 tak začal organizovat dětské transporty do Velké Británie. Ty ovšem kromě velké byrokracie zahrnovaly i nemalé finanční prostředky. Za každé dítě, kterému mohlo být maximálně 17 let, musel uhradit kauci ve výši 50 liber k získání víz a povolení k pobytu.

A koho vlastně Winton zachránil? Jmenovitě například leteckého inženýra Huga Maroma, profesorku Renatu Laxovou, britského politika Alfrreda Dubse, spisovatelku Věru Gissingovou, redaktora českého vysílání BBC Hanuše Šnábla a spoustu dalších.

Na základě jeho hrdinství vznikly hned tři dokumentární snímky. Šlo o filmy Všichni moji blízcí, Nickyho rodina a Síla lidskosti. V roce 1988 byl Winton pozván do televizní show BBC pod názvem That's Life, kam bylo bez jeho vědomí pozváno obecenstvo složené z dětí, které tento obětavý makléř v minulosti zachránil. Jako poděkování obdržel mohutný potlesk a úctu od všech zúčastněných. Společně si nyní pusťme jedno z nejdojemnějších a nejemotivnějších videí, které nám je k dispozici na YouTube:

A zde máte možnost zjistit zajímavé informace o noci dlouhých nožů, od které uplynulo už 85 let.

Podobné články

Doporučujeme

Další články
Zavřít reklamu