fb pixel Natáčení na prahu války mohlo tvůrce stát život: „Oscarovému propadáku“ Smrt čeká všude nikdo nevěřil, nakonec vstoupil do historie – G.cz
Vyhledávání

Natáčení na prahu války mohlo tvůrce stát život: „Oscarovému propadáku“ Smrt čeká všude nikdo nevěřil, nakonec vstoupil do historie

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Před čtrnácti lety se v kinech objevilo válečné drama režisérky Kathryn Bigelow s názvem Smrt čeká všude. Tedy v amerických kinech, a ani tam příliš nevydělalo. V Česku tomuhle snímku dokonce nikdo nevěřil natolik, aby ho nasadil do běžné distribuce. No, to byla tehdy velká chyba lávky, která se nahonem žehlila po Oscarech 2010, kdy právě tenhle kousek sklidil hned šest sošek, včetně té pro nejlepší film a jedné historické - vůbec prvního zlatého plešouna pro filmařku ženského pohlaví.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková Aktualizováno 26.6.2023, 09:33

Natáčení samá překážka

Kathryn Bigelow si většinová divácká obec hodně dlouho pamatovala jen jako „bývalku Jamese Camerona“. Filmařka přitom ve své kariéře podala již řadu důkazů, že je perfektně schopna vytvořit vlastní kvalitní snímky - ať je řeč o její celovečerní prvotině Nemilovaná, která mimochodem byla velkou hereckou premiérou i pro Willema Dafoa, poetický horor Na prahu temnot, se kterým Bigelow vstoupila do širšího povědomí, nebo slavná akční kriminálka Bod zlomu s Keanu Reevesem a Patrickem Swayzem. Tvůrkyně prostě vždy měla talent. Jak velký, to se ukázalo až v roce 2009. Cesta k uznání a prozatím jedinému Oscaru pro režisérku ženského pohlaví v historii skrze snímek Smrt čeká všude ovšem nebyla vůbec jednoduchá.

Čerstvě čtrnáctileté válečné drama se od počátku potýkalo s výrobními problémy. Příběh snímku se točí kolem elitních vojáků, kteří mají za úkol deaktivaci bomb přímo uprostřed válečné vřavy. Tvůrci hledali natáčecí lokace v relativně klidném Maroku, to se ale Bigelow nelíbilo. Chtěla točit v Jordánsku, co nejblíž skutečných bojů, a některé scény vznikaly jen pár kilometrů od iráckých hranic v době, kdy byla druhá válka v Zálivu v plném proudu. Nebezpečí se vystavil celý štáb, a i proto práci na filmu odmítla většina velkých hvězd, které byly pro film osloveny.

V hlavní roli Renner

Ale všechno špatné je pro něco dobré. Díky tomu se na velkém plátně pořádně představili Anthony Mackie a Brian Geraghty, ale především Jeremy Renner, který mrazivě ztvárnil seržanta Jamese. Herec po dobu natáčení nosil padesátikilový pyrotechnický oblek. Ano, v tom vedru. Bez vlastního přívěsu s klimatizací a se srpchou, jak bývá zvykem u velkých produkcí. Oddanost roli: 100 %.

Drsné podmínky si vyžádaly několik úpalů, pár popálenin, Rennerův zraněný kotník, jednu nehodu s ohňostrojem, který z finančních důvodů nahrazoval skutečnou vojenskou techniku a jednu havárii autobusu iráckých válečných uprchlíků, kteří byli najati jako kompars. Na bezpečnost všech účastníků natáčení musela dohlížet jordánská armáda. Nakonec ale vzniklo 200 hodin materiálu, jenž tvůrci stříhali zhruba osm měsíců.

A výsledek? Film, který neměl mnoho důvěry, ale nakonec získal tři nominace na Zlatý glóbus, šest cen BAFTA a stejný počet cen Americké filmové akademie, včetně té hlavní pro nejlepší film roku i té za režii, což z „Cameronovy bývalky“ udělalo „první a jedinou ženskou režisérku v historii kinematografie oceněnou Oscarem pro nejlepší režii“. To je titul, který Bigelow dodnes nikdo neuzmul. Smrt čeká všude díky úspěchu na nejslavnějších filmových cenách navíc pokořila rekord coby snímek s nejnižšími tržbami, jenž dostal sošku za nejlepší film. Vydělal totiž pouhých 21 milionů dolarů.

A tady si přečtěte o filmu Brankář, který na plátno převádí životní příběh legendárního fotbalisty Berta Trautmanna.

Podobné články

Doporučujeme

Další články