fb pixel Následky výbuchu v Černobylu: Sarkofág kolem reaktoru č. 4 zachránil Evropu před radiací – G.cz
Vyhledávání

Následky výbuchu v Černobylu: Sarkofág kolem reaktoru č. 4 zachránil Evropu před radiací

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Po skončení úspěšného seriálu Černobyl z produkce HBO nás napadlo se zaměřit na fascinující sarkofág černobylské jaderné elektrárny, který zakrývá jaderný reaktor č. 4, a chrání nás i životní prostředí před radiací. A na konci roku 2016 byl postaven nový, lepší, jenž bude zabraňovat kontaminaci okolí dalších100 let.

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 26.4.2021, 08:36

Objekt Ukrytie

Jak se soudruhům ze Sovětského svazu podařilo zastavit radiaci z jaderného reaktoru č. 4, který byl zničen v rámci černobylské havárie? Na tuto otázku vám odpoví populární seriál Černobyl... Nebo následující článek.

Takzvaný sarkofág černobylské jaderné elektrárny byl vyroben z masivní ocelobetonové konstrukce a dodnes slouží k ochraně před radioaktivní kontaminací životního prostředí po roce 1986. Původní ruský název této stavby je „Objekt Ukrytie“, což v překladu znamená něco jako úkryt nebo útočiště. Se stavbou sarkofágu se začalo 20. května 1986, tedy hruba měsíc po havárii v černobylské elektrárně. Na celé stavbě se pracovalo 206 dnů. V rámci stavby bylo důležité nejdříve vybudovat chladící desku pod reaktorem, která by zabránila protavení jaderného paliva z hořícího otvoru v základně. Proto bylo zapotřebí vyhloubit tunel pod reaktorem. Na tunelu pracovalo 400 horníků, kteří vykopali celkem 168 metrů dlouhou díru v zemi.

Stavba neprobíhala příliš hladce, protože se budova elektrárny stala příliš radioaktivní. Proto některou práci museli provádět roboti. Celkem musela být tato stavba prováděna v 8 etapách, které kromě betonáže území okolo reaktoru zahrnovaly i výstavbu separační zdi mezi bloky 3 a 4, překrytí turbínové haly, montáž opěrné zdi, podpěr nebo instalace ventilačního systému. Celkově bylo na stavbu sarkofágu použito více než 400 000 metrů krychlových betonu a 7 300 tun oceli. Tento materiál dokázal uzavřít přes 740 000 metrů krychlových kontaminovaných trosek a radioaktivní půdy.

V roce 2016 bylo rozhodnuto o tom, že na starý a dosluhující sarkofág bude nasunut nový kryt, který ten původní ochrání před degradací kvůli povětrnostním vlivům a počasí. Tento nový kryt má disponovat životností 100 let a má zabránit případné radiaci z narušeného původního sarkofágu. Co se týče velikosti nového sakofágu, vešla by se do něj prý i celá socha Svobody. Některým kritikům se však tento nápad s novou kovou kopulí moc nelíbí, protože prý tato konstrukce neřeší problémy se zbytky radioaktivního paliva v původním krytu. Nikdo však pořádně neví, jak to v současnosti uvnitř původního sarkofágu vypadá. Ten v sobě ukrývá více než stovky tun uranu a přinejmenším tunu plutonia a dalších vysoce radioaktivních látek, které mezi sebou dodnes stále reagují.

Co je v plánu v blízké budoucnosti? Podle všeho, kdyby se původní sarkofág zhroutil, tak by nad Evropou opět plul radioaktivní mrak, takže se nyní řeší, jak tomu předejít. Podle oficiálních informací by v roce 2023 měla začít fáze rozebírání původního sarkofágu a měl by se stavět nový, který už se nebude rozpadat.

Podobné články

Doporučujeme

Další články