fb pixel Miloš Zeman nemá rád estébáky – tedy pokud to nejsou jeho kamarádi – G.cz
Vyhledávání

Miloš Zeman nemá rád estébáky – tedy pokud to nejsou jeho kamarádi

Prezident se chová jako šplhoun ze základky, který si chce zoufale udržet aspoň těch pár kámošů, kteří mu ještě zbyli. A to, i když jsou to lumpové.

Ivan Brezina
Ivan Brezina 29.1.2017, 10:40

Miloš Zeman delegoval svého přítele Karla Srpa do Etické komise ČR, která rozhoduje, kdo se před listopadem 1989 aktivně účastnil odboje proti komunismu. Premiér Sobotka ale Srpovo jmenování odmítl podepsat. No aby taky ne! Srp je totiž coby agent Hudebník evidován jako spolupracovník bývalé Státní bezpečnosti. „Z veřejně dostupných zdrojů vyplývá, že v letech 1979-1982 na desítkách schůzek předával StB řadu zpráv,“ zdůvodnil své rozhodnutí Sobotka.

Kdyby tedy měl protikomunistický odboj hodnotit právě Srp, šlo by o klasický případ „kozla zahradníkem“. Má snad boj proti totalitní ideologii posuzovat práskač, který komunismus pomáhal aktivně udržovat svým špiclováním a udáváním?

Srp měl navíc předloni až neuvěřitelnou drzost – tvrdil, že se sám aktivně podílel na boji proti komunismu a že prý je dokonce „politický vězeň“. Chtěl za to dokonce čestný odznak. Stejná Etická komise ČR, do které teď Srpa Zeman jmenoval, to tehdy ale jednoznačně odmítla. A to i přesto, že Srp v roce 2000 získal rozsudek, podle něhož ho StB evidovala neoprávněně. U totiž soudu v jeho prospěch svědčili jeho bývalí řídící důstojníci StB, kteří se najednou „na nic nepamatovali“.

Srpův svazek sice StB stačila zničit, ale zachoval se na mikrofiších. A jak teď premiéra Sobotku upozornil Miroslav Vodrážka z Centra pro dokumentaci totalitních režimů, od soudu v roce 2000 se objevily i další prameny informací. Ukazuje se z nich, že Srp se svými řídícími důstojníky absolvoval 151 schůzek, na základě kterých bylo zpracováno 299 zpráv. Nebyl to tedy žádný udavačský čičmunda, ale skutečně velmi aktivní práskač, jehož bonzování spoustě lidí zničilo život.

Potvrdili to i Jaroslav Hutka, Vladimír Merta a další režimem pronásledovaní hudebníci, kteří po listopadu 1989 ve svých odtajněných svazcích StB objevili řadu udání agenta Hudebníka. Ale hlavně, jak na FB poznamenal Karel Porteš: „I kdyby Karel Srp nedonášel StB, mohl by být členem etické komise, když slavil narozeniny s Miroslavem Štěpánem a Miloušem Jakešem?“ Viz tahle fotka:

„Za mým odmítnutím jmenování do komise je zloba a ubohost,“ řekl teď Karel Srp v rozhovoru pro Novinky. Pojmenoval to sice přesně, ale netrefil se. Ve skutečnosti totiž byla „zloba a ubohost“ jeho vlastní předlistopadové práskačství. „Jsem zděšen, jak patologicky široká byla udavačská činnost Karla Srpa,“ komentoval to Jaroslav Hutka „Možná za to ho ten hradní ovar miluje…“

Hutka tak zdůraznil, že prezident má estébácké kamarády (se Srpem ho pojí dlouhodobé přátelství). Do veřejné funkce Zeman protlačuje morálně zdiskreditovaného člověka, proti kterému je i "patron českého udavačství" Karel Sabina jen bonzáckým začátečníkem:

V květnu 2015 přitom Zeman odmítl podepsat jmenování docenta Ivana Ošťádala profesorem s odůvodněním, že měl před listopadem 1989 kontakty s StB. Ošťádal se na Matematicko-fyzikální fakultě UK zabývá fyzikou plazmatu – tedy vysoce expertním vědeckým oborem. Na rozdíl od Srpa se drze necpe do veřejné funkce související s morálním vyrovnáním s obdobím komunismu.

Zemanův dvojí metr by neměl zůstat zapomenut. Takhle se nechová hlava státu, ale šplhoun ze základky, který si chce zoufale udržet aspoň těch pár kamarádů, kteří mu ještě zbyli. A to, i když jsou to lumpové.

A TADY si přečtěte o čtyřech zrůdných komunistických pohrobcích.

Podobné články

Doporučujeme

Další články