fb pixel Metál pro Beatles, Asada i Mussoliniho: Italský diktátor obdržel Řád Bílého lva v roce 1926 – G.cz
Vyhledávání

Metál pro Beatles, Asada i Mussoliniho: Italský diktátor obdržel Řád Bílého lva v roce 1926

Dva králové Ameriky vedle sebe. + DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Ve čtvrtek je to přesně 58 let, co Beatles obdrželi od britské královny Alžběty II. Řád britského impéria. Tehdy z toho byl málem skandál, ale když vidíme, kdo vše může dostat někdy státní vyznamenání i u nás, nebylo by možná na škodu si připomenout i další kontroverzní ocenění.

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi Aktualizováno 24.10.2023, 14:41

1. Beatles (Řád britského impéria, 1965, Spojené království)

„Vyznamenání Beatles zesměšňuje vše, co tato země představuje. Slyšel jsem je zpívat a hrát a myslím, že jsou strašní,“ komentoval plukovník Frederick Wagg skutečnost, že britská královna Alžběta II. udělila všem členům Beatles nejvyšší britské státní vyznamenání, Řád britského impéria. Následně jí plukovník Wegg na protest poslal všech svých 12 medailí, které si vysloužil v obou světových válkách. Beatles byli vyznamenáni díky ministerskému předsedovi Haroldu Wilsonovi, který si tak chtěl získat přízeň britské mládeže. Lennon později v roce 1969 jako projev nesouhlasu s britskou zahraniční politikou své ocenění vrátil.

2. Bašár al-Asad (Řád čestné legie, 2001, Francie)

Jeden z nejbrutálnějších diktátorů dnešní doby Bašár Asad byl v roce 2001 oceněn francouzským prezidentem Jacquesem Chiracem Řádem čestné legie. Toto vyznamenání se uděluje jedincům jako uznání za vojenský, kulturní, vědecký nebo společenský přínos Francii. Čím společensky přispěl Asad Francii, opravdu netušíme. Nicméně, Asad toto ocenění letos v létě nechal vrátit zpět do Francie v reakci na francouzské nálety na pozice syrského režimu.

3. Michael Jackson (Prezidentská humanitární cena, 1984, Spojené státy)

Dvě největší ikony Ameriky osmdesátých let na jednom pódiu – v roce 1984 ocenil Ronald Reagan Michaela Jacksona zvláštní prezidentskou cenou za jeho přínos protidrogové kampani vedené Reaganovou administrativou. Jackson dal svolení, aby byla jeho píseň Beat It použita v televizní reklamě brojící proti alkoholu za volantem. Následně byl Reaganem pozván do Bílého domu. Zlé jazyky tvrdí, že si tak chtěl Reagan pojistit hlasy mladých voličů před nadcházejícími prezidentskými volbami (podobně jako Wilson s Beatles). Nedávno navíc vyšla na povrch informace, že několik dní před Jacksonovou návštěvou přikázala FBI zrušit probíhající vyšetřování Jacksona. Ten byl podezřelý ze zneužití dvou mexických dětí, aby tak Reagana ušetřila případné nežádoucí publicity.

4. Bill Cosby (Prezidentská medaile svobody, 2002, Spojené státy)

Dříve milovaný komik, dnes odsouzený kriminálník, to je Bill Cosby, který byl v roce 2001 oceněn prezidentem Georgem W. Bushem. Ten Cosbyho označil za skvělého komika a muže, jenž svou lidskostí pomáhá měnit Ameriku k lepšímu. O 15 let později ho přes 60 žen označilo za sexuálního predátora a následně byl odsouzen k třem až deseti letům vězení.

5. Benito Mussolini (Řád Bílého lva, 1926, Československo)

Jeden ze signatářů Mnichovské dohody, válečný zločinec a spojenec Adolfa Hitlera, Benito Mussolini, byl v roce 1926 oceněn československým Řádem Bílého lva. Jak si vůdce italských fašistů toto ocenění zasloužil? Během první světové války podporoval vznik československých legií v Itálii a mimo to byl velký nadšenec do husitské historie – v roce 1913 dokonce napsal knihu Jan Hus, hlasatel pravdy.

A tady si připomeňte bizarní momenty Vladimíra Mečiara.

Podobné články

Doporučujeme

Další články