fb pixel Masakr na Hadí řece: Skupina zlodějů koní povraždila 34 čínských dělníků a ukradla zlato v hodnotě několika tisíc dolarů – G.cz
Vyhledávání

Masakr na Hadí řece: Skupina zlodějů koní povraždila 34 čínských dělníků a ukradla zlato v hodnotě několika tisíc dolarů

Zdroj: Forest Service Northern Region from Missoula, MT, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=46767967

K masakru v kaňonu Hells, známém také jako masakr na Hadí řece, došlo dne 27. května roku 1887 v dnešním Idahu. Šlo o hromadný masakr 34 čínských zlatokopů bělošskou bandou zlodějů koní a byl jedním z mnoha zločinů v tomto období spáchaných z nenávisti na asijských přistěhovalcích na americkém Západě.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 27.5.2023, 11:33

Zlato od Hadí řeky

V květnu roku 1887 zaměstnala společnost Sama Yupa ze San Franciska dvě skupiny čínských dělníků, kteří měli za úkol hledat zlato v řece Snake (Hadí řeka). Když se utábořili podél řeky v okolí kaňonu Hells, přepadla je banda sedmi bělochů, kteří byli v okolí známí jako zloději koní.

S podnětem nenávisti začali do tamějších zlatokopů střílet tak dlouho, dokud jim nedošla munice. Některá těla posléze tato banda zlodějů zohavila a hodila do řeky, načež pobrala zlato v hodnotě několika tisíc dolarů a dala se na útěk.

Vražda z nenávisti

Ačkoli v konečném obvinění bylo uvedeno 10 případů vraždy, podle svědectví toho dne oněch sedm bělošských jezdců zabilo celkem 34 lidí. Masakr byl součástí širšího výskytu rasismu a násilí vůči Asiatům ve Spojených státech v tomto období.

Protičínské nálady a přesvědčení, že asijští dělníci „kradou“ bělochům práci, vedly k přijetí zákona z roku 1882 o „vyloučení Číňanů“, který zakazoval přistěhovalectví dělníků z Číny. V letech 1885 a 1886 se bílí obyvatelé Tacomy a Seattlu bouřili a nutili čínské obyvatele opustit zemi a v roce 1877 zažilo San Francisco třídenní rozsáhlé protičínské pogromy.

Shledáni nevinnými

Masakr v Hells Canyonu zůstal historickou poznámkou pod čarou až do roku 1995, kdy úředník okresu Wallowa objevil soudní dokumenty týkající se tohoto případu. Přestože jeden z útočníků podal podrobné svědectví dokazující trestný čin celé skupiny, tři muži souzení za masakr byli porotou složenou výhradně z bělochů shledáni nevinnými.

V roce 2005 bylo místo masakru přejmenováno na „Chinese Massacre Cove“ („Zátoka čínského masakru“) a v roce 2012 zde byl postaven památník s nápisy v čínštině, angličtině a jazyce Nez Perce.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články