fb pixel Legenda o Bigfootovi: Lidé si přáli objevit legendárního lidoopa tak moc, až si ho prostě vymysleli – G.cz
Vyhledávání

Legenda o Bigfootovi: Lidé si přáli objevit legendárního lidoopa tak moc, až si ho prostě vymysleli

+ DALŠÍCH 9 FOTEK + DALŠÍCH 10 FOTEK

Údajně měří až 3 metry, váží přes 200 kilogramů a má tmavou hustou srst. Před 54 lety byla na kameru údajně na severozápadě USA natočena legendární bytost, kterou známe pod jménem Bigfoot neboli „Velká noha“. Existence tohoto neznámého druhu sice nebyla nikdy oficiálně prokázána, přesto se na světě najde celá řada lidí, kteří věří, že doopravdy existuje.

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 20.10.2021, 09:10

Legenda s velkou nohou

Svět je velice záhadné místo, v němž mnoho lidí věří mnoha politikům, konspiračním teoriím, ale i například v existenci mýtických stvoření, které v naší společnosti vnímáme pouze na základě vyprávění očitých svědků, pochybných fotografií nebo zinscenovaných důkazů. Je zvláštní, že na světě existuje i vědní obor zaobírající se těmito živočichy. Ten se nazývá kryptozoologie a do objektu svých zkoumání zahrnuje právě i zkoumání existence dvounohého hominida neobvyklých rozměrů s přezdívkou Bigfoot neboli „Velká noha“. Pokud vás zajímá, koho a co všechno zkoumá kryptozoologie, doporučujeme vám si přečíst následující článek od Honzy Studničky.

Co se týče Bigfoota (mezi indiány znám jako seskveč), tak jeho existence rovněž nebyla nikdy dokázána. Nicméně existuje mnoho záznamů o tom, že ho někde někdo viděl a popis je vždy podobný. Mělo by se jednat o dvounohého tvora, jehož tělo je pokryto hustou tmavou srstí. Vážit by měl zhruba 200 kilogramů a měl by měřit okolo 2 až 3 metrů. Na prstech končetin má mít seskveč nehty podobné jako člověk. I velikost a tvar nohy by měl být totožný s tou lidskou. Mezi lidmi z celého světa kolují už desítky let příběhy o tom, že se jedná o dosud neobjevený druh, který byl spatřen v lesích na severozápadě USA. Na identického tvora v bílém provedení pro změnu v minulosti narazili v Himálajích. Zde je ovšem označován jako Yetti.

Bájný Bigfoot podle některých skutečně existuje nebo existoval. A důkazů je hned několik, ale bohužel jsou jaksi zpochybnitelné. V roce 1958 objevil Ray Wallace z kalifornského Bluff Creek stopy neznámého tvora, jež zveřejnily noviny po celém světě. Na základě nich získal Bigfoot svou přezdívku, protože se jednalo o obrovské otisky, které měly údajně patřit velkému tvorovi. Tuto zprávu přiživovali i sami obyvatelé města, kteří tvrdili, že tajuplné stvoření v té době také někde z dálky zahlédli. Později se ukázalo, že Wallace vyrobil stopy za pomoci dřevěné makety. Rodina ho tehdy novinářům udala.

O 9 let později, tedy 20. října 1967, se dvěma americkým rangerům údajně podařilo v severní Kalifornii natočit bájného seskveče, a navíc se jim povedlo zaznamenat stopy, které nepatřily žádnému živočišnému druhu. Odborná kritika označila jejich záběry za podvod s odůvodněním, že se jedná o člověka v gorilím kostýmu. Tento sporný objev podporovali i někteří známí američtí antropologové a archeologové, což na celé situaci bylo nejvíce zarážející.

Zkoumáním Bigfoota se v minulosti zabývala například i televize BBC, která zkoušela otestovat, jak by teoreticky vypadal člověk jako seskveč. Proto vytvořili identickou masku tohoto bájného tvora a porovnali záběry s těmi, co před více než 50 lety natočili na kameru američtí rangeři. Nakonec se ukázalo, že člověk má v „opičí“ masce mnohem kratší ruce a jinou stavbu těla, což vyvolalo mnoho dalších otázek.

Podle Českého klubu skeptiků Sisyfos je existence Bigfoot neboli seskveče nevěrohodná, a to především kvůli pochybným osobním svědectvím i konkrétním dokladům částí jeho těla (chlupy, kosti, skalp), které byly vždy na základě rozboru falešné, protože patřily jiným živočišným druhům. „Ze zoologického hlediska je téměř vyloučeno, aby se tak velký dvounohý tvor na Zemi v současné době pohyboval. Někdy snad jde o naivní víru, většinou však o mystifikaci,“ uvádí Jiří Heřt a odkazuje přitom na server The Skeptic s Dictionary.

Věříte, že Bigfoot doopravdy existoval? Podle nás nikdy nežil, ale lidé si ho přáli najít za účelem slávy a potenciálního bohatství, a tak si ho prostě vymysleli i se všemi těmi pochybnými důkazy.

Podobné články

Doporučujeme

Další články