fb pixel Lásky Franze Kafky: Asexuální spisovatel měl čtyři osudové ženy, poslední byla o generaci mladší – G.cz
Vyhledávání

Lásky Franze Kafky: Asexuální spisovatel měl čtyři osudové ženy, poslední byla o generaci mladší

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Franz Kafka byl vegetarián, miloval letadla, opalování, živil se jako úředník, přesto se stal jedním z nejzásadnějších spisovatelů své doby a jeho díla jsou dodnes na seznamech povinné četby k maturitě. V soukromí byl Kafka asexuální, přesto ale za čtyřicet let svého života alespoň citově přilnul k několika důležitým ženám.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková Aktualizováno 3.7.2023, 17:25

500 dopisů

Pražský spisovatel německého původu Franz Kafka je známý mnoha věcmi, především samozřejmě pro svou literární tvorbu: díla jako Proces, Zámek nebo Proměna patří k absolutním klasikám a Kafka je díky nim právem považován za jednoho z nejvlivnějších autorů 20. století. Rovněž se o něm ale ví, že v soukromí byl přinejmenším zvláštní. Kafka byl totiž asexuál, až štítivě se zdráhal jakéhokoliv fyzického kontaktu. Někteří badatelé se domnívají, že Kafka byl latentní homosexuál, pravděpodobnější je ale teorie spisovatele Reinera Stacha, která říká, že Kafka se hystericky obával syfilisu a jiných pohlavních chorob a zároveň chtěl za každou cenu zabránit nechtěnému těhotenství. Dává to smysl - kariéra literáta pro něj byla vždy nejdůležitější a i proto, že měl dojem, že by ho manželství při tvorbě rozptylovalo, zrušil zasnoubení se svou první, rozhodně ale ne jedinou, láskou Felice Bauer.

Felice byla vzdálenou příbuznou Maxe Broda, který se s Kafkou přátelil a právě u Brodových se ti dva poprvé setkali. Felice bylo 25, Kafkovi 29. Už během prvního večera si vyměnili adresy a domluvili se, že spolu vyrazí na výlet do Palestiny. Začali si dopisovat, a tak začal jejich celkem pětiletý poměr, který byl ovšem plný zvratů. Podíl na tom měl i vztah s Felicinou přítelkyní Gretou, do níž byl Kafka nějaký čas rovněž zamilovaný. To už byl ale s Felice zasnoubený. Když se ta o milostném trojúhelníku dozvěděla, žádala vysvětlení, žádné ale nedostala, a tak bylo zasnoubení zrušeno. Dále si spolu ale psali, Kafka své milé napsal přes 500 dopisů, které posléze vyšly i knižně. Zasnoubili se podruhé, tehdy to ale narušila právě Kafkova obava z vlivu na jeho psaní. Definitivně slečnu Bauer opustil, když u něj roku 1917 propukla tuberkulóza.

O dva roky později se Kafka seznámil s Julií Wohryzek, se kterou se zasnoubil krátce po prvním setkání. Ještě ten rok ale zásnuby zrušil, protože jeho rodiče svatbu zakázali, prý kvůli pomluvám o Juliině frivolnosti. Julie se nicméně z rozchodu se spisovatelem oklepala a vdala se za bankovního prokuristu Josefa Wernera. Šťastný konec ji ale nečekal - ačkoliv manžel nebyl Žid, žena skončila v táboře v Osvětimi, kde zemřela v roce 1944.

Souběžně s Julií Kafka udržoval vztah s českou novinářkou a překladatelkou Milenou Jesenskou, jejich přátelství bylo ale zřejmě čistě platonické. Všehovšudy se setkali jen dvakrát, poprvé spolu strávili čtyři dny ve Vídni, podruhé to byl víkend v pohraničním městě Gmünd. Jesenská se kromě Kafky osobně znala i s Brodem, Karlem Krausem, Karlem Čapkem či Ferdinandem Peroutkou. Byla to inteligentní, živelná a charismatická žena, která si právem zasloužila obdiv mužů-intelektuálů ve svém okolí. Jejich dopisování ukončil Kafka. Když ale zemřel, napsala o něm Jesenská do Národních listů nekrolog. Předpokládá se, že její láska k němu byla založena výhradně na jeho práci, jako člověk nebo přímo partner ji zřejmě příliš nezajímal.

Poslední láskou Kafkova života byla mladičká Polka z ortodoxní židovské rodiny se zvláštním jménem; Doru Diamant Kafka potkal na sklonku života. Bylo mu 40, jí dvacet. Přesto to byla jediná žena, se kterou autor nějaký čas žil. Bydleli spolu v Berlíně a posléze, když se Kafkova tuberkulóza rozbujela na plno, s ním Dora objížděla sanatoria. Ona byla dost možná první, kdo v něm viděl primárně člověka, on zase obdivoval její smysl pro tradice zkombinované s uvažováním a odvahou moderní ženy. Společně snili, že si otevřou restaruaci v Tel Avivu - Dora by vařila, Franz by byl číšníkem, což by mu nejvíce vyhovovalo, neboť svět nejraději pozoroval, zatímco jeho nikdo nezkoumal. Společný sen ovšem nenaplnili. Kafka zemřel 3. června 1924 a Dora se později vdala a měla dceru. Podle příbuzných ale „svého“ spisovatele nikdy nepřestala milovat.

Podobné články

Doporučujeme

Další články