fb pixel Kvůli koronaviru se ruší další lety a začínají evakuace. Česko zatím může zůstat v klidu – G.cz
Vyhledávání

Kvůli koronaviru se ruší další lety a začínají evakuace. Česko zatím může zůstat v klidu

Zdroj: pxhere

Koronavirus pokračuje ve svém tažení světem. Čína hlásí 132 obětí a více než šest tisícovek nakažených. Uvedl to dnes čínský list Global Times. Původní informace hovořila o 5974 nakažených, počet mrtvých se od úterní půlnoci nezměnil. Desítky nemocných evidují také v jiných zemích světa, včetně těch v Evropě. Není tedy divu, že státy z celého světa evakuují své občany z postižených oblastí. A některé letecké společnosti omezují dopravu. V Česku můžeme zachovat klid – koronavir se u nikoho z podezřelých nákazou nepotvrdil.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 29.1.2020, 14:23

Pozor, pozor! Evakuace!

Z Wu-chanu se pomalu, ale jistě stává město duchů. Své občany kvůli epidemii koronaviru evakuují například Japonci, Američané, Australané, Britové nebo Francouzi. Právě s nimi by se měli do Česka vrátit také dva čeští studenti, kteří uvízli v karanténě. Karanténa postihla více než 50 milionů lidí. V Tokiu dnes přistál charterový letoun s více než dvěma stovkami japonských občanů, které přivezl z města Wu-chan, epicentra nákazy. A další letadlo se dnes z Japonska do Číny ještě chystá. Z uzavřeného Wu-chanu se chtělo dostat cca 600 lidí.

Z tohoto města časně ráno místního času odstartoval letoun s občany Spojených států. Přistál k dotankování a první zdravotní kontrole pasažérů na Aljašce, odkud podle stanice CNN zamířil na kalifornskou vojenskou základnu u Riverside. Podle agentury AP všech 201 pasažérů prošlo zdravotní kontrolou v Číně i v Anchorage, ale pouze jeden potřeboval ošetření kvůli zranění, které utrpěl před nástupem do letadla v Číně.

Evakuaci svých občanů plánují i další státy. Australský premiér Scott Morrison dnes oznámil, že jeho země se pokusí pomoci z provincie Chu-pej osamoceným a ohroženým lidem. Čeká je však pobyt v karanténě na Vánočním ostrově, tisíce kilometrů vzdáleném od Austrálie. Při evakuaci bude Austrálie spolupracovat s Novým Zélandem. V Brisbane dnes umístili do karantény celý čínský ženský fotbalový tým, který před týdnem projížděl Wu-chanem. V hotelu má 32 Číňanek zůstat v izolaci do příští středy, u žádné z nich nyní příznaky nemoci nejsou.

Nejvíc případů nákazy v zahraničí hlásí aktuálně Thajsko - koronavirus se tam prokázal u 14 lidí. Země dnes oznámila, že začne prověřovat zdravotní stav všech zaměstnanců cestovního ruchu. Testy se budou týkat průvodců a lidí, kteří organizují příjezd turistů do země.

Britský ministr zdravotnictví Matt Hancock dnes podle stanice BBC řekl, že Britové, kteří budou přivezeni z Wu-chanu, budou muset zůstat dva týdny v karanténě. Mají být doma a vyhnout se kontaktu s jinými lidmi. První Britové by mohli z Wu-chanu odletět ve čtvrtek. Londýn odhaduje, že vrátit se bude chtít asi 200 Britů.

Spojené arabské emiráty potvrdily nákazu virem u celé čtyřčlenné čínské rodiny, která se vrátila do emirátů z Číny. Jde o první případ v blízkovýchodním regionu.

Čtyři nemocní jsou v Německu, ale tamní ministr zdravotnictví Jens Spahn řekl, že se u nich projevují jenom velmi mírné symptomy onemocnění. V Německu byl prokázán jeden z prvních přenosů nákazy z člověka na člověka mimo území Číny – třiatřicetiletý muž se nakazil při firemním školení od čínské kolegyně. Tři další pacienti jsou v izolaci na klinice v Mnichově.

Ruší se lety do pevninské Číny

Britská letecká společnost British Airways dnes oznámila, že s okamžitou platností ruší kvůli epidemii koronaviru všechny přímé spoje s pevninskou Čínou. Učinila tak krátce poté, co britské ministerstvo zahraničí vyzvalo, aby Britové do země necestovali, pokud to není nezbytně nutné. Do Pekingu či Šanghaje, kam British Airways dosud létaly denně z letiště Heathrow, si lze teď zakoupit letenky s přestupem v Hongkongu. "Omlouváme se zákazníkům za nepříjemnosti, ale bezpečnost našich zákazníků a naší posádky je vždy prioritou," citovala z prohlášení British Airways agentura Reuters. Podle agentury AFP v prohlášení stojí, že krok společnost učinila "na základě doporučení ministerstva zahraničí". Varování se týká pevninské Číny, nikoli Hongkongu a Macaa. Naproti tomu britské aerolinky Virgin Atlantic dnes uvedly, že budou do Šanghaje nadále létat podle plánu.

Praha má s Čínou čtyři letecká spojení. Do Pekingu létá od roku 2015 Hainan Airlines, o rok později začal Sichuan Airlines létat do Čcheng-tu a v roce 2017 pak China Eastern Airlines spustily linku do Šanghaje, s mezipřistáním v Si-anu. Jde o 12 spojení týdně. Mluvčí Letiště Praha Marika Janoušková dnes na dotaz ČTK řekla, že od těchto společností nemá informace o rušení spojů kvůli koronaviru. China Eastern Airlines

Některé lety do pevninské Číny už v minulých dnech podle agentury Reuters zrušily také letecké společnosti United Airlines, Air Canada či Cathay Pacific. Finská letecká společnost Finnair už v úterý zastavila přijímání rezervací na lety z Helsinek do Pekingu a Nankingu, a to až do konce března. Všechny lety do Číny do odvolání zrušil také jihokorejský nízkonákladový dopravce Air Seoul.

Německá letecká společnost Lufthansa na dotaz agentury DPA odpověděla, že "situaci velmi pozorně sleduje". Její letadla na spojení s Čínou ale zatím přilétají a odlétají podle plánuTaké francouzské aerolinky Air France dnes na dotaz agentury AFP uvedly, že se jejich plán letů do Číny a zpět nijak nezměnil. Paříž má z evropských metropolí nejlepší spojení s Čínou. Air France nabízí každý týden na lince mezi Paříží a Pekingem deset letů a dalších třináct spojů na lince mezi Paříží a Šanghají. Lety do Wu-chanu, odkud se koronavirus začal šířit, francouzské aerolinky zrušily už 24. ledna.

Podobné články

Doporučujeme

Další články