fb pixel Krvavé devadesátky, kauza lehkých topných olejů (LTO): největší daňový únik v Česku – G.cz
Vyhledávání

Krvavé devadesátky, kauza lehkých topných olejů (LTO): největší daňový únik v Česku

Šišma a Večeř
Zdroj: Profimedia

V devadesátých letech se pokoušel podnikat snad každý druhý. Byla to doba neomezených možností. Mnozí podnikali na hraně zákona anebo za ní. V těchto kategoriích byly nejlukrativnější zbraně, erotika...a topné oleje.

Václav Adamus
Václav Adamus 24.2.2022, 17:07

Kauza LTO se datuje do let 1990–1996. Policie začala mít podezření v roce 1990, když si dva podnikatelé stěžovali na nekvalitní naftu, kterou měli zakoupit od podniku Benzina. Ten se hájil, že naftu koupil od soukromníků. Tehdy se poprvé dostalo LTO do hledáčku kriminalistů.

Jak podvod s LTO fungoval

Dalo by se říct, že celý podvod začínal už u zákonodárců (poslanců). Mnozí zainteresovaní se nechali slyšet, že tato „chyba v zákoně“ nemohla být náhoda. Princip tkvěl v tom, že podle zákona byl lehký topný olej (sloužící pro vytápění bytů, domácností..) nedaněn. Ovšem LTO byl ve skutečnosti naftou. Vznikla tak situace, kdy do Česka proudily dva stejné produkty s rozličným daněním. Poté již stačilo změnit název ropného produktu z LTO na naftu a tu prodat dál. Zisky byly astronomické. A tak vše začalo. Nejdříve se jednalo o jednotlivce. V roce 1992 se dovezlo do Česka 1 900 tun LTO, o rok později to bylo už 440 000 tun. Můžeme říci, že celá kauza se naplno rozjela v roce 1993.

Kdo s oleji kšeftoval?

Když skončil komunismus, tak se v nově nastalém kapitalismu uměli nejvíce orientovat veksláci, bývalí estébáci (někteří se na privatizaci připravovali ještě před pádem komunismu) a pracovníci JZD Slušovice. S tímto podnikem byla také spojena jedna z prvních vražd souvisejících s LTO. Slušovice byly socialistický zázrak – moderní podnik, který mohl kapitalisticky podnikat a obchodovat i se zahraničím. Právě zde se rodili první budoucí podnikatelé, mnozí z nich se namočili i do zločinu.

Vraždy spojené s LTO

V souvislosti s topnými oleji se mluví o několika desítkách mrtvých. Pojďme se podívat na nejznámější nájemné vraždy spojené s LTO. První se odehrála v lednu 1993. Zavražděn byl Lubomír Holý, obchodník s LTO. Byl zastřelen ve svém bytě, vrah jej donutil lehnout si na břicho, poté jej přes polštář zastřelil. Další vražda se odehrála v noci z 29. na 30. března 1995. Jistý Marek Lehký, který působil jako bílý kůň, porušil pravidla obchodu s LTO. V obci Kvasnice jej jeho vrazi dovedli k vodě, mezitím na něj navěsili výbušniny. Když od nich byl dostatečně vzdálen a stál u břehu, stiskli detonační tlačítko. Obdobně skončil další obchodník Miroslav Kovařík, v květnu 1995 jej vyhodili do vzduchu, když si šel odemknout auto. Identifikovali jej podle ruky, na které zůstaly jeho hodinky, nezbylo z něj prakticky nic.

Olejová mafie

S těmito vraždami jsou spojena jména Jiřího Večeře, Vratislava Kutala a Milana Kutala. Bývalý policista Vratislav Kutal a Šišma byli jedni z největších „bossů“ v tomto byznyse, a jako takoví trestali ty, kteří porušili pravidla. Měli na to schopného člověka – Jiřího Večeře. Ten fungoval jako vymahač a také organizátor vražd. Byl to také on, kdo pomohl celý gang sám rozkrýt. Když se dozvěděl, že po něm policie jde, odjel do zahraničí, za pomoci svých šéfů. Měl tam zůstat pár týdnů, to se protáhlo na 4 roky. Jednou k němu přicestoval jeho známý. Byl celý ubrečený a přiznal se Večeřovi, že přijal zálohu na jeho likvidaci, ale nechce to udělat. Večeř se začal bát. Na schody vedoucí do jeho hotelového pokoje házel křupky (brambůrky), aby slyšel kroky. Vše nakonec vyústilo v to, že se sám přišel udat policii.

Celá kauza má spoustu otazníků. Kolik politiků bylo v těchto krvavých olejích namočeno? Bylo prokázáno, že Václav Junek (agent StB), šéf Chemapolu, rozdával členům ČSSD tankovací karty. Večeř v dokumentu Jany Lorencové (Můj přítel vrah) uvedl, že vymáhal peníze i ze známého republikánského politika a rasisty Miroslava Sládka. Večeř také uvedl, že se Kutal několikrát sešel s tehdejším ministrem financí Ivanem Kočárníkem (ODS). Byl to on, kdo v roce 1994 odmítl návrh, aby na LTO byla stejná daň jako na naftu. Daň z LTO se již zpětně samozřejmě vybrat nepovedla, jednalo se tak o největší legální daňový únik.

ZDROJE:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Kauza_Lehké_topné_oleje

https://cs.wikipedia.org/wiki/JZD_Slušovice

Polosvět: Polosvět olejů smrti (2022, dokumentární seriál)

Můj přítel vrah (2004, dokument)

Podobné články

Doporučujeme

Další články