fb pixel Konec internetového pirátství: Z vyhledávačů se stanou mazače a za vše se bude platit – G.cz
Vyhledávání

Konec internetového pirátství: Z vyhledávačů se stanou mazače a za vše se bude platit

Zdroj: archiv

Vypadá to, že definitivně skončí doba, kdy jsme si bez problémů mohli na internetu pustit jakýkoliv film, poslechnout libovolnou hudbu nebo přečíst v podstatě každou knihu. Jasně, že můžete argumentovat tím, že máte Spotify a Netflix, jenže výběr filmů a seriálů je tam poměrně omezený, a i kdybyste měli předplacené všechny tyto streamovací služby, neměli byste k dispozici rozmanitý výběr videoobsahu. Nejvíce však zapláčou uložiště a vyhledávače, kteří budou muset tento obsah hlídat.

Martin Miko
Martin Miko 21.2.2019, 12:44

Vyhledavače se přejmenují na mazače

Každý někdy něco stáhnul pro svou osobní potřebu. Osobně si myslíme, že se toto procento razantně snížilo díky zmiňovaným streamovacím službám, které jsou toho schopny nabídnout opravdu hodně, jenže někdy to zkrátka nejde. Nyní se však zástupci členských zemí EU rozhodli schválit nová pravidla, která se týkají ochrany práv autorů. Podle informací, kterou přinesl deník iHned.cz oznámilo rumunské předsednictví Unie na svém Twitteru informace, které navždy změní volný přístup k hudbě, filmům a seriálům na internetu.

Primárně půjde o ochranu vydavatelů, kterým přísná pravidla zavedou vyšší příjmy. Radost z nových pravidel rozhodně nebudou mít vyhledávače a uložiště typu Uloz.to, které slouží k uchovávání tohoto obsahu. Vyhledávače a uložiště budou muset mazat ilegálně šířený obsah a zastavovat jeho další sdílení. Otázkou samozřejmě je, jakým způsobem by měla služba typu Ulož.to rozeznávat pirátské kopie šířené po internetu. Hlídat by si to měli sami vydavatelé, protože uložiště pouze poskytuje prostor, který lze využívat libovolným způsobem.

Proti těmto nově zavedeným pravidlům samozřejmě protestuje řada kritiků, kterým vadí další omezování svobody na internetu. Rovněž se obávají, že na internetu zanikne popkulturní humor založený na parodiích známých filmů, přezpívávání písní nebo vytváření virálních koláží. Naštěstí se směrnice prý tohoto obsahu týkat nebude, takže můžeme být v klidu i my.

Není od věci připomenout rozsáhlou studii Evropské komise z roku 2015, v rámci které se zjistilo, že internetové piráství a ilegální stahování pro osobní potřebu nemá žádný negativní vliv na prodeje a v podstatě vůbec neškodí. Studii navíc Evropská komise zveřejnit nehodlala a na veřejnost pronikla díky pirátské europoslankyni z Německa. Ve studii se ukázalo, že lidé jsou ochotni platit za obsah, avšak v některých případech jim přišly ceny například za nákup filmu ve fyzické podobě vysoké. Streamovací služby typu Netflix nebo HBO Go však ukázaly, že lze mít i hodně "muziky" za poměrně málo peněz.

Nová pravidla ještě musí projít hlasováním Evropského parlamentu. To proběhne letos v dubnu. Následně se ukáže, co bude dál.

A zde řešíme obrovský problém v podobě epidemie spalniček, za který mohou cizí lidé.

Podobné články

Doporučujeme

Další články