KOMENTÁŘ: Vybrat v turbulentních dobách investiční strategii není vůbec snadné – G.cz
Vyhledávání

KOMENTÁŘ: Vybrat v turbulentních dobách investiční strategii není vůbec snadné

Zdroj: G.cz

Ondřej Janata, sedmadvacetiletého investor, který spravuje investiční fond o velikosti jedné miliardy korun, jehož životní příběh jsme vám představili v rozhovoru minulý týden. Rozhovor vzbudil zájem. Požádali jsme proto Ondřeje, jestli by se pro nás nezamyslel nad tím, kam investovat v této poněkud nejisté době. A dá se to vůbec? Přesně o tom je následující komentář.

redakce G.cz 6.10.2020, 09:02

Dnešní doba je opravdu šílená. Někdo používá termín turbulentní. A vybrat v takových časech správnou strategii, jak investovat, nebývá vůbec snadné. V nejistých dobách se skvěle cítí investiční žraloci, kteří čekají na oslábnou kořist, na které pak uspořádají parádní hostinu. Jde o rizikový byznys a je pro lidi, kteří se zkrátka nebojí. Já se dneska ale pokusím načrtnout investiční tipy, která bych beze strachu dal klidně i vlastní mamince. To tedy znamená, že půjde o investování pro lidi, kteří někam chtějí rozložit část svých celoživotních úspor, které jim teď na účtu v bance začíná pořádně okusovat stále silnější inflace. Takže rozhodně nečekejte žádnou investiční divočinu, ale spíše tipy pro konzervativnější publikum.

Nedávno jsem s jedním člověkem ve věku mého otce vedl zajímavou diskusi na téma kryptoměn. Zjevně už tento fenomén začíná být sexy i pro cílovou skupinu od padesáti let výše. Osobně se ale v rámci svých investičních tipů tomuto aktivu vyhýbám. Důvodů mám více. Vysoká volatilita jejich hodnot je samozřejmě šancí pro vysoký výdělek, ale také může jít o pořádný provar. Ačkoliv se tyto decentralizované měny stávají stále více regulérní součástí ekonomického ekosystému jednadvacátého století, tak zde existuje stále spousta aspektů, které z této komodity dělají vysoce rizikovou příležitost pro alokaci vlastního kapitálu.

Trochu jiný příběh nabízejí dluhopisy. Zde je třeba pečlivě rozlišovat dluhopisy státní, které nabízejí relativně nízký, ale velmi spolehlivý zdroj zhodnocení pro vaši investici. Řádově jde o nižší jednotky procent ročně. Na takové investici rozhodně nevyděláte jmění, ale před inflací své peníze určitě alespoň částečně ochráníte. Několikanásobně vyšší zhodnocení pak nabízejí podnikové dluhopisy. A zde je třeba velmi pečlivě zvážit, jaká společnost tyto dluhopisy nabízí. Na tuzemský trh se totiž vrhly v posledních letech se svými dluhopisy desítky firem, u nichž bylo od samého počátku a při bližší analýze jasné, že tyhle cenné papíry jsou vlastně úplně bezcenné. Vysoký úrok nalákal spousty drobných investorů, kteří teď drží zcela bezcenné úpisy. Celkově se tento druh vysoce podezřelých podnikových dluhopisů označuje jako prašivé dluhopisy a jsem si téměř jistý, že si řada drobných investorů užije v nadcházejících měsících a letech s těmito finančními produkty pořádné peklo. Takže podnikové dluhopisy obecně určitě úplně nezavrhuji, ale zcela zásadním aspektem této investice je kvalita, historie a celková kondice firmy, která je vydává. Pakliže jde o zcela neznámou společnost, která navíc nabízí úrok i přes 10 procent ročně, tak od takových se milá maminko, drž v co nejdelší vzdálenosti.

Posledním instrumentem, kterému konzervativnímu investorovi v tomto sloupku doporučím, jsou akcie. Díky turbulentní době, se na burzách v posledních měsících odehrává pořádná jízda. Naposledy americké akcie odepisovaly část svých hodnot, když vyšlo najevo, že Donald Trump do svého osobního portofolia zařadil i koronavirus. Ale jak se zdá, tak přes víkend ho jeho lékaři dokázali dát celkem do pořádku, takže dneska bude trh tuto skutečnost asi oceňovat. Vedle toho ceny světových akcií výrazně ovlivňuje i čekání na americké volby. Z krátkodobého hlediska analytici věští, že pro ceny akcií by bylo pozitivním signálem vítězství majitele nejslavnější blonďaté přehazovačky na světě. Avšak z dlouhodobého hlediska by prý americké burze zase více svědčil předvídatelnější Joe Biden. No tak si vyberte. Mne celkem zaujal nový titul na pražské burze, který je Česká zbrojovka. Ta úpisem svých akcií chce expandovat na americký trh, který je dlouhodobě pro jakoukoliv zbrojovku skutečným eldorádem. Pokud by se tedy tato expanze podařila, tak v těchto akciích vidím velký potenciál. Komu by se ale nelíbilo cpát peníze do firem vyrábějící zbraně, což je zcela legitimní, tak bych svou pozornost doporučoval upřít k firmám, které stojí na silném fundamentu a zároveň dobře zvládají přechod do doby digitální.

Podobné články

Doporučujeme

Další články