fb pixel KOMENTÁŘ: Druhé referendum o brexitu? Tak žhavé to zas nebude – G.cz
Vyhledávání

KOMENTÁŘ: Druhé referendum o brexitu? Tak žhavé to zas nebude

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Druhé referendum o brexitu? Opoziční labouristé včera překvapili britskou veřejnost prohlášením, ve kterém poprvé připustili podporu své strany k uspořádání druhého hlasování o setrvání ostrovního království v Evropské unii. Prvotní zprávy o novém referendu vyvolaly mezi příznivci nevystoupení Spojeného království nadšené reakce, ale nakonec se zdá, že to s novým lidovým hlasováním zas tak žhavé nebude.

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 26.2.2019, 13:57

Nikdo neví, jak by mělo referendum vypadat

V prohlášení největší britské opoziční strany stojí, že strana předloží či podpoří dodatek, který by umožnil hlasování, které by zabránilo ničivému brexitu pod vedením konzervativců. Opatrná formulace je zřejmě zapříčiněna neochotou předsedy strany Jeremyho Corbyna přímo podpořit druhé referendum – sám Corbyn sice v roce 2016 hlasoval pro setrvání v Evropské unii, ale již tehdy byl kritizován za svou velice vlažnou podporu kampaně pro zachování britského členství. Podle britských komentátorů stojí za Corbynovou změnou názoru rozkol uvnitř strany, který minulý týden vyústil v odchod sedmi labouristických poslanců – odpadlíci, kteří veřejně kritizovali Corbynovo vedení strany a postoj opozice k brexitu, následně založili Nezávislou skupinu, která usiluje o zachování britského členství v Unii.

Nikdo přesně neví, jak by mělo případné referendum vypadat, jaké budou hlasovací možnosti ani kolik bude otázek. Navíc labouristé dali jasně najevo, že o druhé lidové hlasování budou usilovat pouze v případě, že dolní sněmovna ve středu neschválí jimi vypracovaný brexitový plán, který zahrnuje setrvání Spojeného království v celní unii.

Zástupci Evropské unii se již stihli vyjádřit, že labouristický plán je pro ně mnohem přijatelnější než již vyjednaná, ale neschválená dohoda britské premiérky. Nicméně vzhledem k rozdělení sil v britském parlamentu je schválení alternativního plánu rozvodu Londýnu s Bruselem téměř nemožné – to by mohly ještě změnit případné mimořádné volby, ale není na ně již čas.

V parlamentu není pro nové hlasování podpora

Zatímco předseda strany stále mlčí, stihlo se k otázce nového hlasování vyjádřit několik předních labouristických stínových ministrů, včetně stínové ministryně zahraničí Emily Thornberry, která tvrdí, že by referendum mělo být mezi setrváním v Unii a plánem premiérky May. Stínový ministr pro brexit Keir Starmer oznámil v rozhovoru pro rádio BBC Radio 4, že jeho strana podpoří nové referendum pouze v případě, že by došlo k neschválení jejich alternativního plánu.

Navíc je poměrně nepravděpodobné, že by se opozici podařilo schválení případného lidového hlasování prosadit v dolní sněmovně - podle labouristické poslankyně za Manchester Lucy Powell je minimálně 25 poslanců za Labouristickou stranu ostře proti plánu na druhé referendum. Bez podpory vládní Konzervativní strany tedy nemá nové hlasování téměř žádnou šanci na úspěch. A podle posledních zpráv by druhé referendum podpořilo méně než 10 konzervativních poslanců.

Sliby voličům jsou pro britského politika svaté

Další důležitou rovinou je volební program Labouristické strany, se kterým šla strana v roce 2016 do voleb – v britské politice existuje nepsané, ale poctivě dodržované pravidlo, že žádná strana nebude po volbách prosazovat nic, co by bylo v rozporu s jejím předvolebním programem. Porušení tohoto slibu se rovná obrovské ztrátě důvěry v danou stranu – například liberální demokraté ve svém volebním programu z roku 2010 slibovali nezvýšení školného pro britské vysokoškoláky, ale nakonec v rámci koaličního hlasování přesto hlasovali pro navýšení této částky. Toto porušení předvolebního programu přispělo k jejich drtivé porážce ve volbách z roku 2015 a rezignaci jejich předsedy Nicka Clegga. Právě labouristé ve svém programu z roku 2016 slíbili, že podpoří výsledek referenda o vystoupení z Evropské unie – pokud by teď strana prosadila obnovené hlasování, mohla by se tím v očích voličů značně poškodit.

I přes počáteční nadšení se tedy zdá, že Británie nadále směřuje k opuštění projektu společné Evropy. Nadále se čeká na oficiální vyjádření předsedy strany, ale z dosavadních informací to vypadá, že Spojené království čeká divoký brexit bez dohody – nicméně, podle posledních zpráv chce premiérka May požádat poslance o prodloužení lhůty pro vystoupení z Evropské unie o dva měsíce. Večer uvidíme, zda ji čeká další potupná prohra, nebo alespoň jedno malé vítězství uprostřed bitvy o budoucnost Británie.


A tady si přečtěte, že Kim Čong-un dorazil svým obrněným vlakem na schůzku s Trumpem.

Podobné články

Doporučujeme

Další články