fb pixel Když si Západ potřásl rukou s Východem: K ukončení války vojáky donutila seřazená mrtvá těla civilistů po bombardování – G.cz
Vyhledávání

Když si Západ potřásl rukou s Východem: K ukončení války vojáky donutila seřazená mrtvá těla civilistů po bombardování

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Před 78 lety se na Labi potkal Západ s Východem a nacistické Německo bylo definitivně protnuto ve dví. 25. dubna 1945 došlo k setkání vojáků americké a sovětské armády poblíž města Torgau, kde si unavení vojáci z obou stran mohli konečně oddechnout, že konec nejhorší války v lidské historii je konečně tady.

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi Aktualizováno 25.4.2023, 22:15

Setkání na Dunaji

Na jaře 1945 již naplno probíhaly vojenské operace Spojenců na území Třetí říše. Američanům se po náročné ardenské ofenzívě i přes velké ztráty podařilo zlomit poslední naději německé armády na zvrácení výsledku války a Rudá armáda neúnavně postupovala k hlavnímu městu nacistické moci. Dle dohod mezi tzv. Velkou trojkou, tedy americkým prezidentem Franklinem D. Rooseveltem, britským premiérem Winstonem Churchillem a sovětským vůdcem Josifem Stalinem byla vytyčena linie kontaktu. Ta vymezovala území, které směly jednotlivé armády, respektive britsko-americká na jedné straně a sovětské na straně druhé, dojít. I přesto ale západní vojska v některých případech postoupila se sovětským souhlasem i na území za touto demarkační linií. A přesně to se stalo na konci dubna 1945 u města Torgau v Sasku.

K úplně prvnímu kontaktu mezi spojeneckými vojáky došlo už právě 25. dubna, kdy se předzvědné oddíly 1. americké armády a 5. sovětské gardové armády setkaly na Labi, které oddělovalo obě postupující vojska. Americká strana nejprve poslala malý člun s třemi vojáky průzkumné čety a poté konečně došlo k formálnímu setkání obou armád na poničeném labském mostě.

O několik chvílí později přišel historický moment, kdy si důstojníci William Robertson a Alexandr Silvaško podali ruce a svět si konečně uvědomil, že nadobro přišla porážka nacistického Německa. O den později došlo ještě k oficiálnímu zopakování celé akce, kdy si před novináři a fotografy oba vojáci nadšeně tiskli ruce, aby tak dali najevo pokračující odhodlaní vojsk Spojenců bojovat společně až do úplného konce a kapitulace Wehrmachtu.

Dost bylo válek!

Jedním z mužů, který se setkání účastnil byl i mladý americký voják Joseph Polowsky. Ten patřil k prvním zástupcům americké armády, kteří se na druhé straně Labe se Sověty potkali. Polowsky později vypověděl, že když Američané se Sověty viděli desítky mrtvých těl německých civilistů zabitých při předchozím bombardování podél řeky, slíbili si všichni vojáci, že udělají cokoliv, aby zabránili další strašné válce.

Polowsky byl až do konce života horlivým protiválečným aktivistou – v roce 1959 se v New Yorku osobně setkal s Nikitou Chruščovem a později se mu podařilo podívat i do Sovětského svazu, kde varoval před hrůzami válečného běsnění. Když pak Joseph Polowsky na podzim 1983 zemřel, bylo jeho posledním přáním, aby ho symbolicky pohřbili poblíž Torgau. Jeho hrob tak dodnes slouží jako pomník místa setkání vojáků dvou velmocí, které tehdy ještě nevěděly, že se mezi nimi brzy rozpoutá další válka, tentokrát ta studená.

A tady si přečtěte, že uplynulo 80 let od představení Batmana v komiksech DC.

Podobné články

Doporučujeme

Další články