fb pixel Když John Lennon vyvolal první velkou kontroverzi: Výrok o tom, že jsou Beatles populárnější než Ježíš, rozhněval celý křesťanský svět – G.cz
Vyhledávání

Když John Lennon vyvolal první velkou kontroverzi: Výrok o tom, že jsou Beatles populárnější než Ježíš, rozhněval celý křesťanský svět

Zdroj: WCFL/Chicago Federation of Labor – Fab Four FAQ WCFL Radio/Chicago; Other side of Sound 10 Survey, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=55464136

V Anglii si výroku Johna Lennona, který později v Americe vyvolal mediální šílenství, vlastně nikdo příliš nevšímal. Přičíst to lze zásadnímu rozdílu v náboženském pohledu mezi Velkou Británií a Amerikou a rovněž zásadnímu rozdílu v přístupu k humoru.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 5.3.2023, 09:22

Konec Beatlemánie

Ať už to bylo z jakéhokoli důvodu, teprve poté, co se jeho slov zhruba o pět měsíců později zmocnil americký tisk, se komentář Johna Lennona rozhořel ve skandál „Větší než Ježíš“. Komentář se poprvé objevil 4. března roku 1966 v londýnském deníku Evening Standard a částečně oficiálně ukončil závratný fenomén známý jako Beatlemánie.

V původním kontextu nebyly Lennonovy poznámky zjevně míněny jako chvástání, ale jako sarkastický komentář ke klesajícímu významu náboženství. „Křesťanství odejde,“ řekl Lennon. „Zanikne a smrskne se... Jsme teď populárnější než Ježíš.“

Nevinná poznámka a pálení desek

Byla to jen jedna poznámka v rozhovoru, který se týkal tak rozmarných témat, jako jsou gorilí obleky nebo telefony do auta. Právě tato poznámka se však o několik měsíců později dostala do amerického časopisu pro teenagery DATEbook a byla zúžena na přímočarou větu bez kontextu: „Jsme populárnější než Ježíš.“

Lze jen polemizovat o tom, jestli v danou chvíli vlastně John Lennon neměl pravdu o obrovském významu tehdejší popularity Beatles a postupně skomírajícím významu náboženství. Jisté však je, že se výroku ujala hrstka věřících z amerického „biblického pásu“ (Biblic Belt), kteří Lennonovy výroky prohlásili za rouhačské a slíbili „věčný“ zákaz veškeré hudby Beatles – minulé, současné i budoucí.

„Náš bojkot Beatles stále platí,“ oznámili v srpnu 1966 dva DJové na birminghamské stanici WACI: „Nezapomeňte vzít své desky Beatles a příslušenství Beatles na kterékoli z našich 14 sběrných míst v Birminghamu v Alabamě a odevzdat je tento týden.“

Omluva

Plánem v Birminghamu, stejně jako v různých dalších městech na jihu, bylo spálit desky Beatles, které odevzdali rozzlobení posluchači. Ačkoli není jasné, kolik takových akcí se skutečně uskutečnilo, zpráva o pálení se k Beatles rozhodně dostala. „Když začali pálit naše desky... byl to skutečný šok,“ řekl po letech John Lennon. „Nemohl jsem odejít s vědomím, že jsem na světě vytvořil další kousek nenávisti. Tak jsem se omluvil.“

Omluva, kterou Lennon nabídl, nebyla za poselství, které se snažil předat, ale za to, že ho předal způsobem, který zmátl jeho význam. Na tiskové konferenci v Chicagu to John vysvětlil: „Nejsem proti Bohu, proti Kristu ani proti náboženství. Neříkal jsem, že jsme větší nebo lepší. Věřím v Boha, ale ne jako v jednu věc, ne jako ve starce na nebi. Je mi líto, že jsem to řekl, opravdu. Nikdy jsem to nemyslel tak, že bych byl protináboženský. Z toho, co jsem četl nebo pozoroval, se mi zdá, že se křesťanství prostě smršťuje, že ztrácí kontakt.“

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články