fb pixel Kandidátka do Senátu, Klára Sovová: chci, aby nás stát přestal zatěžovat nesmyslnými příkazy a absurdními zákazy – G.cz
Vyhledávání

Kandidátka do Senátu, Klára Sovová: chci, aby nás stát přestal zatěžovat nesmyslnými příkazy a absurdními zákazy

Na Trutnovsku se dnes 5. a zítra 6. ledna konají doplňovací volby do Senátu. Proč? Protože někdejší senátor Jiří Hlavatý kandidoval i do Poslanecké sněmovny, byl zvolen, a tím pádem mu zanikl senátorský mandát. Místo toho, aby si zkusil práci poslance dolní komory parlamentu, na tento post rezignoval a dnes se absurdně snaží o znovuzvolení do Senátu. Naštěstí proti němu kandidují i nezávislé osobnosti, například Klára Sovová, majitelka Luční boudy, kterou známe a věříme jí. Už jen proto, že v Luční boudě provozuje nejvýše položený pivovar v Česku.

Adam Brandejs
Adam Brandejs 5.1.2018, 12:03

Proč by vás lidé měli volit?

Jsem zkušená podnikatelka a jsem také advokátka se skoro dvacetiletou praxí, takže vím, jaké problémy vznikají nadměrnou byrokracií a nesrozumitelnými zákony. Když jsem se dozvěděla, jak absurdní okolnosti vedly k vypsání těchto doplňovacích voleb, došlo mi, že zákony za nás schvalují lidé, kteří si je ani nedokážou přečíst. Místo toho, abych jen nadávala, jsem se rozhodla kandidovat a přispět ke zlepšení tohoto stavu. Už mám dost hloupých politiků a špatných zákonů.

Co by o vás voliči měli vědět?

Už 18 let působím jako advokátka. Vedle toho podnikám, jsem majitelkou Luční a Labské boudy a pivovaru Paroháč, tedy i recepční, pokojskou, servírkou a sládkovou. Prostě vším, co je pro mé podnikání zrovna potřeba. Mimo jiné jsem si zkusila i práci záchranářky. V osobním životě jsem pyšná máma a čerstvá babička. Troufám si proto tvrdit, že už mám něco za sebou a znám život z mnoha stran. Své schopnosti a zkušenosti chci nyní nabídnout lidem a hájit jejich zájmy v Senátu.

Jaké jsou vaše priority?

Především chci přispět k tomu, aby stát přestal zatěžovat své občany nesmyslnými povinnostmi a absurdními nařízeními či zákazy, a naopak zajistil lepší podmínky všem, kteří chtějí něco vytvořit nebo pomáhat. Příkladem jsou dobrovolní hasiči. To jsou lidé, kteří ve svém volném čase pomáhají ostatním, často přitom riskují své zdraví nebo dokonce život. Stát jim ale dosud nedokázal oplatkou zajistit ani pořádné úrazové pojištění či jasná pravidla pro uvolnění ze zaměstnání v případě zásahu nebo práce pro sdružení dobrovolných hasičů. Takový člověk, který pomáhá při povodních, vichřici nebo požárech, musí být pojištěný i mimo přímý výkon služby a hlavně na odpovídající částku. To je věcí státu. Je to náš dluh vůči hasičům, ostuda, kterou chci rychle změnit.

Zaměřím se také na úlevu živnostníků a podnikatelů od neskutečné byrokracie a poplatků. Vezměte si třeba autorské organizace, jako je OSA, které vybírají poplatky třeba i od zubaře, v jehož čekárně hraje rádio. To je jasná ukázka špatného zákona, který odporuje zdravému rozumu. Nebo desítky poplatků, které musíte povinně odvést každý rok za nejrůznější nesmysly, od poplatků za televizi a rozhlas, až po recyklační poplatky. Všechno jsou to skryté daně, které zaplatit musíte, i když třeba rádio ani neposloucháte.

Čím chcete pomoci našemu regionu?

Jednoznačně je to dokončení dálnice D11, která sem přinese lepší možnost podnikání, více návštěvníků hor i celkový komfort pro nás všechny. Trochu se bojím, že zase nebudou plněny termíny, že se najde někde brouček, nebo kus staré zdi a že se dálnice zase nedočkáme. Jako senátorka bych mohla hodně tlačit na příslušné orgány, aby dodržovaly lhůty a zákony. A taky třeba navrhovat odvolání ministrů…

Dalším problémem je potom přílišná restrikce v Krkonošském národním parku. Příroda musí být chráněna, ale jako majitelka dvou bud v I. zóně vidím, že třeba nápad administrativy KRNAP zakázat vždy plošně vstup do lesa je prostě špatný. My, co tu žijeme, si hor vážíme a je škoda, že si ani nemůžeme nasbírat houby. Ať se zakáže vstup do opravdu vzácných částí, ale ne plošně. To je alibismus a byrokracie.

Jste pro nebo proti zdanění církevních restitucí a proč?

Jsem spíše proto, aby církve platily daně jako všichni ostatní. Pokud dostávají příspěvky od státu, nebo dotace, musejí platit daně z případného zisku, musejí vést účetnictví. Stejně tak my všichni platíme daň z nemovitosti, takže církve by neměly být výjimka. Zdanit vrácený nemovitý a movitý majetek podle hodnoty mi nepřijde spravedlivé.

Proč je Senát důležitý? V čem hlavně?

Senát je dobře fungující pojistkou proti nesmyslům. Vždy, když se senátoři dohodnou a vrátí nějaký zákon, Sněmovna už není zdaleka tak jednotná.

Senát má být rada zkušených a odpovědných lidí, kteří už něčím v životě prošli, i proto je tam věková hranice 40 let. V posledních letech bohužel se stal spíše baštou stranických zájmů, je na čase, aby se tam vrátily nezávislé osobnosti, které funkci pojistky zase posílí. Chci do Senátu přinést své zkušenosti, energii a normální rozum z hor. Pravidla v horách jsou jednoduchá a jsou vynucena okolnostmi, musíme si pomáhat, nezabýváme se nesmysly a nevymýšlíme si zbytečnosti. Pokud bude taková i politika, pomůže to všem.

Co uděláte jako první v případě Vašeho zvolení do Senátu?

Poděkuji všem, kdo mi dali hlas, vezmu si nějakou dobrou navigaci a pokusím se v těch palácích na Malé Straně nezabloudit.

A zde se podívejte, jak na Luční boudě vyvinuli unikátní svítící tyče do těžkého terénu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články