fb pixel Ještě dál než Pluto: NASA zveřejnila fotku planetky Ultima Thule, která vypadá jako sněhulák – G.cz
Vyhledávání

Ještě dál než Pluto: NASA zveřejnila fotku planetky Ultima Thule, která vypadá jako sněhulák

+ DALŠÍCH 7 FOTEK + DALŠÍCH 8 FOTEK

Nový rok ještě pořádně ani nestihl začít a NASA už přišla s úžasnou tiskovou konferencí, na které ukázala snímek nejvzdálenějšího vesmírného objektu, ke kterému se kdy lidstvo dostalo. Oním objektem je planetka, která se nachází ve vzdálenosti 6,5 miliardy kilometrů od Země v Kuiperově pásu a jmenuje se Ultima Thule. Co si od průzkumu takhle vzdáleného vesmíru vědci slibují?

Václav Roman
Václav Roman 3.1.2019, 14:56

Pozdravy z nejvzdálenějších míst

Thule je odkaz na středověk. Thúlé byl bájný ostrov daleko na severu a výraz „Ultima Thule“ je možné přeložit jako „nejzazší Thule“, tedy místo daleko za tím, které známe. Nejvzdálenější objekt, kolem kterého kdy lidmi vyrobená sonda proletěla, je znám také pod označením 2014 MU69 a k jejímu objevení došlo díky Hubbleovu kosmickému dalekohledu v roce 2014.

Snímky planetky na Zemi poslala sonda New Horizons, která kolem Ultimy Thule na začátku roku 2019 proletěla. Komunikace se sondou není žádná hračka, je totiž tak daleko, že signálu vyslanému ze Země trvá přes 6 hodin, než k ní dorazí.

Je to už více než tři roky, co tato sonda proletěla kolem Pluta, odkud nás také zásobila množstvím poznatků, nyní je od Pluta už přes 1,6 miliardy kilometrů daleko. Celkem je sonda New Horizons na cestě vesmírem 4370 dní – na svou misi byla vyslána 19. ledna 2006.

Jaké poznatky nám o planetce Ultima Thule přinesla? V dohledné době se můžeme těšit na další snímky, které by měly být jasnější. Alan Stern, vedoucí vědeckého týmu sondy New Horizons, se nechal slyšet, že se pokusí pořídit snímky v takovém rozlišení, jako se to podařilo u Pluta. Jenomže to není nic jednoduchého. Sonda proletěla kolem planetky ve vzdálenosti 3500 kilometrů rychlostí 14 kilometrů za sekundu. Je menší než Pluto a hlavně je o hodně dál.

Z dostupných dat vědci vyvozují, že zkoumaný objekt vznikl někdy před 4,5 miliardami let z drobných těles, která se začala slučovat. Měla vniknout dvě větší tělesa, která se k sobě postupně pomalu přibližovala, až vzniklo tzv. binární těleso, které je patrné na snímku a připomíná sněhuláka.

Vědci si od zkoumání objektů v této části vesmíru slibují hodně. Na okraji naší sluneční soustavy jsou objekty, které se podle odhadů vědců od počátku vesmíru téměř nezměnily.

A zde se můžete podívat na 8 milníků z historie nejslavnější kosmické agentury, kterou NASA bezpochyby je.

Podobné články

Doporučujeme

Další články