fb pixel Jen tupý film, kde kluk nakládá koláč? Kultovní Prci, prci, prcičky před 20 lety odstartovaly novou éru filmů – G.cz
Vyhledávání

Jen tupý film, kde kluk nakládá koláč? Kultovní Prci, prci, prcičky před 20 lety odstartovaly novou éru filmů

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Parta středoškoláků hraná dospělými, která má jediný cíl - zasunout. Teenagerské sex komedie jsou většinou brak a ani kultovní Prci, prci, prcičky není zrovna dílo génia. Ledaže... Málokdo si uvědomuje, že snímek o klukovi, který ojel mámin koláč, znamenal konec éry jistého druhu filmů, otevřel novou a přilákal do kin takové cílové skupiny, které filmoví producenti do té doby přehlíželi. American Pie slaví 20 let od premiéry. Proč je tenhle snímek vlastně tak významný?

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková Aktualizováno 9.7.2019, 10:03

Nová doba

Na konci 90. let se mezi nevyžádanými scénáři nabídnutými studiu Universal objevil kousek od zcela neznámého Adama Herze se zvláštním názvem - "Nepojmenovaá teenagerská komedie o sexu, která se dá natočit do 10 milionů a mohla by se vám líbit". Byl to risk pro začínajícího scenáristu, ale odvážnému štěstí přeje. Tehdy to vyšlo a Universal skutečně natočil na první pohled extrémně blbý snímek. Tím snímkem byly Prci, prci, prcičky, ze kterých je dnes legenda, a které odstartovaly úplně novou éru filmů. Že se vám to nezdá?

Do poloviny devadesátých let byly divácky nejúspěšnější a nejvýdělečnější snímky jednoho typu - velkolepé výpravné kulisy, na jejichž pozadí se odehrávala klasická staromilecká romance. Vrcholem a jakousi labutí písní pro tenhle druh byl pochopitelně Titanic Jamese Camerona. Když odstraníme skutečnou historickou událost, je to prostě standardní slaďák o tragické lásce. Kdo na takové filmy chodí nejvíc? Ženy. Ženy, které na ně dotáhnou kamarádky, nebo znuděné partnery. Rozhodně ale ne rozjívení teenageři.

Ti byli tehdy jednou z cílových skupin, kterou filmoví producenti vůbec neřešili, a to zcela nepochopitelně vzhledem k jejímu potenciálu. Studia v kinech nenabízela nic vyloženě pro ně. Právě to se s American Pie úplně změnilo. Předznamenal to už Superbad v roce 2007, ale záchodový humor, sympatičtí kamarádi ze střední a jejich loserská snaha spáchat první sex, to se mělo stát na další roky svébytným filmovým subžánrem.

A především komerčně megaúspěšným. Natočit Prci, prci, prcičky nakonec stálo skoro přesně tolik, co Herz odhadoval - 11 milionů dolarů. Tipnete si, kolik snímek vydělal? Bylo to 250 milionů dolarů. U vlastně stupidního malého snímku naprosto nevídané. To, že to bylo něco úplně nového a zároveň se jednalo o na puritánskou Ameriku nečekaně drzý a eroticky otevřený film, to Prcičkám zajistilo kultovnost.

Bez Prci, prci, prcičky bychom neměli třeba ani The Hangover sérii a režisér Judd Apatow (40 let panic, Zbouchnutá atp.) by neměl kariéru. Jestli je to dobře nebo špatně, to už závisí na osobním vkusu. Trend, který Prcičky nastavily, dal vzniknout i německé holčičí obdobě Holky to chtěj taky nebo i českým Snowboarďákům a Rafťákům.

Úspěch samozřejmě znamenal i neustálé rozšiřování původního, za regulérní ale považujeme pouze první dvě pokračování American Pie, a pak možná ještě Reunion po 13 letech. Letos se mimochodem chystá další kousek s Jasonem Biggsem, ale moc toho o něm zatím nevíme. Vše mezi tím jsme se rozhodli ignorovat.

A tady Bulšit a dalších 5 filmů, které jsou totálně stupidní, ale stejně je milujeme.

Podobné články

Doporučujeme

Další články