fb pixel Je vám v Česku horko? Tak se odstěhujte na jinou planetu – G.cz
Vyhledávání

Je vám v Česku horko? Tak se odstěhujte na jinou planetu

Ideálně na Mars. Tam se choroba jménem lidská civilizace sice ještě nedostala, ale průměrná teplota je tam asi -55°C a nejvíc tak +20°C. Třeba se tam stihnete zchladit ještě předtím, než si Zemi definitivně zničíme.

Petr Boháček
Petr Boháček 3.8.2018, 17:02

Vesmír celkově není moc vtipné prostředí. Zima, radiace, ultrafialové záření, asteroidy, černé díry a nekonečno. Našlo by se v něm ale místo pro tragikomedii. Ta se jmenuje "lidé na planetě Zemi". Snaha lidí o přežití je jeden velký vtip. Je dost možné, že život na Zemi je součástí bulvární reality show nejnižších pudových rysů typu Štiky nebo Keeping Up with the Kardashians pro jiné vyspělé kosmické civilizace.

Jsme jeden z mála živočišných druhů, který sere sám sobě do hnízda. Plasty, skleníkové plyny a další toxické látky si ládujeme do vody, jídla a vzduchu, ze kterého žijeme. Jsme ultra sobečtí a zahledění do sebe. Ignorujeme fakt, že žijeme na jednom velkém unikátním šutru letícím ve vesmíru, do kterého každou chvíli může udeřit obrovský kámen, kometa nebo výron koronální hmoty.

V lepším případě by celé estráda jménem Lidstvo skončila a šanci by dostal nějaký jiný, perspektivnější živočišný druh. Třeba krysy. Jejich model přežití na základě odpadků lidí by jim mohl vystačit na miliardy let. V tom dalším případě by nás podobná událost posunula do doby kamenné a mohli bychom to zkusit znovu.

Základním problémem je, že sice žijeme v technologicky propojeném a globálním světě, ale mentálně jsme na úrovni středověku. Naše kolektivní chování je omezené na skoro 400 let starý koncept národních států. A my se teď divíme, že nejsme schopni vyřešit globální problémy. Takový světový systém je nefunkční, nelegitimní a nedemokratický.

Vlády mají mandát řešit jen věci v rámci jejich hranic. Neexistuje systém globálního rozhodování, kde by byla jakákoliv globální zodpovědnost – třeba demokratickými volbami. Demokracie na národní bázi je krásná, ale může řešit jen geograficky omezené věci. Pokud ji nepřesuneme na globální úroveň, tak nepřežije a nepřežijeme ani my.

Bylo by fajn řešit problémy dneška a budoucích let na základě funkčnosti a reality, a ne historie a geografie. Nebyla by to ale pak úplně tragikomedie a galaktická reality show “Ubohá snaha o přežití lidí“ by pak měla horší sledovanost.

A tady 8 významných milníků v historii NASA.

Podobné články

Doporučujeme

Další články