fb pixel Jak šel čas se zábavou v oblacích: čím dnes rozmazlují aerolinky své cestující? A proč a kdy s tím vlastně začaly? – G.cz
Vyhledávání

Jak šel čas se zábavou v oblacích: čím dnes rozmazlují aerolinky své cestující? A proč a kdy s tím vlastně začaly?

Rok 1988 a první osobní zábavní systém. Displeje měly tehdy miniaturní úhlopříčku 2,7 palce.

Nejen při cestě do USA nebo Asie jsme dnes zvyklí mít na palubě tisíce písniček, stovky nejnovějších filmů, živě vysílanou televizi, neomezený internet a videohry. Cesta k multimediální svobodě v letadlech však byla mimořádně trnitá.

Pavel Vondráček
Pavel Vondráček 12.4.2018, 09:41

Od spousty lidí uslyšíte, že se dnes cestování letadlem podobá dobytčáku. Ano, krátké charterové lety toho skutečně obětují na oltář ceny příliš, ale při cestování za vzdálenější kopečky lze pořád hovořit o vyšší kultuře cestování.

Zapomeňte na porcelán a kovové příbory, kvůli bezpečnostním rizikům se už do turistických tříd nikdy nevrátí. Na druhou stranu považujeme za samozřejmé, že máme v opěradle sedačky před sebou velký dotykový displej s vysokým rozlišením, na kterém si můžeme do zemdlení pouštět nejnovější filmy a seriály, občas dokonce i televize nebo internetové zprávy. Jak jsme se k takovému luxusu dostali?

Prostý lid v turistické třídě mohl dlouhá léta koukat leda z okénka, protože zábava na palubě i mimo ni byla vyhrazena movitějším pasažérům v letištních saloncích a business třídě. První pokusy s filmovými projektory lze datovat už do dvacátých a třicátých let 20. století, ale pravidelně se začaly filmy promítat až v 60. letech na lince z Los Angeles do New Yorku. Tehdy už se totiž promítalo z videopřehrávače, což rapidně omezilo riziko požáru a také snížilo nároky na prostor potřebný pro veškerou techniku.

V sedmdesátých letech přišly videokazety, a tak se mohly filmy měnit za letu, ačkoliv celé letadlo bylo stále nuceno sledovat totožný film. Letadla se také ztišila a s kvalitnějšími sluchátky už bylo možné zcela propadnout filmovému zážitku.

V roce 1988 nastal další přelom, když firma Univision uvedla první osobní displeje v opěrkách sedadel. V průběhu devadesátých let tak nejprve v první, poté v businessové a nakonec i v turistické třídě nastal přechod k zábavě na přání – každý cestující si mohl vybrat film, seriál či jinou zábavu podle svého gusta.

A protože jsme z toho množství možností celí paralyzovaní, hledají aerolinky další způsoby, jak nás na palubě zabavit.

Vracejí se tím tak trochu do zlatého věku létání, protože stejně jako kdysi ve třicátých a čtyřicátých letech nabízejí živou hudbu, stand-up komiky, módní přehlídky, někdy i masáže anebo možnost posedět na baru.

Koncerty v oblacích jsou čím dál tím populárnější.

Nezapomíná se ani na nejmenší – děti mají často vyhrazený koutek, případně dostanou balíček, který zabaví nejrůznějšími aktivitami na dlouhé hodiny.

Na rozdíl od starých dobrých časů jsou ale dnes tyto služby dostupné všem pasažérům, pokud tedy zrovna neletí vrtulákem z Prahy do Düsseldorfu (v němž je ale paradoxně víc místa na kolena než v klasických eurocharterech jako Airbus A320). Zábavy na palubě zaoceánských letů je až až. Ke smůle těch, kteří by se chtěli vyspat, ale zároveň je zajímá nejnovější epizoda Star Wars.

A nakonec se ještě podívejte na 7 zásadních informací spjatých s létáním.

Podobné články

Doporučujeme

Další články