fb pixel Hysterická kampaň MeToo! začíná nést trpké ovoce. Ve Francii mužům zakázali chválit a oceňovat ženskou krásu – G.cz
Vyhledávání

Hysterická kampaň MeToo! začíná nést trpké ovoce. Ve Francii mužům zakázali chválit a oceňovat ženskou krásu

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Macronova vláda přijala zákon, podle kterého hrozí za hvízdání, sexuální poznámky nebo komentáře ke vzhledu žen pokuta.

Ivan Brezina
Ivan Brezina 25.5.2018, 15:52

Bizarní zákon prosadila francouzská ministryně pro rovnost pohlaví Marlène Schiappa. Pokutou 90 – 750 eur (2325 – 19368 Kč) má kromě pískání na ženy trestat i poznámky se sexuálním podtextem. Jenže co to je?

Na jedné straně intervalu jsou výroky typu „Vypadáš jako kurva, hned bych tě ojel!“. Tedy skutečný verbální útok, každé ženě nepříjemný, který vypustí z úst jen skutečný buran a hlupák. Na druhé straně intervalu jsou pak lichotky typu "Slečno, vám to ale sluší!”, na kterých není nic špatného, stejně jako na obdivném pohvízdnutí. Naprostá většina žen to bere jako důkaz vlastní krásy a udělá jim to dobře.

Proč se ženy krášlí? Kvůli mužům

Nový francouzský zákon ignoruje základní sociobiologické zákonitosti. Muži se při výběru partnerky orientují vizuálně. Oceňují krásné (tedy mladé a plodné) ženy, které se jim v reakci na tuhle mužskou výběrovou selektivitu chtějí líbit. I nehezké (tedy většinou staré a neplodné) ženy dělají všechno pro to, aby byly předmětem mužského obdivu. Na tomhle bazálním pravidlu je založena móda. Výběr oblečení, líčení, hubnutí, návštěva kadeřnictví, depilace, úprava nehtů, to všechno (a tisíce dalších věcí), to všechno dělají ženy jen proto, aby byly odměněny mužským obdivem. A ve Francii to teď chtějí zakázat zákonem.

Už vzhledem k načasování je zákon jedním z produktů celosvětové hysterické kampaně MeToo. Pozapomenuté celebrity z řad uvadajících holywoodských hereček si v jejím rámci vzpomínají, že je před třiceti lety někdo plácnul přes zadek. Případně jim nabídnul roli výměnou za sex, což ochotně přijaly.

Příčinou jsou hlavně „nevychovaní“ imigranti

Kde je problém? Podle francouzského prezidenta Macrona má zákon zařídit, „aby se ženy nebály být na veřejnosti“. Z toho je více než zřejmé, že zákon kromě kampaně MeToo reaguje i na chování imigrantů z mimoevropských zemí, kterých ve Francii stále přibývá. Tito muži přicházejí z prostředí, kde jsou ženy podřadné a muž si k nim může dovolovat skoro všechno.

Jen naivní blázen by předpokládal že Afghánec, Syřan, Somálec nebo Tunisan v Evropě odhodí svou kulturu a začne se k ženám chovat podle příručky Ladislava Špačka. Je to asi stejné, jako kdyby po vás někdo chtěl, abyste se v afghánských horách chovali v souladu s tamními složitými pravidly kmenové zdvořilosti. Naučené kulturní normy jsou v nás tak hluboko, že je nemůžeme změnit pouhým přesunem do jiné části světa.

Cizinci neumějí (a často ani nechtějí) hrát jemnou hru s náznaky. Nedokážou odlišit příjemnou lichotku od nepříjemného verbálního útoku. Ve Francii se proto rozhodli vylít s vaničkou i dítě. Chování k ženám si nadekretovali zákonem a šmahem zakázali vše – od skutečného verbálního násilí až po gentlemanské ocenění výběru oblečení a pochvalu nového účesu.

„My ženy víme velmi dobře, od kterého bodu se už na ulici cítíme zastrašování, nátlak a nebezpečné obtěžování.“ Rozhodovat o tom tedy mají samy ženy. Jenže které ženy, v jakých situacích a vůči kterým mužům? Zneužitelnost zákona je vidět na první pohled. Mstít se mužům se teď bude kdejaká zakyslá hysterka nebo zhrzená ošklivka, o kterou nikdo nemá zájem. Stačí si jí jen neopatrně říct o telefonní číslo.

Útoky na ženy budou paradoxně jen narůstat

Zákon zakazuje “sexistické chování” na veřejnosti. Jenže co to přesně je? Pokud ženě galantně podržíte dveře, dáte jí přednost nebo jí pomůžete do kabátu, je to přece jednoznačný sexismus. Vůči vousatému kolegovi by se tak muž nikdy neprojevoval, a žena vůči muži také ne. Francouský zákon se tak dostává do konfliktu se základními normami slušného chování. Ostatně, tady se podívejte, jak se drsné evropské ženy s nevychovanými imigranty vypořádají samy i bez speciálních zákonů:

Nejbizarnější ale je, že zákon prosadila právě ministryně pro rovnost pohlaví Marlène Schiappa. Vytváří totiž zásadní genderovou nerovnost. Trestá jen sexuální komentáře na adresu žen. Když tedy naopak žena komentuje vzhled muže, je to v pořádku? Ženské výroky typu “Jsi nechutně tlustej!”, “No, nejsi žádnej Brad Pitt!!” nebo “S tebou na rande? Koukni se na sebe, jak vypadáš!” ve Francii trestány nebudou?

V tom případě zákon přinese další vražedné útoky z řad tzv. incelů (“zahořkých paniců”). Pokud jim za oslovení ženy bude kromě odmítnutí hrozit i vysoká pokuta, budou se bát seznámení ještě víc a jejich frustrace bude narůstat.

A tady si přečtěte o pěti NEJ francouského prezidenta Emanuela Macrona.

Podobné články

Doporučujeme

Další články