Hra Monopoly: Legendární „deskovka“, které se prodalo přes půl miliardy kusů – G.cz
Vyhledávání

Hra Monopoly: Legendární „deskovka“, které se prodalo přes půl miliardy kusů

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Monopoly patří k nejprodávanějším deskovým hrám v historii, a to především díky tomu, že máte možnost si ji zakoupit v desítkách verzích a mutacích. Není tajemstvím, že byla přeložena do 43 světových jazyků a prodává se ve 111 zemích světa. Právě proto se jí doposud prodalo přes 500 milionů kusů a s každými dalšími Vánocemi toto číslo roste. Dnes si navíc připomínáme 85. výročí od doby, kdy firma Parker Brothers poprvé uvedla Monopoly na trh.

Martin Miko
Martin Miko 5.11.2020, 14:50

Monopoly jsou hitem už přes 85 let

Před 85 lety představila firma Parker Brothers poprvé hru Monopoly. Říká se, že tuto hru původně vymyslel chudý obchodník Charles Darrow z Germantownu v Pensylvánii, který během světové hospodářské krize ve 30. letech minulého století přišel o práci. A tak ve volném čase postupně vymýšlel a zdokonaloval stolní hru, kterou vyráběl doma v kuchyni, a pak se ji pokoušel prodávat dál. Měl úspěch. Jeho „deskovky“ si všimli majitelé firmy Parker Brothers, kteří s Darrowem podepsali v roce 1935 smlouvu a nechali si hru patentovat. Z chudého Darrowa se náhle stal milionář, a to ho majitelé firmy rok předtím odmítli kvůli neuvěřitelným 52 grafickým chybám ve hře. Vynálezce Monopolů se zřejmě poučil a všechny chyby ve hře napravil.

Hra Monopoly nebyl původní koncept Charlese Darrowa, protože vycházela z hry Landlord`s Game od Lizzie Magie, která si hru nechala patentovat už 30 let před ním. I když vycházela stejného principu, tak Lizzie na hře nikdy nevydělala.

Hra měla zpočátku úspěch jen mezi některými sortami lidí jako byli například studenti nebo mezi zastánci ekonomické ideologie amerického ekonoma Henryho George. Původní verze hry Monopoly byla plná smyšlených měst a názvů budov a ulic, jenže výrobce pak napadlo přizpůsobovat hru městům a státům, ve kterých se hra prodávala, čímž se stala teritoriálně populární pro další a další lidi. Ve hře jste stejně jako dnes mohli stavět budovy, vybírat daně a získávat co největší finanční obnosy peněz.

Ze hry se stal globální fenomén, který byl přeložen do 43 jazyků, a v současnosti se prodává ve více než 111 zemí světa. Hra Monopoly míří v podstatě na všechny cílové skupiny. Kromě amerických měst vznikly i lokalizace například pro Japonsko, Berlín, Evropu a další země. Mimo jiné máte nebo jste v minulosti měli možnost zakoupit si Monopoly s tematikou Hvězdných válek, Simpsonových, Hvězdné brány, Doktora Who nebo Pokémonu.

V meziválečném období se hra dostala dokonce i do Československa, avšak pod názvem Business. A samozřejmě, že byla zaměřená na Prahu, takže jste si v ní mohli kupovat pozemky například na Václavském náměstí, banky, telefonní společnosti, železniční tratě nebo vodárny. Později se na českém trhu objevila i hra Dostihy a sázky, které zná velmi dobře i současná generace. Desková hra z prostředí koňských závodů také existuje v několika verzích a mezi Čechy je stále velmi oblíbená.

Hra má dokonce i svoje vlastní mistrovství světa, které se koná od roku 1973 každé čtyři roky jako olympijské hry. V roce 1996 dokonce proběhlo i mistrovství ČR ve hře Monopoly a v roce 2009 se dokonce české hráčce Petře Kremserové podařilo postoupit na mistrovství světa v Las Vegas, kam nakonec neodletěla, protože neměla vízum.

Hra Monopoly je považována za jednu z nejpoučnějších her, protože vás naučí zábavným způsobem, jak funguje obchod a byznys, a navíc díky ní získáte od útlého věku základní ekonomické povědomí o tom, jak funguje kapitalismus.

Podobné články

Doporučujeme

Další články