fb pixel Historie „kočičích očí“: Černé linky proslavila něžná Audrey Hepburn i excentrická Twiggy – G.cz
Vyhledávání

Historie „kočičích očí“: Černé linky proslavila něžná Audrey Hepburn i excentrická Twiggy

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Mohou být tenké a elegantní, nebo naopak výrazné a provokativní. Z každé ženy udělají šelmu v tom nejlepším slova smyslu a většina z nás je - přiznejme si to, dámy, - neumí namalovat souměrně, alespoň ne na první pokus. Černé oční linky mají původ už ve starověkém Egyptě, módním trendem se ale staly teprve před 100 lety. Trendem, který si oblíbily herecké i jiné hvězdy, a který žije dodnes.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 4.5.2020, 16:06

Oči kočky

Oči jsou prý okna do duše - a co víc vystihuje ženskou duši než pohled šelmy? Elegantní, nenápadně pozorující okolí, přesto suverénní a připravené buď útočit, nebo zavrnět podle toho, co se bude zrovna hodit. I proto jsou oční linky trendem, který se v denním i večerním líčení nejen drží, ale je považován i za součást jeho kánonu. Moderní ženy si malování černých čar na horní víčko oblíbily sice teprve před 100 lety, kořeny tmavého rámování očí ale sahají až do starověkého Egypta.

Právě silně zvýrazněné okraje očí doplněné o protaženou čáru vedoucí až na spánky, případně další ozdobné ornamenty, byly za dob faraonů a královen velmi populární. Kleopatra a její dvorní dámy (a nejen ony) si nechávaly míchat drcený malachit nebo měděnou rudu s oleji tak, aby vznikla barva, jejíž pomocí si posléze zeleně či černě malovaly oči (a také řasy a obočí). Sloužilo to samozřejmě hlavně jako estetický doplněk, zároveň ale jako ochrana před bakteriální infekcí.

Zhruba ve stejnou dobu zažíval na Středním východě boom kajal, kterým si černě malovaly oči nejen ženy, ale i muži či děti. I tady to totiž mělo hlavně praktický význam; drcený antimonit (neboli stibnit) jejich oči chránil v písečném pouštním prostředí.

Může za to Tutanchamon

Ačkoliv líčení různých částí obličeje se v různých kulturách objevovalo prakticky po celou dobu existence lidstva, vyloženě módní trend konkrétně z linek kolem očí udělal až vzácný objev nedotčené Tutanchamonovy hrobky, který učinil Howard Carter v roce 1922. V místě věčného odpočinku významného starověkého vladaře byly mimo jiné objeveny i nástěnné malby, na nichž byli zpodobněni starověcí Egypťané a především Egypťanky právě s výraznými, dlouhými linkami kolem očí. Nadšené Britky se po tomto vzoru začaly také malovat a byl z toho hit.

Přesto trvalo ještě desítky let, než se linky rozšířily celosvětově. Standardem make-up rutiny běžných žen se kočičí oči staly v podstatě až v 50. letech, kdy kosmetické značky Maybelline a Max Factor na trh uvedly tekuté oční linky. Právě v padesátkách a posléze v šedesátkách linky zažívaly největší boom, proto když dnes chceme vytvořit dobový look odpovídající právě těmto rokům, jsou linky absolutní základ. A za inspiraci nám v takových případech slouží nejedna celebrita, která se mimo jiné i kočičíma očima stala ikonickou. Pár takových jsme vybrali a shromáždili v následující galerii:

Ačkoliv linky platí za běžnou záležitost, je s nimi kříž. Rtěnku i řasenku si dokáže nanést víceméně každá, ale linky? To je jiná. Namalovat dvě stejné, to chce hodně tréninku. Internet je samozřejmě plný „zaručených a jednoduchých návodů“, ale už jste nějaký z nich někdy reálně zkoušely? My totiž ano - docela dobře funguje trik s přiložením hrany papíru na spánek, případně malování linky podle lepicí pásky. To se pak linka vyvede i celkem rovně, jenže to neřeší problém s tím namalovat si úplně tu samou ještě na druhé straně.

Podobné články

Doporučujeme

Další články