fb pixel Hallelujah nikdo nechtěl vydat a Delon mu přebral holku: Leonard Cohen patřil mezi nejgeniálnější muzikanty své doby – G.cz
Vyhledávání

Hallelujah nikdo nechtěl vydat a Delon mu přebral holku: Leonard Cohen patřil mezi nejgeniálnější muzikanty své doby

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Zpěvák, spisovatel a pravděpodobně nejslavnější kanadský muzikant vůbec, Leonard Cohen, by 21. září oslavil 89. narozeniny. Jeho filozofické texty, které zpíval svým nezapomenutelně hlubokým hlasem, ovlivnily životy mnoha lidí – jaký byl ale život tohoto básníka s kytarou?

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi Aktualizováno 13.9.2023, 20:05

1. Původně nechtěl být hudebníkem

Leonard Cohen si od dětství přál být spisovatelem – ještě na vysoké škole vydal první sbírku básní. Bohužel, jeho spisovatelská kariéra mu moc nenesla, a to taky kvůli tomu, že několik nakladatelství odmítlo jeho knihy jako „sprosté a pornografické“. Vyšlo mu sice několik básnických sbírek, ale pořád to nestačilo – nakonec se ve 33 letech odstěhoval do New Yorku, vzal do ruky kytaru a nahrál pár svých básní jako písně. Přes skupinku lidí okolo Andyho Warhola, se kterými se Cohen seznámil, se nahrávky dostaly až do vydavatelství Columbia. To mu nabídlo nahrávací smlouvu.

2. Jeho sokem v lásce byl Alain Delon

V New Yorku se Cohen zamiloval do múzy Andyho Warhola, německé zpěvačky a modelky Nico. Ta ho ale odmítla – řekla mu, že je na ni příliš starý. A taky protože v té době měla poměr s francouzským hercem Alainem Delonem. Nicméně, Cohen v tom nebyl sám. Nico ho seznámila se svým kolegou z Velvet Underground Lou Reedem, který byl do krásné Nico také nešťastně zakoukaný– traduje se, že si nad tím spolu chlapci párkrát u piva poplakali.

3. Jednou ukončil rvačku hypnózou

Cohena od mládí zajímala psychologie a spiritualismus – už jako kluk se učil hypnóze, kterou poté zkoušel na rodinné služce. Když měl vystupovat v roce 1970 na festivalu na ostrově Wight, spustila se v davu rvačka. V nastalé panice si Cohen stoupnul na pódium a klidným hlasem vyzval šílící publikum, aby se na něj dívalo. Poté zapálil jednu sirku. K údivu všech se dav zničehonic uklidnil. Ale co si budeme, Cohenův hlas byl už tak sám o sobě hypnotizující.

4. Největší hit Hallelujah nechtělo studio vydat

Cohen psal Hallelujah přes dva roky a píseň měla v jeden moment přes 80 slok. Nakonec se mu píseň podařilo v roce 1984 nahrát – měla vyjít na chystaném albu Various Positions. Vedení nahrávací společnosti ho ale odmítlo ve Spojených státech vydat s tím, že na albu není ani jedna jediná dobrá píseň. Nakonec deska přeci jen vyšla v malém nezávislém vydavatelství – tehdejší recenze z časopisu Rolling Stone se o písni dokonce ani nezmiňuje. První, kdo pochopil, o jaký klenot se jedná, byl Cohenův kolega Bob Dylan, který neznámou obskurní skladbu začal hrát na koncertech. Poté ji převzal John Cale, po něm Jeff Buckley, až po letech píseň skončila ve filmu Shrek. Tento snímek definitivně udělal z Hallelujah jednu z nejslavnějších skladeb vůbec.

5. Byl buddhistickým mnichem

V roce 1994 se Cohen rozhodl srovnat si život a vydal se do buddhistického centra poblíž Los Angeles. Nakonec tam zůstal dalších 5 let a až do roku 1999 žil spolu s místními mnichy. Dokonce se v roce 1996 stal jedním z nich, když byl také vysvěcen. Později tvrdil, že i přesto nadále zůstává Židem.

6. Litoval, že nezachránil Kurta Cobaina

Kurt Cobain v jednom rozhovoru z roku 1993 zmínil, že pokaždé, když měl deprese, pouštěl si Cohenovy písně – naneštěstí mu většinou špatnou náladu ještě prohloubily. V písni Pennyroyal Tea dokonce Cobain zpíval: Give me a Leonard Cohen afterworld / So I can sigh eternally. Cohen si toho všimnul a několik týdnů po Cobainově smrti uspořádal v Edinburghu koncert, který pojmenoval právě Cohen Afterworld. Když se ho novináři ptali, co si myslí o Cobainově sebevraždě, odpověděl jim, že ho velice mrzí, že si s ním nikdy nestihl popovídat: Vídám u nás v zenbuddhistickém centru spoustu lidí, kteří prošli drogovou závislostí a nakonec našli cestu. Vždy existuje alternativa a možná jsem mu to mohl ukázat.“

7. Opilý producent na něj mířil zbraní

V roce 1977 se Cohen rozhodl zachránit svou upadající kariéru a spojil se s jedním z nejslavnějších producentů své doby – s geniálním, ale duševně nevyrovnaným Philem Spectorem. Během nahrávaní za ním jednou přišel opilý Spector; v jedné ruce držel láhev košer vína, v druhé měl revolver. Spector Cohena chytl kolem ramen, namířil mu hlaveň pistole pod krk a řekl mu: „Leonarde, já tě miluju.“ Cohen mu na to odpověděl: „Opravdu doufám, že jo, Phile.“

Cohen ale nebyl jediný muzikant, kterého Spector napadl se zbraní v ruce. O dva roky později nutil punkové Ramones celou noc poslouchat, jak hraje na piano – aby měl jistotu, že neodejdou, mířil celou dobu na hruď Dee Deeho Ramona.

A jestli vás článek bavil, tak si nenechte ujít 7 zajímavostí o nesmrtelném Jamesi Brownovi.

Podobné články

Doporučujeme

Další články