Forrest Gump slaví 23 let od premiéry. 10 zajímavostí o legendárním filmu

Obrázek uživatele Jan Palička
07.7.2017, 15:07

Forrest Gump je jedním ze snímků, které fanoušci i kritici na celém světě řadí mezi nejlepší filmy vůbec. Filmový příběh prosťáčka Forresta Gumpa a jeho putování napříč dějinami učarovalo milionům diváků. Dnes je to na den přesně, co měl snímek Roberta Zemeckise premiéru. Co o legendárním filmu možná nevíte?

1) Filmový Forrest jako adaptace literárního díla

Film Forrest Gump není původním námětem jeho tvůrců. Jedná se o adaptaci úspěšného stejnojmenného románu Winstona Grooma z roku 1986. I v knížce je Forrest dobrosrdečným prosťáčkem, který proplouvá dějinami a je souhrou náhod u těch nejzásadnějších událostí 20. století. V knize je nicméně Forrest Gump ještě o něco prostodušší a na rozdíl od filmu se podívá i do vesmíru.

2) 6 Oscarů v roce filmových legend

Už od počátku byl Forrest Gump kladně přijímán nejen diváky, ale i filmovými kritiky. Pochopitelně tak byl nominován hned na Oscara hned ve třinácti kategoriích. Rozhodně to ale Zemeckisův snímek neměl jednoduché. V roce 1993 šlo do kin hned několik dnes již legendárních filmů, mimo jiné i Vykoupení z věznice Shawshank, Jurský park nebo Pulp Fiction. I tak se Forrestu Gumpovi podařilo proměnit 6 nominací, konkrétně za nejlepší film, režii, hlavní roli, střih, efekty a adaptovaný scénář.

3) Forresta měl hrát John Travolta

Dnes už si Forresta Gumpa nedovedeme představit jinak než v podání Toma Hankse, který byl za fantastický výkon oceněn Oscarem a Zlatým glóbem. Těžko věřit, že Hanks nebyl ani zdaleka první volbou režiséra, který chtěl, aby Forresta Gumpa ztvárnil John Travolta. Z jeho angažmá sešlo, jelikož již měl podepsanou smlouvu s Quentinem Tarantinem na roli ve filmu Pulp Fiction a na natáčení tak neměl čas. Než Zemeckis oslovil Hankse, zkoušel k roli přemluvit ještě komiky Chevyho Chase a Billa Murraye. Nakonec naštěstí padla volba na Hankse a Forrest Gump dodnes patří mezi jeho nejlepší role vůbec.

4) Hanksův důraz na autentičnost

Hanks roli Forresta Gumpa přijal po pouhé hodině zběžného pročtení scénáře. Měl ale jednu podmínku. Trval na tom, že titulní roli ztvární jen tehdy, když historické události budou ve filmu natočeny věrohodně tak, aby odpovídaly skutečnosti. Sám se ale potýkal s jiným problémem, tím byl silný jižanský přízvuk, kterým měl mluvit knižní Forrest a na kterém trvali i filmaři. Kalifornského rodáka Hankse tak musel s přízvukem učit mluvit herec Michael Conner Humphreys, který hrál mladého Forresta. Pro něj totiž byl jižanský přízvuk vzhledem k tomu, že žil a vyrůstal v Mississippi, naprosto přirozený.

5) Bubbovy krevety si můžete dát i vy

Ve filmu se Forrest Gump spřátelí s černošským vojákem Benjaminem Bedfordem Bluem přezdívaným Bubba. Ten padne ve vietnamské válce a Forrest po návratu z války založí společnost na lov krevet a provozování restaurací specializujících se na krevetové pokrmy, kterou pojmenuje na počest padlého kamaráda Bubba Gump Shrimp Company. V této restauraci si nyní můžete na krevetách pochutnat i vy. Z filmového podniku se stal reálný řetězec s více než 40 provozovnami po celém světě.

6) Přelomové efekty

Ve své době vynikal Forrest Gump revolučními filmovými triky a digitálními efekty. Filmařům se podařilo Hankse naklíčovat do historických záběrů, takže si například mohl potřást rukou s Johnem F. Kennedym. Nejnáročnější na počítačovou animaci ale byla hned úvodní scéna s poletujícím peříčkem, jejíž výroba zabrala skoro dva týdny. Poradit si pak animátoři museli i s tím, že v každém záběru museli vymazat nohy herce Garyho Siniseho, jehož postava poručíka Dana o ně přišla během války. I scény, ve kterých Forrest hraje pingpong, se natáčely bez míčku a ten byl dodán až v postprodukci.

7) Nejvýdělečnější propadák

Náklady na natočení Forresta Gumpa lehce přesáhly 55 milionů dolarů. Během prvního víkendu v kinech film vydělal 24 milionů. Za dva měsíce pak vydělal 250 milionů, což byl v té době rekord filmů studia Paramount. Celosvětově jen v kinech vydělal Forrest Gump téměř 700 milionů dolarů, což z něj činí 24. nejvýdělečnější snímek v dějinách. Přesto ale z pohledu studia byl Forrest Gump ztrátový. Vzhledem k enormním distribučním sazbám a odvodům provozovatelům kin počátkem devadesátých let Forrest Gump v celkovém součtu studiu Paramount prodělal zhruba 60 milionů. Přesto si ale studio filmu cení a láskyplně ho nazývá jejich nejvýdělečnějším propadákem.

8) Šermíři hrají hipíky

Jednou z nejsilnějších scén ve filmu je scéna z protiválečných protestů ve Washingtonu D.C. Scéna mapuje skutečnou událost, kdy se do amerického hlavního města sjely desetitisíce bývalých vojáků a členů hnutí hippies, aby zde protestovali proti pokračování amerického angažmá ve válce ve Vietnamu. Filmaři na davovou scénu potřebovali přes 1000 komparzistů a sehnat v 90. letech vlasaté a zarostlé herce, kteří by vypadali věrohodně jako hipíci, bylo poněkud komplikované, jelikož tento styl již dávno vyšel z módy. Požehnáním pro tvůrce byl největší americký sraz přátel historického šermu, který se konal v nedalekém Marylandu. Stačilo jen z šermířů sundat středověké kostýmy a obléknout je do uniforem, batikovaných tunik a zvonáčů a rázem byli hipísáci na světě.

9) Inspirace pro Forrestův běh

Filmový Forrest Gump se zapíše do paměti Američanů i tím, že poté co ho opustí jeho láska Jenny, vyběhne z domova v Alabamě a přes tři a půl roku běhá po Spojených státech a zarůstá vousem, přičemž jeho běh sledují televizní štáby. Filmaři se inspirovali událostí z roku 1982, kdy šestnáctiletý Louis Michael Figueroa prakticky nepřetržitě běžel napříč Ameikou na podporu nadace pro boj s rakovinou. Ve filmu zazní i parafráze jeho slov: "Prostě dávám jednu nohu před druhou. Když jsem unavený, tak se vyspím, když mám hlad, tak se najím a když se mi chce na záchod, tak si odskočím."

10) Pokračování, které nikdy nevzniklo

Film končí scénou, v níž Forrest Gump posílá svého syna Forresta juniora do školy. V roce 1995 napsal autor knižní předlohy Winston Groom druhý díl knížky, kterou pojmenoval Gump & Co. Ta mapuje Forrestovy osudy bezprostředně po konci první knihy, hrdina je účasten například pádu Berlínské zdi a v 90. letech se již jako starý muž setkává s Tomem Hanksem, který ho hrál ve filmu, jenž je v knize popisován jako životopisný. Počítalo se pochopitelně i se zfilmováním druhého dílu knížky, studio nakoupilo filmová práva, ale jak Zemeckis, tak Hanks prohlásili, že žádné pokračování natáčet nechtějí, protože film je podle nich perfektní takový, jaký je a nepřejí si do příběhu znovu zasahovat. Producenti se shodli na tom, že s jiným režisérem a hercem by nemělo smysl pokračování natáčet a tak byl projekt uložen k ledu.

Tady se podívejte na to, co musíte udělat, abyste natočili oscarový film.


Komentáře