Evropa nás chce odzbrojit! Braňme se! – G.cz
Vyhledávání

Evropa nás chce odzbrojit! Braňme se!

Mgr. Pavel Černý je policejní podplukovník ve výslužbě, střelecký instruktor a expert na sebeobranu. A teď se bojí, že se nás politici chystají nechat s holýma rukama na pospas gaunerům.

Ivan Brezina
Ivan Brezina 22.5.2014, 17:31

Co se na nás chystá?

Evropská unie nás chce odzbrojit. Svoboda se přitom nikdy neruší najednou, ale postupně se ukrajuje "salámovou metodou". Brusel nejdřív zakáže držení krátkých palných zbraní. Dnes jsou v Česku celkem dostupné – stačí být bezúhonný, netrestaný a zdravotně způsobilý a opatřit si zbrojní průkaz. Zvyšuje to snad kriminalitu? Pro politiky jsou ale zbraně skvělé populistické téma: "Zakážeme je, aby se nic nestalo". A přitom se nic neděje už teď. Nějaký politik ale třeba přijde s nápadem, aby držitelé zbraní každý rok absolvovali placené psychotesty nebo zkoušky odborné způsobilosti. Pak se uzákoní, že zbraň musíte mít "dobře zabezpečenou". Takže trezor a alarm za statisíce. Šrouby se budou takhle pomalu utahovat, až se zbraň nikomu nevyplatí mít. Včetně třeba myslivců.

Pacifista řekne: "Fajn, aspoň bude méně násilí."

POL-099R Bude ho naopak víc, na to jsou exaktní čísla. Po odzbrojení britských občanů stoupla kriminalita o 400 %. Proč? Když jste gauner, do cizího domu se vám leze líp, pokud víte, že se vám tam nikdo nebude bránit, protože nemá zbraň. To se to pak loupí, přepadá a znásilňuje! Právě proto jsme vyrobili cedulky, které české lupiče upozorňují, že u nás je to naštěstí zatím jinak. Dejte si cedulku na dveře a gauner vám tam vleze jen v případě, že 1. je to extrémně otrlý a psychopatický kriminálník, 2. je to blázen nebo 3. neumí číst.

Jak je dnes v Česku upraveno držení zbraní?

Sken_19 Zákon o zbraních a střelivu z roku 2002 vznikal dlouho, připravovali ho odborníci a je proto velmi vyvážený. Je dostatečně přísný, aby se ke střelné zbrani nedostal nepovolaný člověk a přitom dostatečně liberální, aby běžný občan nebyl zbytečně šikanován. Vůbec se v něm například nemluví o tzv. chladných zbraních, což jsou třeba nože, sekery a mačety. A to je dobře. Zvyšuje snad kriminalitu, když má tramp u pasu dýku, aby si mohl naříznout buřty? Ohrožují vás zločinci ozbrojení sekerami?

Jak je to jinde?

V některých státech Evropy zákon za zbraně považuje zcela paradoxní věci, a zakazuje je nosit na veřejnosti. Třeba v Itálii nebo Holandsku u sebe nesmíte mít zavírací nůž.

Osobně nevycházím z domu bez nože Spyderco Delica. Potřebuju ho na krájení jablek, otvírání obálek a přeřezávání špagátů balíků na poště a jednou jsem s ním milosrdně podřezal srnku sraženou autem. Lidi se podřezávat nechystám, takže v čem je problém?

C11BK_L Spyderco Delica – potenciálně vražedná zbraň autora článku. V ničem – kolik lidí je u nás ročně podobnými noži ubodáno? Už z toho vidíte, že samotné "zbraně" žádný problém nejsou. Lidi nezabíjejí, kriminalitu nezvyšují. Naprostá většina českých vražd jsou tzv. "domácí zabíjačky", které často začínají v kuchyni. Žena krájí maso, pohádá se s manželem a v afektu ho probodne. Zakážeme proto kuchyňské nože? Statisticky je častým vražedným nástrojem šroubovák, vrták nebo pilník. Budou jen na zbrojní pas? A proč nezakázat kameny a klacky?

Ale co trestné činy spáchané palnými zbraněmi?

Legálně držené palné zbraně jsou k tomu zneužívány naprosto výjimečně. Nemůžeme samozřejmě vyloučit, že nějaký policista ve svém volném čase nepřepadne benzínku, ale jak často se to děje? 99 % trestných činů je spácháno nelegálně drženými palnými zbraněmi. Legálně držených palných zbraní je v Česku asi 350 000. Už po vás někdo z jejich majitelů střílel?

Jak je to v Česku s jinými než palnými zbraněmi?

Z hlediska zákona to v běžných situacích žádné zbraně nejsou – jakýkoli předmět se v Česku stává zbraní až v okamžiku, kdy je použit pro zvýšení razance útoku. Zbraní se pak může stát cokoli. Auto, kterým záměrně někoho srazím, polštář, kterým někoho udusím nebo srolované noviny, které někomu nacpu do krku. To je rozumný přístup a hodně vypovídá o vysoké úrovni české demokracie. Tedy zatím...

Můžete to vysvětlit?

Historicky se ukazuje, že všechny režimy, které v minulosti regulovaly držení zbraní, byly nedemokratické. Má to logiku, protože se bály svých vlastních občanů. Největším regulátorem zbraní byl Stalin. Autorem nejmasivnějšího odzbrojování byl Hitler. Po nástupu k moci řekl, že běžný občan zbraň nepotřebuje. Nejdřív zákonem odzbrojil Židy. Dobře věděl, proč to dělá, protože jim tím vzal možnost obrany. Kdyby Židé zůstali ozbrojení, asi by je těžko nakládali do dobytčáků a vozili do Osvětimi. Cena zbraní pro lidskou svobodu a důstojnost se pak jasně ukázala při povstání ve varšavském ghettu. Kdosi řekl: 'Se zbraní jsem občan, beze zbraně jsem otrok.' Demokratická vláda se bezúhonného občana ozbrojeného pro svou vlastní obranu bát nemusí. Slavný 2. dodatek americké ústavy z roku 1791 občanům zaručuje právo vlastnit zbraně a bránit se všemu, co by je ohrožovalo. Včetně své vlastní vlády, kdyby to s nimi nemyslela dobře. Zbraň je tedy v Americe pojistkou demokracie.

Ale co útoky po zuby ozbrojených magorů na školy?

Omyl, u bláznů přece není důležité, čím to spáchají, ale úmysl. A úmysl bláznovi žádným zákonem nezakážete. Zákaz zbraní psychopata nezastaví, což je dobře vidět třeba na případu Olgy Hepnarové. Zakážeme kvůli ní "vražedné" náklaďáky? Najíždíte snad úmyslně do lidí čekajících na zastávkách? Auto je přitom potenciálně velmi nebezpečné zbraň! Nebo si vzpomeňte na toho magora z Frenštátu, který se v únoru 2013 chtěl pomstít sousedům a tak vyhodil plynem do povětří celý dům. Zakážeme plyn? Evropská unie přitom zákony o zbraních stát po státu postupně utužuje. Otázka zní: myslí to s námi dobře? Historie jasně ukazuje, že když začne vláda brát občanům zbraně, obvykle je nic dobrého nečeká. Pokud u vás v Anglii na ulici najdou nůž, musíte prokázat, proč máte "nebezpečný předmět" a že ho nehodláte zneužít. Když vám z tašky kouká basebalová pálka, musíte doložit, že právě jdete z tréninku. A přitom by to mělo být naopak – policie ba vám měla prokázat zlý úmysl. Jinak je to šikanování a kriminalizování občana.

Co se vám na omezení zbraní nelíbí?

Že to nejen nefunguje, ale paradoxně se to ještě obrátí proti slušným občanům. Gaunerům se totiž nebudou moci bránit. Před pár dny v Pensylvánii zaútočil maniak na školu, kde byla vyhlášena "Bezzbraňová zóna". Pobodal sedmadvacet lidí a nikdo ho nemohl zastavit, protože si tam lidi nesměli vzít zbraně. Maniaka cedulka nezastavila a navíc díky ní věděl, že se mu studenti ani učitelé nebudou bránit. Jako kdyby mu tím říkali: "Sem jdi bodat do lidí!" Jedno pravdivé heslo přitom tvrdí: "Zlého chlapa se zbraní může zastavit jen hodný chlap se zbraní."

Co s tím?

Každému by mělo být povoleno mít něco na svou obranu. Jenže pokud se prosadí záměr Evropské unie a zakážou nám třeba i pepřové spreje a nože, zůstaneme proti gaunerům bezbranní. Oni zákon respektovat nebudou a zůstanou ozbrojení. My přijdeme o možnost obrany.

Pacifisti říkají: "Ale já zbraně prostě nemám rád a nechci, aby je lidi měli!"

A já jim odpovídám: "To říkáš teď, ale až někdo přepadne tvoje dítě, ještě rád ho budeš bránit." Proti násilí je každý jen do chvíle, kdy se to násilí obrátí proti němu. Když vám někdo bude znásilňovat dceru a kolem náhodou půjde někdo s pistolí, nožem nebo pepřovým sprejem a pomůže jí, asi budete rád, ne?
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články