fb pixel Einstein v deníku píše o „špinavých Číňanech" a je z toho skandál. Už na jeho hrob někdo nasprejoval, že je rasista? – G.cz
Vyhledávání

Einstein v deníku píše o „špinavých Číňanech" a je z toho skandál. Už na jeho hrob někdo nasprejoval, že je rasista?

Víte, jak jsme si všichni říkali, že rok 2018 bude super? Jsme v půlce a zatím nebylo dne, kdy by nějaká oblíbená známá osobnost nebyla nařčena buď ze sexuálního obtěžování, nebo z nějakého -ismu. Živé celebrity už došly, a tak je další na řadě Albert Einstein, vědec, kterého si za vzor bere nejeden chytrý školák. Z géniových cestovatelských deníků vyplynulo, že byl tak trochu rasista.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 14.6.2018, 12:31

Albert Einstein bezpochyby je ikonou 20. století. Fyzik, který se zasloužil o zcela zásadní objevy, je častým idolem nadaných školáků. Ti ho nosí na penálech, nebo na ně s rozverně vypláznutým jazykem shlíží z plakátu v jejich pokojíčku. Muž, který navzdory své genialitě dokázal se světem komunikovat vtipně a srozumitelně, byl zároveň velkým humanistou a kvůli židovskému původu musel emigrovat z rodného Německa. Proto veřejnost poněkud překvapilo, když se v jeho cestovatelských denících objevují rasistické narážky.

Ve 20. letech minulého století Einstein cestoval po Asii a Blízkém východě, a tak v zápiskách hodnotil atmosféru a obyvatele navštívených zemí. „Levanťané všemožných odstínů… jako by se vrhali z pekla," napsal o egyptských obchodnících. Srílančany zase označil za špindíry. Nejvíce se obul do Číňanů, jejichž děti jsou podle něj tupé a bezduché, zatímco čínští muži nedokážou ovládat své pudy a podléhají „fatální ženské přitažlivosti". „Byla by škoda, kdyby tito Číňané vytlačili ostatní rasy", napsal Einstein. Na začátku 20. století to nikoho moc nedojímalo, v hyperkorektní realitě roku 2018 je to skandál jako blázen.

Zahraniční i česká média se okamžitě chytla titulku "Byl Einstein rasista?" na sto způsobů. Nechceme obhajovat, že by snad Číňané byli špinaví a tupí, je ale potřeba zasadit si to celé do kontextu, a to jak celých zápisků, tak, ano, i doby. Pro člena západní byla velmi odlišná kultura východu těžko pochopitelnou novinkou.

Především ale Einstein popisoval atmosféru míst, která navštívil, zaznamenával bez příkras, co viděl, a coby génius, který má hodnoty a vnímání někde jinde, než mysl průměrná, hleděl na přelidněné čínské ulice značně kriticky. „Katastrofa, jsou líní, nevzdělaní a žijí ve špíně," stojí totiž také v jeho denících. Byli jste někdy v Číně? Nebo třeba v Indii? Jeho hodnocení tamního prostředí(leč jistě zobecněné a trochu příkré) zkrátka pramenilo z osobní zkušenosti z místa, než z nějaké touhy bezdůvodně ponižovat jednu konkrétní rasu.

Když pojedete do Maďarska, čtyřikrát vás tam okradou, dvakrát podvedou a budou se tam na vás mračit, asi svým známým také nebudete vykládat, že tamní lidé jsou optimistická sluníčka, se kterými je radost strávit dovolenou. Mnohem spíš řeknete, že tihle hatmatilkou mluvící pojídači pálivých klobás jsou pěkní zloději. A jste proto rasista? Nemyslíme si.

A tady 10 fascinujících historických fotografií, které jste ještě určitě neviděli.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články