fb pixel Důchod jako zlatý důl? Dvojice nejbohatších českých seniorů, kteří měsíčně pobírají přes 100 tisíc – G.cz
Vyhledávání

Důchod jako zlatý důl? Dvojice nejbohatších českých seniorů, kteří měsíčně pobírají přes 100 tisíc

I důchod může být poměrně výdělečný. K takovému ale vede dlouhá cesta přes nadstandardně placené pozice.
Zdroj: Profimedia.cz

Důchodce nikdo nepovažuje za nějaké boháče žijící si na státní útratu v luxusu. Ani průměrná výše českých důchodů není žádná sláva, nicméně i v této oblasti se najde výjimka potvrzující pravidlo. Respektive výjimky hned dvě. Podle informací České správy sociálního zabezpečení momentálně v Česku žijí dva lidé, jejichž měsíční důchod je vyšší než 100 tisíc korun. Jak k těmto penězům mohli přijít?

Jan Palička
Jan Palička 22.9.2017, 13:23

Málokdo v dnešní době očekává, že se v důchodu bude mít jako prase v žitě. Mladší ročníky pro změnu snad už ani nevěří, že vůbec do nějakého důchodu půjdou. Obecná představa seniorů je zhruba taková, že pokud nemají našetřeno, nepracují důchodu navzdory nebo je finančně nepodporují děti či jiní příbuzní, pak většinou musí obracet každou korunu, jelikož výše českých důchodů není žádná sláva. Ostatně průměrná výše důchodu vypláceného v loňském roce je 11 460 Kč, tedy o necelých pět set korun více, než činí současná výše minimální mzdy.

Výhodou průměrného důchodu oproti průměrné mzdě je to, že důchodový medián, tedy reálná střední hodnota důchodu, je velmi blízko hodnotě průměrné. U průměrné mzdy (v současnosti 27 889 Kč) je situace taková, že dvě třetiny lidí na tuto částku nedosáhnou a reálně tedy pobírají méně. V tomto ohledu jsou důchody, když už nic jiného, alespoň solidární. Stejně jako všude jinde i zde platí, že průměr je jedna věc a realita druhá. A najdou se výjimky.

Existují lidé, kteří se musí spokojit s důchody kolem 5 tisíc korun, což jsou většinou ti, kteří pracovali za velmi nízké mzdy nebo odešli do důchodu předčasně, což snížilo jeho hodnotu. Na druhé straně máme v Česku i dva důchodové rekordmany, kterým stát každý měsíc vyplácí přes 100 tisíc korun. Ano, čtete správně. Opravdu existují senioři, kteří se v důchodu mají jako v pohádce. O koho se jedná, se již vzhledem k ochraně osobních údajů od ČSSZ nedozvíme, nicméně z logiky věci musí jít o lidi, kteří před odchodem do důchodu pobírali silně nadstandardní plat.

Jedním z důchodců, pro které je výplata starobního důchodu každý měsíc malou výhrou jackpotu, by mohl být šestašedesátiletý bývalý premiér Vladimír Špidla. U něj se o extrémní výši důchodu postaral hlavně fakt, že kromě angažmá v české politice byl šest let evropským komisařem a reálně by tak mohl mít důchod kolem 130 tisíc korun. K tomu si ještě přilepší nemalou částkou jako hlavní poradce současného premiéra Bohuslava Sobotky. Podobně i bývalý europoslanec Miloslav Ransdorf před svou smrtí pobíral důchod zhruba 115 tisíc měsíčně.

Obecně kombinace kariéry ve vrcholové politice spojená s podnikatelskými úspěchy je jediným klíčem k rekordním důchodům. Dle starších odhadů například bývalý ministr průmyslu Miroslav Grégr pobírá měsíční důchod kolem 50 tisíc korun a podobně vysoká je penze i exministra zahraničí Karla Schwarzenberga. Současní politici, podnikatelé a miliardáři, kteří se do důchodu teprve chystají, si ale k takto velkým důchodům již nepřijdou, jelikož v roce 2015 došlo v rámci reformy k zastropování maximální výše starobního důchodu, a tak v budoucnu nejvyšší nově přiznané důchody budou činit necelých 30 tisíc korun.


Na bohatého důchodce Ransdorfa můžeme zavzpomínat zde.

Podobné články

Doporučujeme

Další články