fb pixel Díl II.: Uvězněného Benita Mussoliniho zachránily německé speciální jednotky: Spravedlnosti však italský diktátor neunikl – G.cz
Vyhledávání

Díl II.: Uvězněného Benita Mussoliniho zachránily německé speciální jednotky: Spravedlnosti však italský diktátor neunikl

Zdroj: Bundesarchiv, Bild 101I-567-1503C-15 / Toni Schneiders / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5412695

Když byl v roce 1943 italský diktátor Benito Mussolini svržen, připraven o moc a následně zatčen, Itálie začala jednat se spojenci o podmínkách své kapitulace. Adolf Hitler se na zradu svého evropského spojence připravoval, souběžně s tím plánoval i osvobození svého starého přítele Mussoliniho. Il Duce byl držen na různých místech a neustále pod dohledem italské vojenské policie, proto bylo pro jeho záchranu nutné zřídit speciální záchranné komando.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 31.7.2022, 09:33

Lyžařské středisko v Apeninách

Skorzenymu netrvalo dlouho vystopovat svrženého diktátora. Zachycené radiové přenosy odhalily, že Mussolini je držen pod ozbrojenou ostrahou v hotelu Campo, v lyžařském středisku vysoko v Apeninách v oblasti Gran Sasso v jižní Itálii.

Letecké průzkumné snímky ukázaly, že poloha hotelu na vrcholu hory vylučovala výsadkovou akci. Nedaleko hotelu se však nacházela plocha ideální pro přistání letky kluzáků. Ráno 12. září 1943 se tak Skorzeny, speciální komando SS a parašutisté „Fallschirmjäger“ pomocí deseti kluzáků DFS 230 přepravili z malé přistávací dráhy poblíž Říma na vytyčené místo u hotelu v horách.

Když se k místu přiblížili, Skorzeny zjistil, že místo vyhrazené pro přistání je ve skutečnosti strmý skalnatý svah a nikoli plochý kus země, jak se z leteckých snímků zdálo. Kluzákům ovšem nezbylo nic jiného než nouzově přistát na svahu, což mělo za následek zranění několika vojáků.

Záchranná akce

Mezitím v údolí pod nimi dobyly dvě výsadkové jednotky vedené vrchním velitelem operace majorem Haraldem Morsem lanovou dráhu, která obvykle vozila turisty až k hotelu. Mors nařídil zničit všechny telefonní linky a přerušit tak komunikaci s vnějším světem. Skorzeny a jeho tým okamžitě zaútočili na hotel. Hotel a Mussoliniho však přísně střežilo 200 členů italské vojenské policie, u nichž Skorzeny doufal, že je přiměje kapitulovat. Na pomoc si německý velitel vzal italského generála Fernanda Soletiho – když vojáci vtrhli do hotelu, Soleti křičel na členy stráže, aby nestříleli. Zmatení Carabinieri složili zbraně a vzdali se.

Když Skorzeny Mussoliniho konečně nalezl, vykřikl: „Duce, poslal mě Führer! Jsi volný!“ Mussoliniho v tu chvíli údajně přemohly emoce: „Věděl jsem, že mě můj přítel Adolf neopustí,“ řekl Skorzenymu. Tou dobou již major Mors rovněž vystoupil na vrchol hory a vstoupil do hotelu.

Zatímco usmívající se italský diktátor pózoval na četné fotografie, Skorzeny rádiem přivolal letadlo Fieseler Fi 156 STOL, aby diktátora vyzvedlo. K letounu byl následně eskortován Mussolini i Skorzeny, poté se vznesli do vzduchu. Operace Dub zaznamenala obrovský úspěch – během záchranné akce nepadl ani jeden výstřel.

Spravedlnost a konec italského fašismu

Hitler byl šokován, když svého „starého přítele“ spatřil 14. září ve svém Vlčím doupěti nedaleko města Rastenburg. Jak se nakonec ukázalo, záchranná akce byla pro Mussoliniho pramalým vítězstvím. Hitler byl ustanoven jako loutkový vůdce nově vytvořené Italské sociální republiky, zatímco Mussolini se stal jen jedním z jeho poskoků.

Mussolini rezignoval sám na sebe i na svůj boj. Konec se neodvratně blížil. Když si Spojenci probíjeli cestu severní Itálií, rozhodl se Mussolini a jeho milenka Clara Petacciová, že se společně pokusí o útěk do neutrálního Švýcarska. Na konci války, 27. dubna roku 1945, však byli oba včetně doprovodu zajati italskými partyzány u vesnice Dongo na břehu jezera Como.

Druhý den ráno byl Il Duce zastřelen popravčí četou. Mussoliniho mrtvola – spolu s mrtvolou jeho milenky a několika jeho příznivců – byla vyvěšena ze střechy čerpací stanice Esso v Miláně. Nedůstojný konec kdysi mocného muže, který vládl Itálii přes dvacet let – jen málo Italů však truchlilo nad jeho odchodem. Ačkoli se Mussolinimu v roce 1943 díky Operaci Dub podařilo prchnout ze spárů svých věznitelů, spravedlnosti za své zločiny proti vlastnímu lidu a zbytku světa nemohl unikat navždy.

Zdroje: SkyHistory, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články