Dámy a pánové, to jsme opravdu nečekali: 10 nejpřekvapivějších vítězů v historii Oscarů – G.cz
Vyhledávání

Dámy a pánové, to jsme opravdu nečekali: 10 nejpřekvapivějších vítězů v historii Oscarů

+ DALŠÍCH 10 FOTEK + DALŠÍCH 11 FOTEK

Vyhrála Marisa Tomei v roce 1993 Oscara pro nejlepší herečku ve vedlejší roli omylem? To už se nikdy nedozvíme. Můžeme na to jen s údivem vzpomínat - stejně jako na řadu dalších nečekaných vítězství, ke kterým v bezmála stoleté historii Cen Akademie došlo. U příležitosti aktuálního předávání prestižních trofejí jsme vybrali desítku těch nejzásadnějších.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 24.2.2019, 09:21

Tak to je na infarkt!

Jednadevadesáté udílení cen Americké filmové akademie už si otírá boty o rohožku u dveří. 24. února budou rozdáni Oscaři těm filmovým tvůrcům, kteří dokázali, že jejich práce byla v uplynulém roce skutečně ta nejlepší. Je to samozřejmě příležitost i pro sázkaře. V dlouhé historii akce se už vyrýsovala jistá nepsaná pravidla (třeba to, že když tvůrce vyhraje v kategorii Nejlepší režisér, snímek, za nějž je oceněn, se pak stane i filmem roku. Anebo, že oscarová vítězství do jisté míry "kopírují" výsledky Zlatých glóbů) a vítěze jednotlivých kategorií většinou lze tipovat předem. Oscaři ale nejednou dokázali i zkušené bookmakery dost zaskočit.

Třeba v roce 2006 si všichni mysleli, že sošku pro Nejlepší film dostane Zkrocená hora. Měla to dostat Zkrocená hora? Podle nás nikoliv. Podle nás bylo naprosto šokující vítězství nenápadného dramatu Crash zcela v pořádku. Zkrocená hora je hrozně přeceňovaná.

Podobně veřejnost zaskočilo třeba vítězství Gwyneth Paltrow za hlavní roli ve slaďáku Zamilovaný Shakespeare v roce 1999, ještě horší pak byla její děkovná řeč, která vešla ve známost díky žebříčkům typu "X nejtrapnějších momentů v historii Oscarů". Ostatně, že stejný snímek získá Oscara i v hlavní kategorii a porazí tak ten rok taktéž soutěžící válečný velkofilm Zachraňte vojína Ryana, to taky nikdo nečekal...

Podívejte se do galerie níže a zjistěte víc:

Všechny naše články k Oscarům 2019 si můžete přečít tady.

Podobné články

Doporučujeme

Další články