fb pixel Čtrnáct vražd stačí, drahoušku: případ slezského vampíra Zdzislawa Marchwického – G.cz
Vyhledávání

Čtrnáct vražd stačí, drahoušku: případ slezského vampíra Zdzislawa Marchwického

+ DALŠÍ 1 FOTKA

14 vražd a 7 pokusů o ni. To je bilance řádění polského sériového vraha přezdívaného slezský upír či vampír, který rozséval strach a smrt především v druhé polovině 60. let. Z hrůzných zločinů byl obviněn a později odsouzen Zdzislaw Marchwicki, jedná se o jednoho z nejvíce diskutovaných polských sériových vrahů. Objevují se totiž spekulace, že se jednalo o justiční omyl.

Václav Roman
Václav Roman 25.9.2018, 12:00

Zdzislaw Marchwicki se narodil v roce 1927 do chudých poměrů a v těch i zůstal už po zbytek života. Jeho otec nevydržel dlouho s jednou ženou, byl celkem pětkrát ženatý a měl čtyři děti, tři kluky a jednu holku. Všichni byli později souzeni z napomáhání vrahovi či maření spravedlnosti a odsouzeni k různým trestům.

Vrah obchází Slezsko

K první vraždě došlo 7. listopadu 1964 v Katowicích - obětí byla Anna Mycek, právě podle ní dostalo vyšetřování v roce 1966 název. Případ „Anna“ čítá celkem 21 násilných činů, z toho 14 vražd. Všechny zločiny měly totožný modus operandi.

Vrah byl nejvíce aktivní v roce 1965, ve společnosti se šířila panika, ženy se bály chodit v noci bez doprovodu. Veřejné orgány byly nařknuty z neschopnosti, neschopnosti lapit sériového vraha. Ke zlomu ve vyšetřování došlo 11. října 1966, když byla zavražděna osmnáctiletá Jolanta Gierek, neteř významného politika - tajemníka Polské sjednocené dělnické strany. Případ dostal ihned nejvyšší prioritu, někdo musel být za každou cenu dopaden a potrestán. Dokonce byla vypsána odměna ve výši 1 milionu zlotých za informace vedoucí k odhalení vraha. Jenomže to neskončilo, následovaly ještě další čtyři vraždy. Oběti slezského upíra byly ženy ve věku od 16 do 57 let. Své hrůzné činy vrah spáchal v rozmezí pěti let a čtyř měsíců, konkrétně od listopadu 1964 do března 1970.

Profilování

Pachatel byl nakonec dopaden díky psychologickému profilování. Základní princip profilování vychází z toho, že člověk do svého konání promítá svou osobnost. Tedy i do vraždy a místa činu. Aneb jak praví klasik, konkrétně William Shakespeare: "Vražda, ač nemá hlasu, mluví různými jazyky." Při profilování se zkoumá způsob spáchání zločinu, hledá se rukopis vraha. Jak nakládal s obětí po smrti? Snažil se ji ukrýt, rituálně vystavit, nebo ji odhodil? Důležitá je i oběť samotná. O koho se jedná, byla nějak spojena s dalšími oběťmi? Dále je třeba pro potřeby profilu určit správně motiv a kdo čin spáchal. Stanovit předpokládané rysy a vlastnosti pachatele. Úplně první profil sestavil britský lékař Thomas Bond roku 1888 v souvislosti s pátráním po Jacku Rozparovači.

Rozuzlení

V případě slezského vampíra byl vytvořen hypotetický profil pachatele, který čítal téměř 500 fyzických a duševních rysů. Profil ukázoval mimo jiné i na Zdzislawa Marchwického, který toho měl s profilovým pachatelem hodně společného. K jeho zatčení došlo až na začátku ledna 1972, i když původně ze zcela jiných důvodů. Udala jej jeho manželka ze zneužívání dětí. Postupně byli zatčeni i Marchwického sourozenci. Následovaly dva roky vyšetřování, případ byl značně obsáhlý, zahrnoval na 160 svazků.

V roce 1974 přišel na řadu soudní proces, který vyvrcholil na konci července 1975, když krajský soud v Katowicích uznal Zdzislawa Marchwického vinným. Odsoudil jej k trestu smrti za 14 vražd a sedm pokusů o ni. Trest byl vykonán na konci dubna 1977 v Katowicích. A nebyl jediným potrestaným. K trestu smrti byl odsouzen i Zdzislawův bratr Jan, druhý bratr, Henryk, dostal 25 let. Nejmírnější trest si odnesla sestra Halena Flak, tři roky za křivé svědectví.

Zdzislaw Marchwicki měl ve vězení napsat deník, na jehož stránkách měl podrobně popsat, jak prováděl své vraždy. Mají z něj být patrné i jeho emocionální pohnutky. Jenomže dnes už je navýsost jasné, že se nejedná o jeho dílo a tedy ani zpověď neb odoznání. Marchwicki měl totiž velmi nízké IQ a nedokončil ani školu, nicméně deník je plný složitých souvětí a zahrnuje termíny policejního žargonu, které nemohl znát. To budí četné otázky a dodnes se diskutuje o tom, zda Zdzislaw nebyl jen nevinným obětním beránkem.

A zde si můžete přečíst článek o vraždícím fantomovi Londýna, který nebyl nikdy dopaden.

Podobné články

Doporučujeme

Další články