fb pixel Pořádek musí být: 19 nejčastějších chyb, které děláme při uklízení – G.cz
Vyhledávání

Pořádek musí být: 19 nejčastějších chyb, které děláme při uklízení

Tradičním obdobím úklidu bude sice zas až víkend, ale ten se už blíží... Co děláme dobře a co zase špatně? Poradí nám absolventka „vysoké smetákové“ Helena Frantová.

Carrie Bradshitt
Carrie Bradshitt 21.5.2015, 20:00

Co říkáte na český zvyk se v bytě zouvat?

Mně osobně se to hnusí. Návštěvám to ničí jejich identitu.

Proč se u nás zouvá?

Protože úklidové služby nejsou na profesionální úrovni. A taky je to dědictví komunistického kultu polonahých a zutých lidí v přetopených bytech. Neměli bychom nutit hosty, aby se zouvali. Raději uklízejme. Jde to dokonale, levně, ekologicky a rychle.

Jaké jsou nejnovější trendy v úklidu?

Už například neplatí, že co je mokré, to je čisté. Neuklízíme celou plochu, ale jenom to, co je špinavé. Navíc uklízíme tak, aby to vonělo. Čichový vjem je velmi důležitý.

anigif_enhanced-buzz-18810-1405097767-21

V čem se v úklidu nejvíc chybuje?

Lidi nakupují příliš mnoho čisticích prostředků za hodně peněz. Ve skutečnosti stačí úplné minimum, když víte, které jsou ty správné. Například v Řecku, kde jsem několik let žila, uklízejí jednoduchými prostředky, jako je olivové mýdlo nebo ocet. A v porovnání s českými domácnostmi jsou ty řecké perfektně uklizené.

A teď konkrétně: jak vypadá správný úklid?

Nejdříve vyžehlíte a uklidíte věci. Pak vám zbudou plochy. Byt si rozdělte na čtyři zóny, od záchodu (červená) přes koupelnu (žlutá), ložnici a pokoje (zelená) až po kuchyni (modrá). Podle zón si rozdělte barevně i utěrky.

funny-gifs-spring-cleaning

Takže nejdřív červená zóna – záchod…

Aplikujete chemii. Když žijete se stejnými lidmi v jednom bytě, máte tam i svoje společné bakterie, na které jste zvyklí. Tudíž je zbytečné používat drastické dezinfekční prostředky jako savo. Na záchodě se používají kyselé přípravky, které rozpouštějí vodní kámen. V případě záchodu to jsou ty různé ,kachny‘. Stačí velmi malé množství na krátkou dobu. Vnější plochy omyjete mikrovláknovou utěrkou. Záchod tímto způsobem můžete perfektně uklidit za tři minuty. A ještě bonus - na štětku ještě nastříkáte vonný olej. Všechna vonítka do záchodu jsou jenom zbytečně drahý marketingový nesmysl.

Jak se vůbec správně pracuje s mikrovláknovou utěrkou?

Musíte ji několikrát přeložit. Tím vznikne osm či šestnáct menších ploch. Stíráte vždy jednou plochou, a až se tato zašpiní, utěrku otočíte a stíráte další plochou. Teprve až systematicky použijete všechny plochy, opláchnete celou utěrku vodou a jednou za měsíc vyperete. Čisticí přípravek neaplikujete na materiál, ale na suchou utěrku a tou pak utíráte. Vymácháte ji v čisté vodě a otřete plochu znovu. Pak plochu utřete dosucha viskózovou utěrkou, aby tam nezůstaly kapičky. Teď dál - kam se v koupelně podíváte nejprve?

Do zrcadla?

Do odpadu v umyvadle! Kolem odpadu je také kolečko z vodního kamene, kam taky dáte kyselou chemii. Pak si vezmete ometák a tím stáhnete veškerý prach na stropě, na topení, v rozích. Největší prohřešek je nechat mrtvé mouchy na parapetu. Na dlaždice použijte stejný přípravek a utěrku jako na sklo.

Jak se čistí spáry mezi dlaždičkami a lepkavý prach na horní hraně dlaždic?

Parním čističem. Vůbec si jej ale nekupujte v supermarketu. Smysl mají parní čističe od dvaceti tisíc korun, proto si jej půjčte.

tumblr_mm6xypkx1m1r0u47zo1_500

A co prostý, nemastný prach?

Na prach používejte výhradně prachovku.

Já bych to setřel vlhkým hadrem…

Naprosto špatně! Jak čistíte zaschlé skvrny?

Vezmu cif…

Zase špatně! Cif a tekuté písky okamžitě vyhodit. Je to brusivo, kterým vyrobíte rýhy, v nichž se budou usazovat nečistoty.

Takže teď jsme v kuchyni, modré zóně.

Nejdřív umyjete nádobí a uklidíte ho. Utřete prach a z desky odstraníte hrubé nečistoty pomocí papírových utěrek. Na fleky a nečistoty v kuchyni potřebujete na rozdíl od koupelny zásadité (alkalické) prostředky, které rozpouštějí tuky a bílkoviny. Univerzální čisticí prostředek je prostě nesmysl. Na nerezový dřez použijete cídič nerezu. Kuchyň máte perfektně uklizenou za čtvrt hodiny. V každé místnosti je přitom třeba postupovat shora dolů a ve směru hodinových ručiček.

anigif_enhanced-buzz-22901-1379356685-0

Už jsme ve finále?

Úplně nakonec vysáváte koberce a čistíte podlahy. Smeták se v bytě vůbec nepoužívá. Víří totiž prach a slouží akorát k zametání chodníku před domem.

A jak na plovoucí podlahu?

Můžete ji nejdřív vyluxovat nebo setřít na sucho mopem s dlouhými chlupy. Jednou za týden pak podlahu umyjte na vlhko. Ale pozor! V žádném případě ne hadrem a kýblem s vodou, to by vám začala hnít! Velmi jemně zředěný čisticí prostředek, například Pattex, rozprašovačem nastříkáte na podlahu a mopem vytřete.

Cleaning-Supplies

Co koberce?

Vysává se pouze jedním směrem, a to proti chlupům koberce. Nejlepší vysavač je sáčkový s HEPA filtrem. Ne ty vodní, ty jsou drahé a na nic. Bují v nich plísně a roztoče.

Jak se čistí žvýkačka zadupaná do koberce?

Speciálním přípravkem se žvýkačka zmrazí a pak se vydloubne nožem.

Co se zasviněnou klávesnicí?

Nejlepší je vyhodit ji a koupit si novou. Vyčistí se těžko a je tam obrovské množství mikrobů.

Jak se žehlí košile?

Rozepnutá. Nejdřív se žehlí límeček zespodu, zkraje doprostřed, pak vnitřek límečku. Pak rukávy: nejdřív manžety zevnitř a pak zvenčí, pak záhyby u manžet. Potom rameno, pak sedlo a záda a pak přední část. A ještě jedna rada: na plovoucí podlahy nepoužívejte pronto. Je to prostředek na bázi mýdla, museli byste jej tedy spláchnout vodou. Což je u plovoucí podlahy zcela nežádoucí.

tumblr_inline_mh2479zfYp1rqli3p

A chcete vědět, jak je to s uklízením ve vesmíru? Klikněte SEM.

Podobné články

Doporučujeme

Další články