fb pixel Co se stalo oficiálním viníkům černobylské havárie? Jeden se z gulagu vrátil ke své profesi, druhý zemřel na následky ozáření – G.cz
Vyhledávání

Co se stalo oficiálním viníkům černobylské havárie? Jeden se z gulagu vrátil ke své profesi, druhý zemřel na následky ozáření

+ DALŠÍ 4 FOTKY + DALŠÍCH 5 FOTEK

Černobyl je rozhodně jedním z nejlepších seriálových počinů letošního roku a považujeme jej za adekvátní omluvu ze strany HBO za poslední sérii Hry o trůny. S minisérií jsme se rozloučili skrze osud Valerije Legasova, jak to ale dopadlo s dalšími výraznými postavami reálné havárie?

Martin Miko
Martin Miko 6.6.2019, 14:41

Havárie v Černobylu potřebovala viníky

Kdo vůbec mohl výbuch jaderné elektrárny v Černobylu? Poslední díl úspěšného seriálu se věnoval soudnímu procesu, který po tragédii následoval. Podle analýzy Mezinárodní agentury pro atomovou energii (INSAG-1) z roku 1986 byla na vině akce operátorů. O sedm let později však byla vydána analýza revidovaná, která veřejnosti přinesla zjištění, že kromě chyb operátorů měla na černobylské havárii zásadní podíl špatná konstukce reaktoru. K nehodě přispělo mnoho dalších faktorů, například nedostatečná pozornost věnovaná nezávislému bezpečnostnímu dohledu, nedostatečná bezpečnostní analýza, neuspokojivé provozní postupy, špatná informovanost operátorů a projektantů elektrárny či mizerné dodržování pracovních postupů.

Nicméně, v 80. letech režim potřeboval odsoudit někoho konkrétního. Proto v červenci roku 1987 proběhl soud s některými pracovníky elektrárny. Přesněji šlo o ředitele Černobylské jaderné elektrárny Bjuchanovem, hlavním inženýrem Fominem a provozním zástupcem hlavního inženýra Ďatlovem. Všichni dostali 10 let v pracovním táboře. Následoval pětiletý trest pro náčelníka směny Rogoškina, tříletý trest pro náčelníka reaktorového cechu Kovalenka a dvouletý trest inspektora Gosatomnadzoru Lauškina. Všichni odsouzení se dočkali v polovině trestu propuštění, avšak Lauškin ve vězení zemřel.

Osudy ostatních se různí. Inženýr Fomin se po odpykání trestu vrátil zpět ke svému původnímu povolání. Nastoupil do jaderné elektrárny v ruském Kalininu. Naproti tomu Anatolij Ďatlov zemřel na následky ozáření v roce 1995 ve věku 64 let, měl infarkt.

Podle bývalého vůdce Sovětského svazu Michaila Gorbačova, který byl ve vedení federace od roku 1985 až do jejího rozpadu, mohla za konec SSSR právě havárie jaderné elektrárny v Černobylu, která stála životy více než 4 tisíce lidí, i když podle oficiálních údajů sovětů to bylo pouze 31 osob.

A zde se dozvíte, jaké dopady měla havárie v Černobylu na Československu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články