Co dnes dělají zlatí hoši z Nagana? Hrají hokej, krachují nebo provozují psí hotel

Obrázek uživatele Martin Miko
Aktualizováno: 13.05.2019, 12:13

Před 21 lety jsme se stali svědky jedné z nejvelkolepějších událostí v historii českého hokeje. Našim hochům z Nagana se povedlo něco neuvěřitelného - vyhrát zlatou medaili na turnaji století. V čele s Dominikem Haškem, Jaromírem Jágrem a především trenérem Ivanem Hlinkou předvedli úspěch, který jen tak něco nepřekoná. Zásadní otázkou však je, co asi dělají členové legendárního hokejového týmu dnes.

Co dělají legendární hokejisté dnes?

Zde jsou nejzajímavější osudy českých hokejistů, kteří nás reprezentovali na OH v Naganu v roce 1998.

1. Dominik Hašek – nejlepší brankář, nejhorší podnikatel

Hokejový brankář, který získal přezdívku Dominátor, byl v roce 2012 časopisem The Hockey News vyhlášen nejlepším evropským hokejistou v historii NHL. V roce 2017 pak byl zařazen mezi sto nejlepších hráčů v historii NHL, což byl a je neuvěřitelný úspěch. Po ukončení karéry se však bohužel rozhodl, že začne podnikat, což rozhodně nebyl dobrý nápad. Nejprve chtěl mít svou značku oblečení, na které prodělal desítky milionů korun. Posléze se rozhodl, že vytvoří vlastní energy drink, který pojmenoval Smarty. Jeho marketingové schopnosti jsou však mizerné a lidé se mu smějí. On však stále dotuje, dotuje a dotuje....

2. Jiří Šlégr – z obrany do Poslanecké sněmovny

Legendární hokejový obránce, kterému při hokeji nikdo neřekl jinak než Guma. Během své bohaté kariéry vyhrál snad všechny medaile a poháry, které vyhrát lze. Je členem spolku Triple Gold Club, což znamená, že vyhrál místovství světa v hokeji, olympijské hry a Stanley Cup. Po úspěšné kariéře se rozhodl, že vstupí do politiky. V roce 2010 kandidoval za ČSSD a stal se poslancem ČR. Nyní působí ve vedení litvínovského hokejového klubu. Tam je mu nejspíš nejlíp.

3. Jaromír Jágr – legenda a poslední mohykán

Jágr je nejlepší hráč v české historii a absolutní legenda v tomto sportu, kterou už nikdy nikdo nesmaže z tabulek a statistik. Je držitelem mnoha a mnoha rekordů a nikdo ho nepřekoná. V úctyhodném věku 47 let jeho kariéra stále nekončí. V současné době hraje za klub Rytíři Kladno a podle všeho to vypadá, že ještě nějakou dobu hrát chce a bude. V barážovém zápase proti Motoru České Budějovice dal dokonce 4 góly. Z týmu, které se zúčastnilo Nagana, je pravděpodobně jedním z posledních aktivních hokejistů.

3. Roman Čechmánek – úspěchy v bráně, neúspěchy v podnikání

Tento úspěšný hokejový brankář ukončil kariéru už v roce 2009 a rovněž byl součástí českého týmu při výhře zlaté medaile v Naganu. Za svou bohatou kariéru získal tři zlaté medaile na mistrovství světa v ledním hokeji, ocenění za nejlepšího bránkáře v Extralize atd. Po ukončení profesionální kariéry se rozhodl, že bude podnikat. Pokusil se vybudovat pivovar ve Zlíně, což asi nebyl dobrý nápad, když se posléze ocitl v konkurzu. Nakonec byl dokonce obviněn a obžalován z podvodu. Krajský soud ve Zlíně ho však nakonec zprostil obžaloby, protože nebyl dokázán úmyslný podvod. Jeho majetek je navíc několikanásobně vyšší než dluh.

4. Vladimír Růžička – od hráčství k trenérství

Z mosteckého rodáka se postupně stal litvínovský hokejista. Po revoluci byl prvním českým hráčem, který odešel hrát hokej do USA, kde v NHL strávil 5 let. Svou hráčskou kariéru ukončil v roce 2000, poté se stal sportovním manažerem HC Slavia Praha a začal trénovat. Po smrti reprezentačního trenéra Ivana Hlinky se stal i trenérem hokejové reprezentace. V roce 2016 byl potrestán za zpronevěru půl milionu korun. Tuto sumu měl obdržet od podnikatele Miroslava Palaščáka, který mu měl zaplatit, aby jeho syn mohl působit ve Slavii. Podle Růžičky se jednalo o sponzorský dar, který ostatně později vrátil. V současné době je trenérem extraligového klubu Piráti Chomutov, ve kterém v roce 2015 podepsal desetiletou smlouvu.

5. Milan Hnilička – z branky do Sněmovny

Tento kladenský odchovanec má za sebou 20 let profesionálního hokeje, který zahrnoval i několik let v NHL. Svou brankářskou kariéru ukončil v roce 2010. V roce 2017 kandidoval jako nestraník za hnutí ANO 2011 a stal se poslancem Poslanecké sněmovny. Od loňského roku navíc působí jako vládní zmocněnec pro sport.

6. Richard Šmehlík – majitel psího hotelu s černým pásem

Z hokejového obránce ve službách Buffalo Sabres, kde strávil dlouhých 8 let, se po konci kariéry stal podnikatel. Provozuje totiž psí hotel. Navíc se jedná o jednoho z mála Čechů, kteří vlastní černý pás v brazilském jiu jitsu.

A zde máte možnost si prohlédnout galerii Jaromíra Soukupa, který má narozeniny.


Komentáře

Doporučeno pro vás