fb pixel Karel Čapek, spisovatel, novinář a také člověk, který šel proti zkáze – G.cz
Vyhledávání

Karel Čapek, spisovatel, novinář a také člověk, který šel proti zkáze

+ DALŠÍ 4 FOTKY + DALŠÍCH 5 FOTEK

Bratři Čapkové patří bezpochyby mezi naše nejvýraznější osobnosti. Josef byl spisovatel, ale hlavně malíř a také "vynálezce" slova"robot." Mladší Karel se do historie zapsal jako spisovatel, novinář, intelektuál, dramatik a překladatel. Někdo by možná mohl říct, že i jako příležitostný fotograf. A právě úmrtí Karla Čapka si dnes, den po Štědrém večeru, připomínáme. Slavný spisovatel zemřel 25. 12. 1938.

Václav Roman
Václav Roman 25.12.2019, 08:44

Ptezidentské rozhovory

Karel Čapek se vždy aktivně zajímali o dění ve společnosti a rozhodně nepatřili pouze k pasivním pozorovatelům, naopak. Karel Čapek byl prvním předsedou československého odboru PEN klubu. Společne s bratrem Josefem byli zhruba od roku 1925 aktéry pravidelného pátečního setkávání osobností politického a kulturního života. Tyto schůzky se staly zavedenou „institucí“., pro kterou se vžil název "pátečníci."

Mezi pátečníky patřili kromě bratří Čapků mj. prezident T. G. Masaryk, tehdejší ministr zahraničí Edvard Beneš, ale také historik Josef Śusta nebo novinář Ferdinand Peroutka. Čapkovy Hovory s T. G. Masarykem jsou jedinečným svědectvím o T. G. Masarykovi, o jeho názorech nejen politických, filozofických, ale i lidských. V knize je zaznamenaná také celá řada vzpomínek našeho prvního prezidenta.

Spisovatel, který neuměl mlčet

Karel Čapek je znám nejen díky svým literárním dílům, ale také pro svou politickou angažovanost. Bolestně se jej dotklo, když Anglie a Francii otočily v Mnichově k Československu zády. Čapek tyto dvě země obdivoval, v Paříži dokonce studoval, a o to víc jej zasáhlo, když jejich představitelé vydali naši vlast napospas Hitlerovi.

Jenomže to nebylo zdaleka všechno. Mnozí začali smýšlet tak, že za mnichovskou dohodou a následným vývojem událostí stojí politika, kterou Čapek zastával. V řadě článků byl haněn jako nepřítel národa, čelil i anonymním výhrůžkám. Vzedmula se vlna nenávisti vůči jeho osobě. V těžké době se lidé vybarvili a ukázalo se, kdo je kdo.

Karel Čapek jen tři týdny před svou smrtí napsal stať do Lidových novin s titulem „Kdo je kdo“. Mimo jiné v ní uváděl: „…Kdo byl slušný, byl slušný vždycky; kdo byl věrný, je věrný i teď. Kdo se točí s větrem, točil se s větrem i dřív. Kdo myslí, že teď přišla jeho chvíle, myslel vždy jen na sebe. Nikdo se nestává přeběhlíkem, kdo jím nebyl vždycky, kdo mění víru, neměl žádnou; člověka nepředěláš, jenom se ti vybarví.“

Čapek trpěl vleklými zdravotními problémy. Od mládí se potýkal s Bechtěrevovou nemocí.V prosinci 1938 dostal chřipku, ke které se posléze přidal zánět ledvin a zápal plic. Spisovatel zemřel 25. 12. 1938 na plicní edém. Karel Čapek zemřel jen několik měsíců před okupací republiky a vyhnul se tak svému zatčení, které gestapo plánovalo.

Připomeňte si některá z mnoha moudrých slov tohoto významného českého autora díky naší galerii.

Podobné články

Doporučujeme

Další články