fb pixel Čína staví nemocnici pro nakažené koronavirem. Začalo se včera, v pondělí má být hotovo – G.cz
Vyhledávání

Čína staví nemocnici pro nakažené koronavirem. Začalo se včera, v pondělí má být hotovo

Zdroj: Sky News Twitter

Celý svět už ví, že Čína přistoupila v souvislosti s koronavirem k razantním restrikcím. Izolovala od světa na dvacet milionů lidí. Epidemie si k dnešnímu dni podle zveřejněných informací vyžádala již 41 lidských obětí a zhruba 1 300 na kažených. Zdravotníci se dostávají do kritických situací. Nemocnice přestávají zvládat. Zdravotnická zařízení volají o pomoc, ve Wu-chanu se narychlo staví nemocnice nová.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová Aktualizováno 25.1.2020, 10:34

Ve Wu-chanu, které je pátým největším čínským městem a epicentrem nákazy, narychlo vzniká nová nemocnice s 1000 lůžky, kde se budou léčit lidé nakažení koronavirem. Staví se na kraji města u rekreačního areálu, který měl původně sloužit dělníkům k rekreaci. Podle místního deníku Changjiang Daily má být nemocnice hotová během několika dnů. V Číně je prostě možné všechno. Na projektu pracuje podle čínských médií 35 bagrů a 10 buldozerů. Stavět se začalo ve čtvrtek v noci, lůžka pro nakažené pacienty mají být k dispozici do pondělí.

Vzorem budované nemocnice je zdravotnické zařízení, které vzniklo v roce 2003 v Pekingu během epidemie onemocnění SARS. Právě SARS je v souvislosti s novým virem poměrně často citovaný. Tamní nemocnici sedm tisíc dělníků postavilo také s neuvěřitelnou rychlostí - za týden. Celkem nemocnice podle čínských médií tehdy ošetřila 700 lidí nakažených SARS.

Zdravotníci přiznávají, že se situace stává kritickou. „Žádáme o pomoc, nedostává se nám zdravotnický materiál,“ uvedla na čínské sociální síti Weibo dětská nemocnice ve Wu-chanu a požádala o chirurgické roušky, jednorázové oděvy, ochranné brýle a rukavice. Stejné pomůcky chybějí i Ústřední nemocnici ve Wu-chanu a tamní univerzitní nemocnici, napsal list The New York Times. Už jen samotný fakt, že byla žádost zveřejněna právě na sociální síti, ukazuje, jak je situace špatná. Přitom zrovna chirurgické roušky jsou podle amerických expertů „poslední obrannou linií“. Důvodem je, že se potvrdil přenos slinami a hrozí zřejmě nebezpečí kapénkové nákazy. V izolaci je v Číně aktuálně na 56 milionů lidí.

Čínské úřady evidují už 41 obětí v souvislosti se šířením nového typu koronaviru, který se na konci loňského roku objevil v 11 milionovém městě Wu-chan. Počet nakažených je hruba 1 300. Mezi oběťmi je i lékař, který se o nakažená ve Wu-chanu staral. Koronavirus má na svědomí také život do té doby údajně zcela zdravého třicátníka.

Onemocnění byla potvrzená již i mimo Čínu. Nákaza je podle agentury Reuters v dalších asijských zemích. Konkrétně se jedná o Japonsko, Jižní Koreu, Nepál, Malajsii, Singapur, Thajsko, Tchaj-wan a Vietnam. Virus již pronikl i do Evropy. První tři případy oznámila Francie. Dva nakažené hlásí Spojené státy a prvního infikovaného pacienta ohlásila Austrálie.

Podobné články

Doporučujeme

Další články