fb pixel Čím jsou svázána česká média? – G.cz
Vyhledávání

Čím jsou svázána česká média?

Čeští novinářští zpravodajci čím dál víc přežvykují banality a blbiny bez jakéhokoli vztahu k našim životům. Třeba iDnes – děs běs!

Dirk Diggler
Dirk Diggler 9.3.2015, 15:26

Klikli jsme na nejserióznější zpravodajský web v Česku a nestačili se divit. „Zprávy, kterým můžete věřit“ nám v pondělí dopoledne předkládaly k věření třeba následující články: Vyznavačka BDSM vypráví o svazování. V tátově šatníku můžete najít módní poklady. V Hostýnských vrších se lyžovalo nahoře bez. Řidiči vlezla pod kapotu kočka a mňoukala mu tam sto kilometrů. V Česku jsme měli obce se jmény jako Mrdákov, Sračkov nebo Stalinov.

Nejde o to, že bychom to iDnesu nevěřili. Všechno se to jistě stalo, redaktoři si jistě nic nevymysleli. Jenže tohle všechno jsou parádní články leda do Blesku nebo do Aha!, ne do seriózního zpravodajství. Co se to proboha s českými médii děje? Skoro to vypadá, že jsme země rozmělňování, země blbin, banalit a pitomostí. Když se už i iDnes tváří, že je důležité lyžování nahoře bez nebo kočka v motoru, je prostě něco špatně. Seriózní novináři nás ukládají ke spánku. Jako kdyby snad nechtěli, abychom přemýšleli o skutečně vážných věcech s dopadem na naše životy.

Česko je v tomhle výjimečné a divné. Když kliknete na weby velkých západních, ale i východních deníků (včetně polské Gazety wyborcza), píše se tam o světových událostech s globálním dopadem. Ne že by je iDnes a české zpravodajské weby ignorovaly, ale míchají je s blbinami. Ve čtenáři to pak nutně zanechá dojem, že svět je vlastně zábavné místo k životu, kde jde o tátův šatník nebo svazující se úchyláky víc než o cenu ropy nebo zahraniční politiku Ruska. Mediální krajina nás zásadně formuje a určuje, o čem přemýšlíme. Publikováním banalit tak iDnes vytváří iluzi, že se vlastně nic „velkého“ neděje.

Všude jinde vědí, že se něco děje, a právě proto už klikáme spíš na zahraniční než na české zpravodajské weby. Ale všimněte si, jak se to změnilo. Dokud iDnes patřil německému vydavatelství Rheinische Post, byla to docela poctivá novinařina na světové úrovni. Pak ho koupil Babiš a začalo se tam psát o blbinách.

Pokud dnes neumíte anglicky, máte smůlu. V českém mediálním úhoru zbývají snad už jen Hospodářské noviny a Motejlek.com, ale oba ty weby jsou zaprvé placené a zadruhé mají denně jen málo článků. A pak dobré Echo24.cz, jenže to není zpravodajství, ale komentáře.

A tak jen můžeme litovat, že Československo kdysi nemělo kolonie. Kdyby je bývalo mělo, aspoň bychom se dočetli, co je nového někde v zahraniční politice Gabonu, Beninu nebo Burkiny Faso. Z hlediska globálního aspektu sice nic moc. Pořád je ale lepší vědět, jak se mají černoši, než se dočítat o lyžování nahoře bez a kočkách v motoru.

A v Burkině Faso se to aspoň efektně řeže:

A TADY máte 6 důvodů, proč nepracovat v médiích.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články