České volby potvrzují celoevropský trend. Loď jménem sociální demokracie jde pomalu ke dnu

Obrázek uživatele Jan Palička
21.10.2017, 17:10

Z výsledků českých voleb do Poslanecké sněmovny je mimo nového složení sněmovny patrná jedna věc. Česko potvrzuje trend, který ukázaly i volby konané v uplynulých měsících v ostatních evropských státech. Kdysi dominantní levicová sociální demokracie napříč Evropou ztrácí dech a ani česká ČSSD není výjimkou.

V sobotu 21. října se ve dvě hodiny odpoledne zavřely volební místnosti a pomalu se začaly sčítat hlasy. Už průběžné výsledky potvrzovaly jeden fenomén pozorovatelný napříč celou Evropou. Tím je rapidní úbytek hlasů pro sociální demokraty. V minulých volbách byla Česká strana sociálně demokratická vítězem, nyní patří k těm, kteří utrpěli nejtvrdší porážku.

Sociálně demokratické strany byly dlouhá léta dominantní levicovou politickou silou v celé Evropě. Ať už se podíváme na složení europarlamentu, kde jsou sociální demokraté druhou nejsilnější stranou, nebo na složení vlád v evropských zemích, kde ve většině zemí byli sociální demokraté vládní stranou, pozice sociálně demokratických stran byla napříč Evropou nezpochybnitelná. Jenže volby, které v jednotlivých evropských zemích v uplynulých měsících proběhly, ukázaly, že dominantní postavení sociální demokracie je minulostí.

Obrovskou ztrátu zažili sociální demokraté ve Francii. Sociálně demokratický prezident Francois Hollande byl vystřídán centristou Emmanuelem Macronem a sociální demokraté významně ztratili i na vládní a parlamentní úrovni. Propad zažili sociální demokraté i v Německu. Ač v jednu chvíli byl někdejší předseda europarlamentu Martin Schulz jako lídr německé sociální demokracie v průzkumech favoritem spolkových voleb, nakonec jeho strana pohořela a nadále nebude ani ve vládní koalici s CDU Angely Merkelové jako v předchozích letech.

Minulý týden proběhly spolkové volby i v Rakousku a i zde se situace pro rakouské sociální demokraty změnila. Sociálně demokratický kancléř Christian Kern byl sesazen mladým lidovcem Sebastianem Kurzem. V Česku nyní ČSSD nedosáhla ani na 7,5 % hlasů. Volební výsledek ČSSD je suverénně nejhorší v polistopadové historii sociální demokracie u nás.

Vezmeme-li v potaz, že pro ČSSD v minulosti nebyl problém výsledek kolem třiceti procent, je současná ani ne třetina naprosto tristní. Ale jak bylo uvedeno výše, čeští sociální demokraté v tom rozhodně nejsou v Evropě sami. Jak si ale vysvětlit globální propad sociálně demokratických stran? Nelze říct, že lidé by přestali levicově smýšlet. Problém je spíše v tom, že většinu tradičně sociálně demokratických voličů na svou stranu přetáhly různé nové strany a hnutí, ať už to je ve Francii hnutí En Marché prezidenta Macrona nebo v Česku hnutí ANO Andreje Babiše.

Pro tradiční sociálně demokratické strany je současná situace varováním. Do jejich lodi zatéká, ale ještě není pozdě na to ony díry zalepit a pokračovat v plavbě, byť návrat do někdejšího kurzu bude složitý. Jestliže ale situaci okamžitě nezačnou sociální demokraté reflektovat, hrozí jejich stranám, že po téměř 150 letech existence sociální demokracie jako takové se ze stran dominantních stanou menšinovými. Poučí se například česká ČSSD a navrátí tradiční levici její skomírající slávu, nebo přispěje k tomu, že sociálně demokratický Titanic půjde definitivně ke dnu?

A TADY se podívejte na 10 předvolebních bizarností.


Komentáře