fb pixel Čekám na moment, kdy na mě někdo zavolá policajty, říká Honza Faltus, zakladatel iniciativy Lepší město – G.cz
Vyhledávání

Čekám na moment, kdy na mě někdo zavolá policajty, říká Honza Faltus, zakladatel iniciativy Lepší město

+ DALŠÍCH 7 FOTEK + DALŠÍCH 8 FOTEK

Iniciativa s názvem Lepší město je projektem studenta Honzy Faltuse, který se snaží motivovat lidi z měst ke změně myšlení. „Neptejte se, co může udělat město pro vás, ale co vy můžete udělat pro město.“ Tak zní jedna z hlavních myšlenek iniciativy a odráží se v ní celý její koncept. Iniciativa bojuje s lidskou lhostejností a snaží se změnit nejen okolí, ve kterém žijeme, ale především naše myšlení. Lidé by si měli více všímat svého okolí a nečekat až to někdo udělá za ně. Sebrat každý den cestou do práce nebo do školy ze země odpadek, to je cesta.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 22.6.2020, 09:45

Na úvod rozhovoru bychom rádi poznamenali, že obvykle těm, se kterými si povídáme za vás, netykáme. V tomto konkrétním případě jsme ale udělali výjimku. Nějak nám to k tématu více sedělo a nezastíráme, že se s Honzou známe.

Lepší město

Jak bys projekt představil, aby koncept iniciativy každý pochopil?

Iniciativa Lepší město je projekt, který funguje pod stejným názvem na sociálních sítích a snaží se jednoduše měnit svoje okolí, kde žijeme a dennodenně se pohybujeme. K tomu abychom změnili svoje okolí nepotřebujeme psát na úřady nebo s sebou vozit míchačku s asfaltem. Stačí se dívat kolem sebe, sebrat třeba ten odpadek, zkusit něco opravit, utáhnout na lavičce, na které pravidelně sedíme šroub, či odstranit graffiti z lesklého povrchu zastávky. Stačí k tomu technický líh za 50 korun a hadr…

Můžeš popsat sám sebe? Proč myslíš, že zrovna tebe napadlo vytvořit projekt Lepší město?

Jsem studentem dějin umění a bydlím v Praze v centru. Prahu mám hodně rád a skvěle se mi tady žije. Celý život mě bavilo fotit a všímat si různých nešvarů a anomálií. Mám ještě jeden projekt s názvem Praha prabídná, kde fotím ošklivá místa Prahy a snažím se o nich vyvolávat diskuzi a upozorňovat na ně. Právě tehdy jsem začal uvažovat, jestli by mohla být i nějaká šance, že to posunu a zlepším věci okolo sebe. Prostě splatím dluh městu, za to, že tu jsem. A tak vznikl projekt Lepší město.

Původně jste byli dva. V současnosti už iniciativu zaštiťuješ jen ty? Proč?

Projekt vznikl v půlce října roku 2019. Začal jsem ho dělat s dlouholetým kamarádem Patrikem. Postupně, jak se stával projekt větším, měl Patrik času čím dál tím méně. Musel se věnovat rodině, psovi, k tomu se přidala hypotéka a jeho další koníčky současně s prací. Bylo lepší z projektu odejít, než se tomu věnovat na 15 %. Ono to totiž není jenom každodenní oprava a úklid ve městě, je to i správa všech sociálních sítí, interakce s fanoušky, domlouvání různých projektů, natáčení, úprava videí atd. Teďka si většinu věcí řeším sám a všechno mám pod kontrolou.

Kde se vzal ten úplně původní nápad? Případně, byl nějaký impuls u kterého sis řekl „tak a dost, s tím se už musí něco dělat“ ?

Bodem zlomu bylo asi to, když jsem se přestěhoval z Dejvic do centra. Začal jsem nějak víc vnímat život města a celkově svoje okolí. Cítil jsem, že jsem něčeho součástí a když budu chtít, můžu něco reálně změnit. Vypnul jsem Playstation a šel ven nabrat inspiraci na opravy, které bych zvládnul. Dneska mám na kontě přes 100 jednoduchých oprav, které nezabraly téměř žádný čas.

Graffiti na Karlově mostě

Na podobné bázi proběhla kauza s vyčištěním graffiti z Karlova mostu. Někdo se jednoduše sebral a šel historickou památku vyčistit. Papírováním, dotazy a povoleními se nezaobíral. Je to ta cesta, kterou chceš jít?

Kauza s počmáraným Karlovým mostem je jedna z nejpozoruhodnějších kauz tohoto tématu, co znám. Zároveň se mi líbí ten styl, že přijede týpek s wapkou a za pár chvil to dá dolu. Poukázal dobře na kostnatost úřadů a nesmyslně velké částky za tyhle opravy. Vzpomínám si, že před nedávnem Karlův most počmáral někdo znovu a bylo to druhý den dole... město vědělo, že už musí rychle zakročit, nebo to bude ostuda.

Já bych si ale na Karlův most nedovolil, přece jen je to jedna z nejcennějších památek u nás. Projekt Lepší město se snaží ukazovat věci, které svede opravdu každý a nezaberou tolik času.

Půl roku jsi v tomto projektu působil anonymně, nedávno jsi se odhalil. Proč?

Je to pravda, projekt půl roku fungoval jako anonymní věc, kterou může dělat úplně každý. Zkrátka jsme neukazovali tváře ani celá jména. Odhalení vzniklo téměř náhodou. Já jsem vyloženě neměl úplnou potřebu se odhalovat, jenže z projektu odešel bývalý kolega a já na to byl sám. Následně jsem šel na rozhovor, kde říkali, že by si mě rádi vyfotili a článek by postavili spíše o mně. Řekl jsem si, že jo, že mi to nevadí a klidně se odhalím. Nyní si uvědomuji, že některým věcem, se člověk musí postavit tváří v tvář.

Co mohou tedy lidé dělat, aby přispěli?

Já myslím, že tahle otázka leží spíše na nich. Co oni sami můžou dělat, aby pomohli městu a životu kolem sebe? Pokud tápou, můžou mrknout na Instagram na profil Lepšího města. Já doporučuji pro začátek zkusit sebrat odpadek cestou do práce nebo do školy. Potom si můžou vzít hadr a z něčeho lesklého sundat čmáranici. Lidé uvidí, že daný objekt prokoukne a dostaví se jim pozitivní pocit.

Můžeš lidem poskytnout jednoduchý návod na to, jak například odstranit nálepku nebo graffiti?

Na odstranění nálepky většinou nic nepotřebují, stačí rukou sloupnout. Pokud to nejde, pomůže obyčejná škrabka za pár korun.

Graffiti jdou dobře vyčistit technickým lihem nebo odlakovačem. Ale doporučuji jen z lesklých povrchů jako jsou zastávky, skla a tabule.

Ozval se ti už někdo s tím, že by se chtěl k projektu oficiálně přidat a s čištěním a úklidem ti pomáhat?

Každý den se mi ozývá nespočet lidí, mám z toho velkou radost. Snažím se to ale směřovat na to, že každý, kdo chce, může začít už teď. Stačí vyjít ven a podívat se, co by šlo zlepšit. V mém projektu není nutné se scházet a dělat velké uklízecí čety. Neříkám, že se mi to nelíbí, můj koncept je ale jiný.

Jsou tu i další projekty fungující na podobné bázi?

Jasně, jsou tu neziskovky, které sbírají hromadně odpadky a fungují všude po světě. To mi taky dává velký smysl.

Setkal ses i s negativní reakcí? V jaké podobě?

Iniciativa funguje na Facebooku, Instagramu, a TikToku. Každý den mi tam všude přijde spoustu zpráv a komentářů. To víš, že některé jsou i negativní. Ale chceš se hádat s klukem, kterému je 12 let, a právě viděl film Gympl? Většinou je to dost prostoduché (ty debile, ty blbče, ty hlupáku) znáš to... Nemá cenu ztrácet čas. Na konstruktivní kritiku rád odpovím a pobavím se o problému.

Lidé jsou trošku lhostejní

Konfrontoval tě nějakým způsobem i někdo na ulici?

Už hodně dlouho čekám na tenhle moment, kdy za mnou někdo přijde a vynadá mi, co tady vlastně dělám, nebo na mě zavolá policajty.

Zajímalo by mě to z toho důvodu, že by někomu to okolí nebylo jedno a nějak by se ho tímto způsobem snažil bránit. Bohužel se to ale ještě nestalo. Mám pocit, že lidé mají strach do čehokoli, co se jich prostě netýká, zasahovat. To se ale ví... kdo zastaví u autonehody a kdo se zeptá válejícího se člověka na ulici, jestli mu vlastně něco není? Lidé mají strach a jsou trošku lhostejní.... I tenhle „alibismus“ se snažím v projektu nějakým způsobem v lidech odbourat.

V karanténě související s koronavirovou krizí se vzedmula velká vlna dobrovolničení. Jak jsi to vnímal ty? Všiml sis například většího zájmu o tvůj projekt?

Projekt Lepší město je právě spojen s vycházením ven, chvilkou volného času a nepatrným opuštěním komfortní zóny. Na měsíc jsme tedy s projektem dali stop stav a řekli lidem, ať nic nedělají, že bude hodně času později. Naopak ať se podívají doma, co by šlo zlepšit a opravit.

Čeho bys chtěl tedy vlastně dosáhnout? Máš nějaké poselství pro lidi?

Cíl projektu je možná i filosofický, tedy změnit myšlení lidí, zautomatizovat jejich chování v tom smyslu, že jim nebude připadat divné zvednout cestou do práce dva odpadky a dívat se okolo sebe a někdy něco zkusit opravit a zlepšit. Zároveň bych byl rád, kdyby se iniciativa rozšiřovala furt dál, jako tomu bylo doteď. Tak jako všechno, i tenhle projekt se musí posouvat dál a dál, a neusnout na vavřínech. V budoucnosti bych se nebránil spolupráci s větší firmou či institucí, která by mohla iniciativu podpořit a někam jí zase o krok posunout.

Kde a jak tě lidé můžou sledovat, případně podpořit?

Lidé můžou projekt sledovat na Instagramu, Facebooku a TikToku pod názvem Lepší město. Nejlepší bude, když lidé pro město opravdu něco udělají. Nedělají to jenom pro město, ale i pro sebe. Pokud se jim ale projekt líbí, můžou ho podpořit přes Patreon nebo na transparentním účtu. Vše najdou na profilu.

Jak začít?

S budováním Lepšího města můžete začít třeba už zítra, když jednoduše neodhodíte igelitový sáček nebo flašku od piva na zem. Případně až půjdete po ulici a uvidíte kolem odpadkového koše poházené odpadky, neprojdete lhostejně kolem, ale zastavíte se, a odpadky seberete - zabere vám to deset sekund času a budete mít fajn pocit. Samozřejmě, může to udělat úklidová společnost najatá městem nebo popeláři, můžete napsat stížnost na magistrát nebo si vylít srdce na sociálních sítích, ale do té doby se to tam prostě bude válet. Není jednodušší to udělat rychle a po svém? Kdyby takhle přemýšlel každý, žilo by se nám všem asi trochu lépe, a právě to je tím nejdůležitějším specifikem projektu Lepší město. Nejde o to trávit hodiny času opravami a úklidem, jde především o to, nebýt lhostejný ke svému okolí. Vnímat ho a v symbióze s ním žít.

Podobné články

Doporučujeme

Další články