fb pixel Čaputová dostala na starost kolečko pořádného hnoje: 5 velkých problémů, se kterými se bude první slovenská prezidentka potýkat – G.cz
Vyhledávání

Čaputová dostala na starost kolečko pořádného hnoje: 5 velkých problémů, se kterými se bude první slovenská prezidentka potýkat

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Na Slovensku i u nás ještě doznívá euforie ze zvolení Zuzany Čaputové do úřadu prezidenta. První žena a zároveň nejmladší osoba, která kdy usedne v kanceláři na Bratislavském hradě, to ale nebude mít vůbec snadné. Prezidentka bude muset velice brzo řešit neústupného Roberta Fica, mafiánské kauzy či fašistické tendence Mariána Kotleby. Slovensko se tak záhy může probudit do nepříjemné reality povolební kocoviny. Jak to zvládne?

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 2.4.2019, 12:09

Bude Čaputová stačit na problémy Slovenska?

I když je nadšení většiny Slováků pochopitelné, je nutné si uvědomit, že zvolení Zuzany Čaputové neznamená automatické vyřešení palčivých problémů, které v současnosti sužují slovenskou společnost. S čím vším se bude muset mladá právnička potýkat po svém nástupu do nejvyšší funkce ve státě?

1. Robert Fico

Trojnásobný premiér a nejvýraznější osoba slovenské politiky po Vladimíru Mečiarovi sice již o post předsedy vlády přišla, to ale neznamená, že se poslanec Fico jen tak vzdá. Zatím to vypadá, že povede svou stranu do dalších voleb, které se mají uskutečnit v březnu příštího roku. Po vraždě novináře Jána Kuciaka, po které byl Fico spolu se svým ministrem vnitra Robertem Kaliňákem donucen opustit křeslo premiéra, se předseda SMERu začal chovat značně agresivně.

Pravidelně kritizoval odcházejícího prezidenta Andreje Kisku, dostal se do sporu se svým kolegou a nástupcem, premiérem Peterem Pellegrinim, a ihned po prezidentských volbách se pustil rovnou do novězvolené Čaputové. Stihl ji už například obvinit, že je pouhá loutka, která bude nadále rozdělovat Slovensko. Zdá se, že zvládnutí věčně bojujícího politika bude možná největší výzvou pro novou prezidentku – mnoho komentátorů podotýká, že výhra Čaputové nad eurokomisařem Marošem Šefčovičem byla do jisté míry referendem proti Ficovi.

2. Vražda Jána Kuciaka

Tragedie, která otřásla celým Slovenskem a překreslila tamní politickou scénu, jež do té doby držel Robert Fico pevně ve svých rukou. I přes původní obavy Slováků, že celá věc bude zametená pod koberec, se zdá, že vyšetřování postupuje mimořádně razantně. Čaputová však bude i tak nucena se k celé události vyjadřovat. Touto záležitostí těžce rozdělené slovenská společnost bude brát každé její slovo mimořádně vážně a jedno neobratné vyjádření by mohlo Čaputové velice zavařit. Teď je na ní, aby se pokusila svůj lid uklidnit. Další přilévání do ohně Slováci nepotřebují.

3. Marián Kotleba

I když se Slovákům podařilo zbavit úřadu předsedy Banskobystrického kraje semifašistického vůdce krajně-pravicové Lidové strany Naše Slovensko, Mariána Kotleby, neznamená to, že by tím končila jeho politická kariéra. Právě naopak! Poměrně dobrý výsledek v prohraných prezidentských volbách a neutuchající podpora jeho strany v parlamentu, která se podle posledních průzkumů drží stabilně na 8 %, ukazují, že Kotlebovy extremistické názory stále ještě fungují na velkou část slovenské společnosti. Většina z Kotlebových voličů vůbec nešla v druhém kole k volbám, jelikož pro ně jednoduše nebyl přijatelný ani jeden z jasně proevropských kandidátů. Právě hlasy a srdce těchto lidí si bude muset Čaputová během svého vládnutí získat.

4. Církev

Vlivná katolická církev nebyla z kandidatury rozvedené matky dvou dětí zrovna dvakrát nadšená – těsně před prvním kolem voleb jsme psali o podivné iniciativě některých slovenských kněžích, včetně vysoce postaveného trnavského arcibiskupa Jána Oroscha, který prohlašoval volbu Čaputové za těžký hřích a cestu do pekla. Kromě toho se v novinách probíraly kandidátčiny názory na manželství homosexuálních párů a s tím související adopce dětí, které jí zcela jistě ubraly určitou část silně věřících katolíků, kterých je na Slovensku poměrně vysoký počet. Uvidíme, jak se Čaputové podaří vyrovnat s touto vlivnou institucí, která zcela jistě bude komentovat každý její krok, jenž se nebude shodovat s katolickou naukou.

5. Přehnaná očekávání?

Paradoxně největší nebezpečí hrozí Čaputové ze strany jejích vlastních voličů. Ti do mladé právničky nezatížené žádným skandálem z neexistující politické zkušenosti totiž vkládají snad až přehnané naděje. Podobně jako slovenská společnost vítala volbu nezávislého Andreje Kisky či Francouzi mladého Emmanuela Macrona, může se Čaputové snadno stát, že její image nového závanu na zatuchlé politické scéně se obrátí proti ní.

Čapoto-mánie, kterou navíc mohutně přiživují slovenská, česká, ale i světová média, může způsobit, že první slovenská prezidentka nedokáže dostát očekáváním veřejnosti. A to ne snad z vlastní neschopnosti, ale protože naděje do ní vkládané jsou prostě a jednoduše naprosto nereálné. Navíc pravomoci slovenské hlavy státu jsou dosti omezené. Všechny problémy, které Slovensko trápí, jejím zvolením nezmizely a je pouze na nové slovenské prezidentce, jestli se s nimi dokáže vypořádat k uspokojení dostatečné většiny společnsoti. Nezbývá tedy, než popřát Zuzaně Čaputové hodně štěstí během jejího vládnutí – zcela určitě to nebude mít snadné.

A tady si přečtěte, že z Miloše Zemana se na matějské stala atrakce.

Podobné články

Doporučujeme

Další články