fb pixel Opelichaný lev a další 3 příběhy vysvětlující, jak vznikla nejznámější filmová loga – G.cz
Vyhledávání

Opelichaný lev a další 3 příběhy vysvětlující, jak vznikla nejznámější filmová loga

Za každou hollywoodskou znělkou se skrývá příběh.

Adam Brandejs
Adam Brandejs 28.6.2015, 18:42

Fešná dvacítka

Původně to bylo logo studia 20th Century Pictures, Inc. Když se pak v roce 1935 spojilo se společností Fox Film Company, stačilo vyhodit slova ,Pictures Inc.‘ a nahradit je velkým ,FOX‘. Autorem výtvarné podoby je Emil Kosa Jr. Tenhle pařížský rodák studoval mj. na pražské Akademii výtvarných umění, proslul jako malíř krajinek a do filmové historie se později zapsal i díky Planetě opic – do slavné finální scény domaloval sochu Svobody čouhající z písku.



Židovský štít

Logo Warner Bros. prošlo od roku 1923 řadou úprav. Současná verze je návratem k podobě z let 1948–1967, například v 70. letech byl ale proslulý štít nahrazen černým ,W‘ v rudém oválu. Firmu založili polští bratři Aaron, Hirsz, Szmul a Itzhak, kteří si změnili židovská jména na Albert, Harry, Sam a Jack. I příjmení Warner přijali až v USA. Předtím to byli bratři Voronovi, podle jiných zdrojů Wonsalovi či Eichelbaumovi.


Hvězdný vrchol

Služebně nejstarší logo ve světě filmu načmáral během pracovní schůzky sám zakladatel studia W. W. Hodkinson, přezdívaný ,Muž, který vynalezl Hollywood‘. Od roku 1914 se silueta vysoké hory (slovo Paramount znamená ,nadřazený‘ nebo ,vrcholný‘) mírně zašpičatila. Hodkinsonův bezmyšlenkovitě načrtnutý kopec údajně vycházel z Ben Lomondu v jeho rodném Utahu, v ,hrané‘ variantě loga ale podle všeho vidíme horu Artesonraju v Peru. Kolem vrcholu původně zářilo 24 hvězd, symbolizujících 24 herců, kteří měli se studiem trvalou smlouvu, od roku 1974 jich je bůhvíproč o dvě méně.


Lev, který řval

Kočkovitá mrcha zprvu zdobila filmy od producenta Samuela Goldwyna. A zůstala v logu i poté, co Goldwyn Picture Corporation splynula s dalšími společnostmi, čímž v roce 1924 vzniklo studio MGM. V hlavní roli se postupně vystřídalo pět lvů – první ,herec‘ se jmenoval Slats, s nástupem zvukového filmu pak přišli řvoucí pokračovatelé Jackie a Tanner.

V 50. letech se na pouhé dva roky dostal do loga lev tak hnusný, že ani neměl jméno, a od roku 1957 už vídáme pouze šelmu zvanou Leo. Nad lvem je latinské motto Ars gratia artis, což znamená Umění pro umění. Pravda je nicméně ta, že spíš pro prachy.

Univerzální koule

Universal je sice druhé nejstarší filmové studio, jeho logo ovšem bylo od založení v roce 1912 značně nestálé. Kolem ústřední planety létal ve 20. a 30. letech dvojplošník, pak přišla stylizace ala art deco a rotující název studia vyvedený bombastickým písmem. V roce 1963 se logo zklidnilo a v základní podobě zůstává střídmé dodnes. Velice často se ale ,převléká‘ podle toho, před jakým filmem se má objevit. Třeba před sci-fi Vodní svět, která se odehrává v době, kdy celou zemi pohltily oceány, jsme viděli modrou, nikoli zelenou planetu i v logu. V hororu Doom zase zeměkouli nahradil rudý Mars.

Světlonoška

Columbia je personifikací Ameriky, stejnojmenné studio založené v roce 1919 si proto šouplo do loga dívku ovinutou státní vlajkou. Dodnes se neví, kdo stál tehdy modelem, i když přes tucet žen o sobě tvrdilo, že šlo ,zaručeně‘ o ně. Vlajka se už v roce 1941 proměnila v obyčejný kus sukna, pochodeň v pravici ale zůstala.

Náměsíčný rybář

DreamWorks založili v roce 1994 veteráni Steven Spielberg, Jeffrey Katzenberg a David Geffen. Za název přidali SKG, tedy zkratku svých příjmení, a v logu chtěli mít dospělého chlapa rybařícího na Měsíci. Výtvarník Robert Hunt ale nabídl i verzi s mladým klukem, kterého namaloval podle vlastního syna. Spielberg byl nadšen.

A TADY máte 6 Čechoslováků, kteří by si zasloužili životopisný film.

Podobné články

Doporučujeme

Další články