fb pixel 11 měst, kam byste se měli vypravit co nejdříve, protože za chvíli je zaplaví turisté – G.cz
Vyhledávání

11 měst, kam byste se měli vypravit co nejdříve, protože za chvíli je zaplaví turisté

Čas je neúprosný kat. Zabíjí místa, která ještě včera vyčnívala z průměrnosti a nabízela jiný pohled na svět. Kam bychom se vydali, kdybychom měli dva týdny volna? A kam bychom už nejeli za pět let, protože to nejspíš už nebude mít cenu?

Ivan Brezina
Ivan Brezina 22.6.2015, 10:00

1. Sighisoara (Rumunsko)

sighisoara-tower-clock romania-traveller.com Pamatuje ještě na Český Krumlov začátku 90. let? Město bylo zanedbané, ale právě díky tomu mělo duši. Jeden dům opravený, druhý jen na půl, třetí rozpadávající se... Dnes v Krumlově spatříte jen načančané kulisy pro turisty, plné hotelů a restaurací. Rumunská Sighisoara je o dvacet let zpátky. Stále ještě jde o živé město, kde místo davů turistů potkáte spíš starousedlíky. Za pár let to bude rumunský Krumlov. Město je rodištěm Vlada Tepese, tedy hraběte Dráculy. Už nyní je tu hodně turistů v sezóně, ale od listopadu do dubna tu budete skoro sami. Až však Rumunsko vstoupí do schengenského prostoru a bude možné cestovat bez pasů, ten pravý příliv turistů teprve nastane. Takže: vlak odjíždí v...

2. Kamenec Podolský (Ukrajina)

kp www.skyscrapercity.com Po stranách kaňonu řeky Smotryč se rozkládá město plné paláců a kostelů. Ukrajina není právě favoritem cestovek, ale teď se o ní začíná mluvit, paradoxně i díky ruské agresi. Pevnost z 13. století tak možná už brzo začnou "dobývat" autokary. Buďte tu před nimi!

3. Luang Prabang (Laos)

lb Foto: Gianni Otero Na březích Mekongu vládne ospalá pomalost. Bývalé královské město tvoří jen několik ulic se starými dvoupatrovými kupeckými domky, mezi kterými je rozhozeno dvatřicet buddhistických chrámů. A z návštěvy Luang Prabangu se ale stává móda. Dílničky a kavárny skupují čínští podnikatelé a přestavují je na restaurace.

4. Žatec (Česko)

zat wikipedia.org Žádná Asie ani Afrika, ale "civilizovaná" střední Evropa. Přesto je Žatec dosud příjemně zanedbaný a jeho boční ulice mají pustý ráz. Je tu ale pivovar, pivní maják, pivní muzeum, sušárny chmele a další budovy spjaté s pivem. Zatím tu ale nepotkáte davy pivních turistů, kromě víkendu, kdy se zde koná Dočesná. Pokud se ale Žatci podaří dotáhnout do konce svou snahu o to, aby zdejší chmelařské stavby byly prohlášeny památkami Unesco, bude s ospalostí města konec. Takže tip na víkend: nádherný Žatec.

5. Kašgar před příchodem Číňanů (Čína)

kas registan.net

Kašgar po příchodu Číňanů

kashgar www.demotix.com V ujgurské oáze na západním konci pouště Taklamakan jsou změny asi nejrychlejší. Číňané město "asanují" a "zlepšují životní podmínky", což znamená bourání starých hliněných domů buldozery a výstavbu okachlíkovaných paneláků. Zatím to ještě není sterilní sídliště, ale...

6. Veliko Tarnovo (Bulharsko)

V-tarnovo-gruev2 wikipedia.org Perla Balkánu se rozkládá v zákrutech nad řekou Yantra. Vlaštovčí domečky staré několik set let si začínají kupovat bohatnoucí bulharské rodiny a adaptovat si je na 21. století. Většinou se to sice děje citlivě, ale duše města zvolna mizí. Výhoda naštěstí je, že střed Bulharska západní turisty zatím moc neláká. Ale začne je lákat, a na prejzových střechách bude čím dál více kaváren pro turisty.

7. Skadar (Albánie)

sk flickr.com Do albánského Skadaru moc turistů nejezdí s výjimkou Albánců, kteří žijí jinde. Země má pořád špatnou pověst, a nezaslouženě. Skadar s krásným starým centrem je východiskem do divokých pohoří a ve městě samotném najdete směs muslimské, římskokatolické i pravoslavné architektury, kterou tu zakonzervoval komunismus. Na jak dlouho ještě?

8. Ipoh (Malajsie)

www.lakwatseradeprimera.com V centru je fascinující stará čínská čtvrť. Překvapí vás, jak je krásně zanedbaná. Místy jsou opuštěné celé ulice, což Ipohu dodává zvláštní poetický ráz oprýskanosti. Úřady přemýšlejí o asanaci, což by byl konec procházky, na kterou budete dlouho vzpomínat. Představte si oprýskané vývěsní štíty, zhasnuté neony a vítr prohánějící se mezi opuštěnými stolky restaurací...

9. Bardejov (Slovensko)

bard Foto: bardejov.sk Město chráněné UNESCO je zmiňované už v roce 1241 a leží na "ztracené vartě" Prešovského kraje mimo hlavní tahy. Právě v tom je jeho dnešní cena a zároveň i zítřejší ztráta. Až se totiž zvýší množství turistů, kteří už všude byli, začne sem mířit stále víc těch, kteří chtějí vidět právě jen klid a pomalost. Klid a pomalost tím půjdou do háje.

10. Bela Crkva (Srbsko)

bela Foto: Zoran Jankulovski V srbském městě u rumunských hranic žijí kromě Srbů i Němci, Maďaři, Češi, Slováci, Chorvati... Srbové je ale zvolna převrstvují. Je to pomalý, ale neodvratný proces – zánik pestrosti. Když do Bele Crkve přijedete dnes, bude vypadat určitě zajímavěji než za dvacet let. A mezi námi, co je to dvacet let?

11. Sihanoukville (Kambodža)

kambo Foto: magictravelblog.com Jediné větší plážové letovisko v Kambodži se nemůže měřit s dokonalými prázdninovými středisky v sousedním Thajsku. Naštěstí! Tohle konstatování má trpkou příchuť, protože na vině jsou Rudí Khmérové – vrazi třetiny obyvatel Kambodže. Ospalost Sihánukova města začínají narušovat investoři z Číny, Thajska, Ruska... Zatím se tu dá ještě na pláži večer posedět bez dunící hudby.

A na závěr ještě 11 tipů na nepříliš známé památky UNESCO ležících blízko naší kotliny.

Podobné články

Doporučujeme

Další články