fb pixel 11 dinosaurů elektronické hudby, kteří naštěstí nikdy nevymřou – G.cz
Vyhledávání

11 dinosaurů elektronické hudby, kteří naštěstí nikdy nevymřou

Oblíbení headlineři tanečních festivalů, kteří začínali vesměs v devadesátkách nebo i dříve, dodnes rozvášňují davy. A zřejmě tomu tak bude navždy. Nostalgie? Možná trochu. Ve většině případů ale spíš jednoduše kvalita.

Elsa K.
Elsa K. 31.10.2015, 11:00

1. Underworld

Karl Hyde a Rick Smith skládali hudbu už od roku 1980. Společně začínali v kapele The Screen Gemz, projektu ovlivněném tvorbou Kraftwerk (o kterých také bude řeč) a reggae. Historie The Screen Gemz skončila v roce 1983, kdy založili novou skupinu Freur. Pod názvem Underworld vystupují od roku 1986. Spolupracovali například i s DJem Darrenem Emersonem.

Jejich nejznámějším singlem je „Born Slippy .NUXX", který zazněl ve filmu Trainspotting v roce 1996. Z této písně se stal generační hit, prodalo se ho přes milion kopií. Není to však zdaleka jediná pecka z dílny Underworld (připomeňme hitovky Cowgirl, Dark and Long, Moaner nebo třeba Two Months Off). Mezi další aktivity zakládajících členů patří například i legendární designové studio Tomato.

2. Fatboy Slim

Fatboy Slim (vlastním jménem Quentin Leo Cook) kombinuje eklekticky více stylů dohromady a vše obléká do líbivého tanečního kabátku. Fenomenální úspěch mu přinesla jeho druhá deska You've Come a Long Way, Baby (1998). Nesmrtelnými se staly singly „Right Here, Right Now" a „The Rockafeller Skank" (tato píseň se objevila i na soundtracku ke hře FIFA 99´). Jeho set v domácím Brightonu přilákal kolem 250 000 návštěvníků. Klip k písni „Praise You" vyhrál tři a „Weapon of Choice" dokonce čtyři ceny na MTV Music Video Awards. Přestože těží ze zašlé slávy, jeho jméno stále láká davy. On ale hudebně rozhodně nezakrněl. Momentálně s kolegou Davidem Byrnem uvádí v Londýně rockový muzikál Here Lies Love, jehož děje se točí okolo někdejší první dámy Filipín Imeldy Marcosové.

3. The Prodigy

Tvorba britské hudební kapely se dá těžko definovat. Obsahuje mnoho různorodých prvků a stylů. Pohybuje se v rozpětí od raveu k hardcore technu s alternativně rockovými, breakbeat a punkovými elementy. A všechno je to pořádně napumpované. Současní členové jsou Liam Howlett (skladatel/klávesy), Keith Flint (tanečník/zpěvák) a Maxim (MC/zpěvák).

The Prodigy se objevili na undergroundové rave scéně počátkem 90. let. Od té doby dosáhli nesmírné popularity a těžko najdete někoho, kdo by o nich nikdy neslyšel. Mezi jejich nejznámější hity patří např. No Good, Voodoo People, Firestarter, Breathe nebo Smack My Bitch Up!

4. Massive Attack

Teď trochu zvolníme tempo. Britská triphopová skupina byla založena v Bristolu roku 1988. Jejich první album Blue Lines (1991) je v hudebním světě nadmíru důležité. Massive Attack tehdy kombinací jazzu, hip hopu, rocku, a soulu vytvořili zcela nový žánr - trip hop. Další desky Protection (1994), Mezzanine (1998), 100th Window(2003) a Heligoland (2010) kritici také vynášejí do výšin. Oprávněně. Massive Attack jsou známí mimo jiné i díky politicky laděným projekcím během koncertů.

5. Portishead

U něžných tónů ještě chvilku zůstaneme. Portishead je triphopová skupina pojmenovaná po malém městě Portishead vzdáleném asi 13 kilometrů západně od Bristolu. V roce 1991 ji založili multi-instrumentalista Geoff Barrow a zpěvačka Beth Gibbons. Barrow už předtím spolupracoval s dalšími trip hopovými hudebníky, skupinou Massive Attack a Trickym, a rozhodl se svůj projekt pojmenovat po svém rodišti. Beth Gibbons má andělský hlas, který se vám zavrtá pod kůži a nejednou vyškrábne slzu z oka. A vy si to budete moc a moc užívat.

6. Daft Punk

A od depky k chytlavým tónům. Francouzské duo (Guy-Manuel de Homem-Christo a Thomas Bangalter) je považováno za jeden z nejúspěšnějších elektronických projektů současnosti, jak v prodeji alb, tak ohlasu kritiky. Jejich skladby měly velký vliv na nejen francouzskou houseovou scénu.

V roce 2013 vydali song s názvem Get Lucky, na které spolupracovali s Pharrellem Williamsem. Během dvou dnů se prodalo 50 tisíc kopií této nahrávky. V době prvního alba Homework si Daft Punk vytvořili image futuristických robotů. Pokud nenosili masky, raději svou pravou identitu nahradili animací (The Work of Director Michel Gondry DVD) nebo si nechali tváře digitálně zamaskovat. Existuje jen málo fotografií Daft Punk s odkrytými tvářemi (jednu nekvalitní lze vidět v bookletu alba Homework). Thomas Bangalter kdysi prohlásil: „Nechtěli jsme se stát roboty. Byl to incident ve studiu. Pracovali jsme na sampleru a přesně v 9:09 ráno 9. září 1999 to vybuchlo. Když se nám vrátilo vědomí, zjistili jsme, že jsme se stali roboty."

7. The Chemical Brothers

Anglické duo bylo již několikrát oceněno cenou Grammy. Jeho členové Tom Rowlands a Ed Simons si zpočátku říkali The Dust Brothers, ale poté, co se ve Spojených státech objevilo jiné stejnojmenné duo, přejmenovali se na The Chemical Brothers. Společně s The Prodigy a Fatboyem Slimem patří k průkopníkům žánru, který se nazývá „big beat".

V roce 1999 spatřilo světlo světa jejich asi neznámější album "Surrender" a díky hitu "Hey Boy, Hey Girl" se Chemical Brothers proslavili po celém širém světě. Další deska "Come With Us" v roce 2002 vyhrála britskou albovou hitparádu. Album "Push The Button" vydané roku 2002 rozdělilo fanoušky i kritiky na dva tábory. Zato další vydařené album "We Are The Night" se v roce 2007 umístilo opět na špici britské hitparády. Prozatím poslední album "Furter" vyšlo v roce 2010.

8. Orbital

Bratři Phil a Paul Hartnollovi ze Sevenoaks v britském Kentu odstartovali svou kariéru na poli taneční hudby v roce 1989. V roce 2004 k lítosti spousty jejich fanoušků oznámili její ukončení. V roce 2009 se však vrátili v plné polní.

Orbital jsou ceněni především pro umění živé improvizace během svých show, což je u techno projektů poněkud rarita. Jednu ze svých nejznámějších skladeb "Halcyon" věnovali své matce, která byla dlouhodobě závislá na utišujícím léku Halcion (Triazolam). Jedna z jejich skladeb se objevila i na soundtracku k filmu The Beach.

Orbital do své hudby inteligentně motají politiku, kritiku společnosti, ale třeba i stavu životního prostředí. Jejich posledním albem je Wonky z roku 2012, na které je jasně rozpoznatelný jejich autorský rukopis, ale zároveň odráží aktuální hudební trendy.

9. Aphex Twin

Britský průkopník elektronické hudby (pravým jménem Richard David James) by se dal nejlépe zaškatulkovat do žánrů techno, ambient, acid, IDM a drill'n bass. V pozdějších devadesátých letech se jeho hudba stala populární především díky dvěma singlům - Come to Daddy a Windowlicker. Ty ovládly MTV a jejich covery obaly časopisů. Klipy k nim natočil kultovní režisér Chris Cunningham. A je to fakt psycho jízda!

10. Faithless

Byla (ano, bohužel) anglická hudební skupina kombinující prvky taneční hudby a hip hopu, ale i dalších stylů. Mezi jejich nejznámější skladby patří "Insomnia", "God Is a DJ", "We Come 1" a "Salva Mea". Hlavními členy kapely byli Maxi Jazz, Sister Bliss a Rollo Armstrong, jehož sestra zpěvačka Dido začínala svou kariéru spoluprací se skupinou.

Faithless ukončili kariéru 8. dubna roku 2011. „Po patnácti letech spolupráce a vydání šesti alb nadešla chvíle, abychom náš příběh uzavřeli a knížku s ním vložili do knihovny," napsal v rozloučení s fanoušky zpěvák a skladatel Maxi Jazz. Nějakou dobu si v ní fanoušci mohli počíst jen na YouTube. Letos v únoru se ale kapela v rámci 20. výročí svého založení dala znovu dohromady a začala zase koncertovat.

11. Kraftwerk

A na závěr si dáme opravdovou legendu. Kraftwerk (v překladu elektrárna) je německá hudební skupina, která významně přispěla k vývoji elektronické hudby. Byla založena v Düsseldorfu roku 1969 Florianem Schneiderem a Ralfem Hütterem. Známější se stala až jako čtveřice, kdy k zakládajícím členům přibyli ještě Wolfgang Flür a Karl Bartos.

Současné složení kapely je následující: Ralf Hütter, Fritz Hilpert, Henning Schmitz a Falk Grieffenhagen. Florian Schneider, jeden ze zakladatelů, skupinu opustil v listopadu 2008. Vydali více než desítku alb a ještě mnohem víc singlů a neúnavně koncertují už přes 40 let.

3. prosince se můžete o jejich nesporných a nadčasových kvalitách přesvědčit na 3D koncertu ve Foru Karlín. Vstupenky jsou ještě v prodeji.

A TADY se můžete dočíst o 17 hudebních faktech, o kterých jste pravděpodobně neměli ani páru.

Podobné články

Doporučujeme

Další články